A A A

Kaymakamlıktan kayıp mayınlarla ilgili açıklama

Eklenme : 2017-08-13 13:31

BİNGÖL - Bingöl'ün Solhan İlçe Kaymakamlığı, Asmakaya köyünde karakol güvenliği için araziye döşenen ancak kayboldukları ortaya çıkan mayınlarla ilgili açıklama yaptı.

Kaymakamlıktan kayıp mayınlarla ilgili açıklama

Bingöl'ün Solhan ilçesindeki Asmakaya köyünde karakol güvenliği için araziye döşenen ancak temizlenmeye başlanmasının ardından kayboldukları ortaya çıkan mayınlar şimdiye dek 3 köylünün ölümüne neden olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde konunun gündeme getirilmesinin ardından Solhan Kaymakamlığı, kayıp mayınlarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Solhan İlçe Jandarma Komutanlığı Asmakaya Jandarma Karakolu Komutanlığı eski hizmet binası Gabir Tepe (Muş K46-a4 82-94) 1989 yılında faaliyete geçmiş olup, 1996-1997 yıllarında karakol güvenliğinin sağlanması amacıyla 208 adet mayın, karakol yaklaşma istikameti olan (MUŞ K46 a4) paftasındaki arazi kesimine döşenmiştir. 1997 yılında 49'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığınca yapılan mayın temizleme sonucunda 175 adet mayın temizlenmiş olup, (82660-94350), (82670-94360), (82680-94370) koordinatlarında 1'inci mayın tarlasında 25 adet DM11 mayını, 2'nci mayın tarlasında 4 adet DM11 mayını, 3'üncü mayın tarlasında ise 4 adet DM11 mayını olmak üzere toplam 33 adet mayın ise iklim ve doğal afetler nedeniyle yer değiştirdiğinden bulunamamıştır." denildi.

Belirtilen mevkide 33 adet yeri tespit edilemeyen mayın olduğu ve bölgeye hiçbir surette girilmemesi gerektiği hususlarında muhtar ve mayın tarlasının etrafında arazisi bulunan kişilere Solhan İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından 8 Mayıs 2013 tarihinde tebligat yapıldığının belirtildiği açıklamada, köy muhtarlığınca camiden anons yaptırılarak, köy halkına gerekli duyuruda bulunulduğu kaydedildi.

Herhangi bir can ve mal kaybına sebebiyet verilmemesi, oluşan ve oluşması muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla iklim ve doğal afetler nedeniyle yer değiştiren 33 adet mayının yerinin tespit edilerek, mayın döşenen arazilerin temizlenmesi ve mevcut mayınlı bölgenin çevresinin tel örgü ile uyarı levhalarıyla kapatılması hususunda gerekli çalışmaların yapıldığı bildirildi. (İLKHA)Kayıp mayınlara bir can daha vermek istemiyorlar
Kayıp mayınlara bir can daha vermek istemiyorlar

​Bingöl'ün Solhan ilçesindeki Asmakaya köyünde karakol güvenliği için araziye döşenen, temizlenmeye başlanmasının ardından kayboldukları ortaya çıkan mayınlar şimdiye dek 3 köylünün ölümüne neden olurken kayıp mayınlar tehlike saçmaya devam ediyor....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

2017-08-22 23:43:13

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

2017-08-22 23:20:55

​Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, bu yıl 33 farklı ülkede Kızılay olarak kurban kesimleri yapacaklarını ifade etti.

TÜM HABERLER

Van'da 40 göçmen yakalandı

​Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye'ye yasadışı yollarla girdiği belirtilen 40 göçmen yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.

Van'da "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ev sahipliğinde 13 ülkeden 400 bilim insanının katıldığı "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı.

Mardin'de ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı

Mardin'den kutsal topraklara gidecek ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı.
TÜM HABERLER