A A A

"Barajın dibinde suya hasretiz"

Eklenme : 2017-07-17 16:20

ŞANLIURFA - Atatürk Barajı'nın yakınında oldukları halde buradan yararlanamadıklarını belirten Şanlıurfalı çiftçiler, imkânların oluşturulması halinde üretimde verimin artacağını belirttiler.

GAP'ın başkenti olan Şanlıurfa'da susuzluktan yakınan çiftçiler, çevre il ve ilçelerin Atatürk Barajı'ndan faydalandığı halde merkeze bağlı yüzlerce köyün buradan istifade edemediğini belirtiyor.

Birçok çiftçi kendi imkânıyla tarlasında açtığı su kuyularıyla ürününü sularken, kuyu açamayanlar ise tankerlerle meyve ve fıstık ağaçlarını sulamaya çalışıyorlar.

Sulama Birliğinin Dicle EDAŞ'a olan borcu nedeniyle suları kesilen ve kendilerini ilgilendirmeyen borçların mağduru olan çiftçilerin ürünleri kururken, yağışların yetersizliği de çiftçileri kara kara düşündürüyor.

Su verilmeyen yüzlerce köyden biri olan Hamurkesen'de fıstık yetiştiricileri, GAP projesi kapsamında Atatürk Barajı sularından faydalanmak istiyorlar.

Fıstık yetiştiriciliğin yoğun bir şekilde yapıldığı kentte yetiştiriciler, susuzluk nedeniyle fıstık veriminin düştüğünü, suyun gelmesi halinde verimin artacağını söylediler.

Konuyla ilgili konuşan fıstık yetiştiricilerinden Mehmet Turan Nege, "Su olmadığı için köyden, komşulardan veya akrabalardan, kuyulardan su geçip tankerle getirip buralarda sulama yapıyoruz. Az önce de gördüğünüz gibi, ağaçlar kurumaya başlamış. Hava sıcak, su yok. Devletten bir an önce suyu buralara getirip, halkın meyve ağaçlarını sulamasını istiyoruz. İnşallah çok yakında su gelecek. Bizim devletten ricamız suyun bir an önce bu ovalara verilmesi. Bizim tek şikâyetimiz baraj suyunun Harran, Kızıltepe, Mardin, oradan Şırnak'a kadar gidip, buralara verilmemesi. Bir an önce bu ovalara su verilmesi halinde verimin yüzde 100 ve yüzde 200 artmasını temenni ediyoruz." dedi.

"Sulamasak birkaç sene sonra fıstıkların hepsi kuruyacak"

Kuraklık nedeniyle gelip, fıstık ağaçlarını sulamak zorunda kaldığını dile getiren Nasrettin Nege, şunları söyledi: "2-3 senedir yağmur çok kısıtlı yağdığı için biz mecburen kıt imkânlarla fıstıkları suluyoruz. Hepsi sararıyorlar zaten neredeyse elimizden gitmek üzereler. Ben şoförlük yapıyorum, hafta sonları imkân bulunca geliyorum. Arkadaşlardan tankeri alıp bu fıstıkları suluyorum. Biz bu fıstıkları sulamasak bir-2 sene sonra fıstıkların hepsi kuruyacaktır."

"Barajın dibinde suya hasretiz"

"Biz bu barajın dibinde olduğumuz halde devlet bize su vermiyor." diyen Nege, "Suyu Harran Ovası'na kadar gönderiyor. Harran'dan neredeyse Kızıltepe, Mardin ovalarına gidiyor ama biz barajın dibinde suya hasretiz. Devlet bize suyu getirmiyor, biz şu anda çok mağduruz. Kardeşimle beraber burada 2 su kuyusu vurduk ama o kuyularda da maalesef su çıkmıyor. Yer altındaki zenginlikler de yoktur, sular tamamen kurumuştur. Biz, değerli Urfa fıstığının elimizden gitmemesi için devletten su talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bağ sulamasını yapan Mahmut Çelik ise kendilerine sulama imkânı verilmesi durumunda üzümlerin daha verimli ve kaliteli olacağını belirtti. (Mehmet Demir, Hüseyin Sayhar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

PKK'ye yardım yataklık yaptığı iddia edilen 35 kişi gözaltına alındı

PKK'ye yardım yataklık yaptığı iddia edilen 35 kişi gözaltına alındı

2017-07-21 23:32:13

​Siirt'in Pervari ilçesinde PKK'ye yardım ve yataklık yaptığı iddia edilen 35 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

İstanbul’dan Siyonist işgalcilere büyük tepki

İstanbul’dan Siyonist işgalcilere büyük tepki

2017-07-21 23:15:36

​Siyonist işgalcilerin, Mescid-i Aksa içerisinde Müslümanları şehid etmesi ve Harem-i Şerife girişleri engellemesi tüm Türkiye'de olduğu gibi İstanbul’da lanetlenerek protesto edildi.

Midyat’ta Siyonist terör şebekesi telin edildi

Midyat’ta Siyonist terör şebekesi telin edildi

2017-07-21 23:03:59

Mardin’in Midyat İlçesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları tarafından işgalci Siyonistlerin Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatması ve üç Filistinliyi şehit etmesi kitlesel basın açıklamasıyla telin edildi.

TÜM HABERLER

Muş'ta bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı

​Muş'ta bomba ve el yapımı patlayıcı düzeneği alan bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı, PKK'liye yardım yataklık yapan 6 şüpheli gözaltına alındı.

"Ümmet birlik olmadığı sürece Müslüman kanı akmaya devam edecektir"

​Siyonist terör rejimi İsrail’in Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatıp, Müslümanları katledilmesine tepki gösteren HÜDA PAR Derik İlçe Başkanı, İslam ümmetinin birlik olamadığı müddetçe Müslümanların kanının akmaya devam edeceğini söyledi.

"Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolda tüm imkânlarımızı seferber edelim"

HÜDA PAR GİK Üyesi Mahmut Kılınç, Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolda bütün imkanların seferber edilmesi gerektiğini vurguladı.

Siyonist işgalciler Kıbrıs'ta telin edildi

Kıbrıs'taki İslami Sivil Toplum Kuruluşları, Lefkoşa Selimiye Camii'nde Cuma namazı sonrası yaptıkları basın açıklamasıyla Siyonist işgalcilerin Mescid-i Aksa'daki barbarlıklarını telin etti.

Gaziantep’te terör rejimi İsrail lanetlendi

Siyonist çete İsrail’in Mescid-i Aksa işgalini protesto tepki amacıyla düzenlenen basın açıklamasında Gaziantepliler, terör rejimi İsrail’i lanetledi.
TÜM HABERLER