A A A

Eğitim Sen’in karma eğitim dayatması

Eklenme : 2015-03-20 22:45

BALIKESİR - Balıkesir'in Burhaniye ve Sındırgı ilçelerinde bunan İmam Hatip Liselerinde kızlar ve erkekler için ayrı ayrı sınıflar oluşturulduğunu ileri süren Balıkesir Eğitim-Sen Şube Başkanı, Milli Eğitime başvurarak okul idareleri hakkında işlem yapılmasını istedi.

Eğitim Sen’in karma eğitim dayatması

Balıkesir Eğitim-Sen Şube Başkanı,Abdurrahman Bulut, Balıkesir'in  Burhaniye İlçesi  Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Sındırgı İlçesi Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde kızlar ve erkekler için ayrı ayrı sınıflar oluşturulduğunu iddia ederek, söz konusu okul idareleri hakkında işlem yapılması için Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurdu.

Konu hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, söz konusu okullarda kanuna ve yönetmeliğe aykırı bir uygulama olmadığını savundu.

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, şube sekreteri Özgür Sarıbülbül ile düzenlediği basın toplantısında, şunları söyledi:

"İki ilçemizde de karma eğitimi ortadan kaldıran uygulamayla karşı karşıyayız. Burhaniye Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Sındırgı Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde karma eğitim uygulamasının aksine 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun 15. maddesine aykırı olarak okullardaki öğrenci sınıfları sadece kız ve sadece erkek sınıfları oluşturmuştur. Bu sınıfların listesi de elimizde bulunmaktadır."

Konuyu Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'le de görüştüklerini açıklayan Bulut, "Sorunu dile getirdik. Soruşturma açılmasını istedik. Müdür bey, Türkiye'nin çeşitli illerinde bu tür uygulamalar yapıldığını söyledi. Karma eğitim laik eğitimin de bir parçasıdır. Biz karma eğitimin ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Buradan cumhuriyet savcılarını da göreve çağırıyoruz. Çünkü burada bir kanun maddesi çiğnenmektedir. Bazı velilerin bu tür sınıfları istediği şeklinde savunmalar yapılıyor. Bazı velilerin böyle bir talebi olması kanunun çiğnenmesini gerektirmez.” dedi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Mardin’de milli eğitim müdürleri toplantısı yapıldı

Mardin’de milli eğitim müdürleri toplantısı yapıldı

2017-06-24 13:27:58

Mardin’de ilçe milli eğitim müdürleri ile sene sonu değerlendirme toplantısı yapıldı.

"Öğretmenlik için KPSS yeterli değil"

2017-06-19 19:01:19

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, iyi ve nitelikli öğretmen olup olunmayacağını ve kişilik özelliklerini ölçmek için KPSS'nin yeterli olmadığını belirtti.

Batman’da LYS heyecanı

Batman’da LYS heyecanı

2017-06-18 15:03:02

Batman’da Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) giren öğrenciler ve onlara destek olmak için okul önlerine gelen veliler, duygularını paylaştılar.

TÜM HABERLER

Hatay Valiliği: 5 canlı bomba yakalandı

Hatay Valiliği, Suriye’den Türkiye'ye canlı bomba eylemi yapmak üzere gönderilen 5 kişinin yakalandığını açıkladı.

Kuaförlerde bayram yoğunluğu

Batman'da Ramazan Bayramı arifesinde müşteri yoğunluğu yaşayan kuaförler, gece geç saatlere kadar mesai yapıp, bayram bereketinin sevincini yaşıyor.

Hollanda’daki iş adamlarından hayra teşvik

Dünyanın dört bir yanındaki yardım faaliyetlerini sürdüren Hollanda merkezli Uluslararası Yardım Kuruluşu IHO-Ebrar, Ramazan’da Hollanda’daki gurbetçi iş adamlarıyla daha büyük projelere imza attı.

"Bayrama ulaşmanın buruk sevincini yaşıyoruz"

Ramazan Bayramı'nın İslam âleminin kurtuluşuna vesile olmasını dileyen Gaziantep’teki siyasi parti, STK ve kurum temsilcileri, Ramazan ayının ardından bayrama ulaştıklarını ancak buruk bir sevinç yaşadıklarını söylediler.

Gaziantep’te arefe günü mezarlıklar ziyaret edildi

Her bayram öncesinde olduğu gibi Ramazan Bayramı arefesinde Gaziantep’te vatandaşlar kabir ziyareti yaparak vefat eden yakınlarına dua etti.
TÜM HABERLER