Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ), Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına “Bilim Tarihine Yeni Bakışlar” sempozyumu düzenliyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından İslam bilim tarihine büyük katkılarda bulunan Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlenecek “Bilim Tarihine Yeni Bakışlar” sempozyumuna bilim ve akademi dünyasından birçok etkin isim katılacak.

Katılımın çok yoğun olacağı beklenen sempozyumun, 3 ana oturum şeklinde yapılacağı öğrenildi.

“İlimler Tarihinin Geçmiş ve Geleceği: Tespitler ve Öneriler”, “Fuat Sezgin’in Hayatı Işığında Türkiye’de Üniversite ve Bilim Üzerine Notlar”, “Bilim Tarihine Yeni Bakışlar Perspektifinde Ziraat Tarihi” gibi konuların yanı sıra “Felsefenin Tarihinden Geleceğin Felsefesine” hususlarının da tartışılacağı “Bilim Tarihine Yeni Bakışlar” sempozyumunda katılımcıların İslam medeniyetinin bilime katkıları üzerine kapsamlı fikirler sunacağı bildirildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Fuat Sezgin’in yaşam serüveni ve ürettiklerinin daha iyi tanınmasını ve gelecek nesillere İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi aktarılmasını sağlamaya dönük olarak Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 2019 yılının “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Ağırakça, İslam medeniyetinin bilime katkılarını gözler önüne serebilmek adına Türkiye’de önemli çalışmalar yapıldığını belirtti.

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in bu çalışmalarda simge isimlerden biri olduğunun altını çizen Ağırakça, “Prof. Dr. Fuat Sezgin de İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nde alanında en tanınmış uzmanlardan Alman şarkiyatçı Helmut Ritter'in öğrencisi olarak başladığı bilim tarihi araştırmaları serüvenine daha sonra Almanya’da devam etmiş ve son dönemlerde elde ettiği birikimini Türkiye’ye taşımaya karar vererek ülkemiz için önemli kazanımlar sağlamıştır.” şeklinde konuştu.

Mardin Artuklu Üniversitesinin Türkiye’de Fuat Sezgin ve bilim tarihi ile ilgili olarak yapılacak etkinliklere gönüllü olarak katkıda bulunma iradesi gösterdiğini vurgulayan Rektör Ağırakça, bu etkinlikler kapsamında 8 Mart 2019 tarihinde Fuat Sezgin Anısına Bilim Tarihine Yeni Bakışlar Sempozyumunu hazırladıklarını söyledi.

Cuma günü düzenlenecek “Bilim Tarihine Yeni Bakışlar Sempozyumu’nda tıp tarihi, eczacılık tarihi, kimya tarihi, iktisat tarihi, eğitim tarihi, ziraat tarihi, şerh tarihi, coğrafya tarihi, bilim tarihi ve felsefesi, felsefe tarihi ve bunların geleceklerine yönelik tespitlerle birlikte din-bilim ilişkilerinin modern tartışmalarına dair 11 farklı üniversiteden 13 öğretim üyesi tarafından tebliğler sunulacağı bildirildi. (M. Salih Keskin – İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler