A A A

Müezzinoğlu: Meriç kısa vadede temizlenecek

Eklenme : 2015-02-05 10:51

EDİRNE - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Meriç Nehri yatağının temizlik çalışmasına önümüzdeki 2-3 ay içinde hızla başlanacağını ifade etti.

Müezzinoğlu: Meriç kısa vadede temizlenecek

 

Edirne’de yaşanan nehir taşkınlarını helikopter ile yerinde inceleyen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Valiliğinde yaptığı basın toplantısında Meriç Nehri yatağının temizlik çalışmasına önümüzdeki 2-3 ay içinde hızla başlanacağını ifade etti.

 

Müezzinoğlu, taşkında mağdur olan vatandaşların en kısa zamanda mağduriyetlerinin giderileceği ve gerekenin yapılacağını söyledi.

 

“Temizlik çalışmasına 2-3 ay içerisinde başlanacak”

Acilen yürürlüğe getirdikleri 3 konu başlığı olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, “Onlardan bir tanesi Meriç yatağının temizlenmesidir. Türkiye Cumhuriyeti olarak 12,5 kilometrelik mesafe, tamamen bize ait olan, her iki tarafı da bizim sınırlarımız içinde olan alanın temizlenmesine, önümüzdeki 2-3 ay içinde başlanacak.” dedi.

 

Müezzinoğlu, “İkinci tedbir olarak Meriç Nehri’ne bir By-Pass kanalı açılarak debi artışlarında vatandaşı, şehri tehdit etmeyecek bir tedbirdir. Bunun proje çalışması Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından başlatıldı. DSİ tarafından yapılacak olan proje ve ihale çalışması 2 ve 3 yıl sürebilir. Yine Çömlekköy barajının proje ihalesi yapıldı. Yılsonu itibariyle bunlar tamamlanır, yine yapım ihalesi de önümüzdeki 2 ve 3 yılı kapsayacak süreçlerdir. Burada kısa vadede nehir yatağının temizlenmesi 2-3 ay içinde başlanmasıdır. Karaağaç köprüsünün bağlantılarının yapılarak 3-4 ay içinde hizmete girmesi kısa vadede yapılacak olan tedbirler olarak görülüyor.” ifadelerini kullandı."Başbakanlık Edirne Valiliğine destek gönderecek"

Konuyla ilgili Edirne valisi ve Başbakan Müsteşarıyla görüştüğünü aktaran Müezzinoğlu, “Edirne için 5 milyon nakdi desteği Edirne Valiliğimize yarın itibariyle başbakanlık gönderecek. Bakanlar Kurulunda da Pazartesi günü bu taşkının gerek bugünkü acil sorunları, gerekse de bundan sonraki yol haritası gündeme gelecek. İnanıyorum ki acil sorunlar açısında hızla vatandaşımızın yanında olabilmek için yapılması gerekenler yapılacak.” diye konuştu.“Halkımızı Bulgaristan’ın insafına bırakmayız”

Bulgaristan ile yıllardır süren ortak baraj konusunu da değerlendiren Müezzinoğlu, “Ortak baraj konusu bizim gündemimizden büyük oranda çıktı. Türkiye büyük bir ülke, güçlü bir devlet; milletimizi, insanımızı, onların dur bakalım demesine veya onların insafına bırakamayız. Bu güne kadar ikili ilişkilerdeki iyi niyetli ve sabırlı bekleyişimiz, bundan sonra artık bizim kendi başımıza alacağımız tedbirleri almamız gereken noktaya geldi.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

“Namazın en hayırlısı, kıyamı en çok olandır”

“Namazın en hayırlısı, kıyamı en çok olandır”

2017-05-30 10:15:51

Diyarbakır’ın Ergani ilçesi Hacı Reşit Camiinde hatimle teravih namazına iştirak eden İlçe Müftüsü Abdulrakip Arslan, kıyamda fazla kalındığından dolayı hatimle teravih kılmanın önemine değindi.

Diyarbakır'da 43 köyde sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır'da 43 köyde sokağa çıkma yasağı

2017-05-30 10:14:12

Diyarbakır'ın 43 kırsal mahallesinde PKK'ye yönelik operasyonlar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Mardin-Diyarbakır Karayolu'nda bomba şüphesi

Mardin-Diyarbakır Karayolu'nda bomba şüphesi

2017-05-30 09:39:16

Bomba şüphesiyle trafiğe kapatılan Mardin-Diyarbakır Karayolu, incelemelerin ardından tekrar açıldı.

TÜM HABERLER

HSK 7 yeni ihtisas mahkemesi belirledi

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi, 7 yeni ihtisas mahkemesi belirledi.

"Bakanlarımızdan 180 günlük çalışma programı hazırlamalarını bekliyorum"

Bakanlar Kurulu üyeleri ve AK Parti yöneticileriyle iftar yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlardan 180 günlük çalışma planı hazırlamalarını beklediğini söyledi.

"Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler"

Batman’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, ABD’nin silah satışlarıyla ilgili, "Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler" dedi.

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde balkondan düşen bir yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

Gaziantep'te FETÖ’nün emniyet yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden 8'i tutuklandı.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center