A A A

Eğitim Sen’in karma eğitim dayatması

Eklenme : 2015-03-20 22:45

BALIKESİR - Balıkesir'in Burhaniye ve Sındırgı ilçelerinde bunan İmam Hatip Liselerinde kızlar ve erkekler için ayrı ayrı sınıflar oluşturulduğunu ileri süren Balıkesir Eğitim-Sen Şube Başkanı, Milli Eğitime başvurarak okul idareleri hakkında işlem yapılmasını istedi.

Eğitim Sen’in karma eğitim dayatması

Balıkesir Eğitim-Sen Şube Başkanı,Abdurrahman Bulut, Balıkesir'in Burhaniye İlçesi Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Sındırgı İlçesi Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde kızlar ve erkekler için ayrı ayrı sınıflar oluşturulduğunu iddia ederek, söz konusu okul idareleri hakkında işlem yapılması için Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurdu.

Konu hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, söz konusu okullarda kanuna ve yönetmeliğe aykırı bir uygulama olmadığını savundu.

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, şube sekreteri özgür Sarıbülbül ile düzenlediği basın toplantısında, şunları söyledi:

"İki ilçemizde de karma eğitimi ortadan kaldıran uygulamayla karşı karşıyayız. Burhaniye Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Sındırgı Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde karma eğitim uygulamasının aksine 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun 15. maddesine aykırı olarak okullardaki öğrenci sınıfları sadece kız ve sadece erkek sınıfları oluşturmuştur. Bu sınıfların listesi de elimizde bulunmaktadır."

Konuyu Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'le de görüştüklerini açıklayan Bulut, "Sorunu dile getirdik. Soruşturma açılmasını istedik. Müdür bey, Türkiye'nin çeşitli illerinde bu tür uygulamalar yapıldığını söyledi. Karma eğitim laik eğitimin de bir parçasıdır. Biz karma eğitimin ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Buradan cumhuriyet savcılarını da göreve çağırıyoruz. Çünkü burada bir kanun maddesi çiğnenmektedir. Bazı velilerin bu tür sınıfları istediği şeklinde savunmalar yapılıyor. Bazı velilerin böyle bir talebi olması kanunun çiğnenmesini gerektirmez." dedi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Van’da öğrencilere bisiklet ve Kur’an hediye edildi

Van’da öğrencilere bisiklet ve Kur’an hediye edildi

2017-08-18 19:10:51

Van'ın Edremit ilçesinde yaz Kur’an kurslarını tamamlayan 100 öğrenciye bisiklet ve Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

Muş'ta ücretli öğretmenler için

Muş'ta ücretli öğretmenler için "Özel Eğitim Uygulamaları Kursu" açıldı

2017-08-17 16:47:47

Muş'ta özel eğitim okullarında ve evde eğitim hizmetleri kapsamındaki öğretmen ihtiyacını karşılamak için ücretli öğretmenlere yönelik "Özel Eğitim Uygulamaları Kursu" açıldı.

2017 KPSS- Lisans branş bazında sıralamalar açıklandı

2017 KPSS- Lisans branş bazında sıralamalar açıklandı

2017-08-16 07:35:23

​2017-KPSS Lisans sınavına katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtıldı.

TÜM HABERLER

950 yeni hakim ve savcı alınacak

​Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yeni 950 hakim ve savcı alınacağını, sınavın 24 Aralık'ta yapılacağını duyurdu.

İşitme engelliler için umre ödüllü bilgi yarışması

​Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kayseri İl Müftülüğünde İşitme Engelliler Koordinatörlüğü tarafından "İşitme Engelliler İçin Umre Ödüllü Bilgi Yarışması" düzenlendi.

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.
TÜM HABERLER