A A A

Siirt'te ilk hacı kafilesi yola çıktı

Eklenme : 2017-08-13 13:45

SİİRT - Hac farizasını yerine getirmek için Siirt'te ilk hacı kafilesi dualar eşliğinde yola çıktı.

Siirt'te ilk hacı kafilesi yola çıktı

Hac farizasını yerine getirmek için Siirt'ten kutsal topraklara gidecek olan ilk hacı kafilesi, yakınları ve sevenlerinin dualarıyla yola çıktı.

Uğurlama töreni öncesinde hacı adaylarına bilgi verilirken, adaylar, ezan ve Kur'an-ı Kerim okunması ile salavatlar eşliğinde kutsal topraklara uğurlandılar.

Siirt İl Müftülüğünün önünde düzenlenen törende konuşan İl Müftü Vekili Muhammed Özdemir, hac farizasının faziletini anlattı. Hacda uyulması gereken kurallar hakkında bilgi veren Özdemir, hacı adaylarından, bütün İslam âlemine dua etmelerini istedi.

Bir yakınını uğurlamak üzere törene katılan İl Müftülüğü Şube Müdürü Zeki Yıldırım, "Kayın biraderimin hacca ilk gidişi. O yüzden çok heyecanlı. Ben daha önce kafile başkanı olarak gittim. İlk heyecan hiçbir zaman kaybolmaz. Onlar gidiyorlar, inşallah bize dua edecekler. Allah kabul etsin, sağ salim gidip geri dönerler. İmkânları olan hacca gitsin çünkü anlatmakla anlaşılmıyor. Kâbe'nin muazzam çekiciliğini görmeden anlatmak mümkün değil. Gitmek isteyen, eline fırsat geçtiği gibi gitsin. Dünya imkânları bir daha fırsat vermeyebilir. Hac ibadeti; namaz, oruç, zekât gibi İslam'ın bir rüknüdür. Kesinlikle ihmal edilmemelidir." dedi.

Hacı adayları, salavatlar ve ilahiler eşliğinde otobüslere binerek Diyarbakır'a doğru yola çıktılar.

Diyarbakır Havalimanı'ndan kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları, 14 Eylül'de Türkiye'ye geri dönecekler. Daha sonra ise Diyanet işleri Başkanlığının organizasyonuyla 13 hacı adayı da başka illerin kafileleri ile kutsal topraklara gidecek.

5 bin 378 kişinin hac için müracaatta bulunduğu Siirt'te bu yıl 161'i Diyanet İşleri Başkanlığı, 83'ü de özel firmaların organizasyonuyla olmak üzere toplam 244 kişi kutsal topraklara gidecek. (Murat Orhan - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

2017-08-22 23:43:13

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

2017-08-22 23:20:55

​Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, bu yıl 33 farklı ülkede Kızılay olarak kurban kesimleri yapacaklarını ifade etti.

TÜM HABERLER

Van'da 40 göçmen yakalandı

​Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye'ye yasadışı yollarla girdiği belirtilen 40 göçmen yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.

Van'da "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ev sahipliğinde 13 ülkeden 400 bilim insanının katıldığı "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı.

Mardin'de ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı

Mardin'den kutsal topraklara gidecek ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı.
TÜM HABERLER