A A A

STK'lardan 81 ilde eş zamanlı 15 Temmuz'a ilişkin ortak açıklama

Eklenme : 2017-07-13 15:00

ANKARA - Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye kanadını oluşturan sivil toplum kuruluşları (STK) ; Türk-İş, TESK, Memur-Sen, Hak-İş, TZOB, TİSK, Türkiye Kamu-Sen ve TOBB 15 Temmuz'un yıldönümünde 81 ilde eş zamanlı olarak ortak bir açıklama yaptı.​

STK'lardan 81 ilde eş zamanlı 15 Temmuz'a ilişkin ortak açıklama

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadını oluşturan sivil toplum kuruluşları (STK), TZOB, TÜRK-İŞ, TESK, MEMUR-SEN, HAK-İŞ, TİSK, Türkiye KAMU-Sen ve TOBB Genel Başkanları, 15 Temmuz’un yıldönümünde, 81 ilde eş zamanlı 15 Temmuz’u Asla Unutmayacağız, Unutturmayacağız, “Gücümüz Milli İrade, Hedef Büyük Türkiye” başlıklı ortak 15 Temmuz açıklaması yaptı.

7 ilden de (Adana, Diyarbakır, Erzurum, Edirne, İstanbul, İzmir, Trabzon) Ankara'daki basın toplantısına canlı bağlantı yapıldı. Adana’da Hak-İş Temsilcisi Abdurrahman Yüce, Diyarbakır’da Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Edirne’de TZOB Temsilcisi Hüseyin Darcan, Erzurum’da TESK Temsilcisi Rasim Fırat, İstanbul’da Türk-İş Temsilcisi Adnan Uyar, İzmir’de Kamu-Sen Temsilcisi Ahmet Doğruyol, Trabzon’da Memur-Sen’den Mehmet Kara STK’lar adına bağlantı sağladı.

TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, 7 STK Başkanı ile birlikte ortak açıklamayı okudu.  

İki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladıkları afişlerle Türkiye'nin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacaklarını belirten Hisarcıklıoğlu, "15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız.15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü, “devleti” ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı.

Darbe girişiminin asıl amacının Türkiye'ye tarihte görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmak olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, darbe teşebbüsünün nihai amacının da Türkiye'yi bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmek olduğunu söyledi.

Milletin cesareti ve feraseti ile bu bela ve fitneyi durdurduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık.

Hisarcıklıoğlu, darbe girişiminde büyük bedellerin ödendiğine işaret ederek, "Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2 bin 301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır." diye belirtti.

Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmesi gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, yargı kurumlarının, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermesi gerektiğini ifade etti.

 Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümenin gerçekleştiğini hatırlatan  Hisarcıklıoğlu, "İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık. Çok açık ifade ediyoruz ki, Türkiye dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır." dedi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

PKK'ye yardım yataklık yaptığı iddia edilen 35 kişi gözaltına alındı

PKK'ye yardım yataklık yaptığı iddia edilen 35 kişi gözaltına alındı

2017-07-21 23:32:13

​Siirt'in Pervari ilçesinde PKK'ye yardım ve yataklık yaptığı iddia edilen 35 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

İstanbul’dan Siyonist işgalcilere büyük tepki

İstanbul’dan Siyonist işgalcilere büyük tepki

2017-07-21 23:15:36

​Siyonist işgalcilerin, Mescid-i Aksa içerisinde Müslümanları şehid etmesi ve Harem-i Şerife girişleri engellemesi tüm Türkiye'de olduğu gibi İstanbul’da lanetlenerek protesto edildi.

Midyat’ta Siyonist terör şebekesi telin edildi

Midyat’ta Siyonist terör şebekesi telin edildi

2017-07-21 23:03:59

Mardin’in Midyat İlçesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları tarafından işgalci Siyonistlerin Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatması ve üç Filistinliyi şehit etmesi kitlesel basın açıklamasıyla telin edildi.

TÜM HABERLER

Muş'ta bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı

​Muş'ta bomba ve el yapımı patlayıcı düzeneği alan bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı, PKK'liye yardım yataklık yapan 6 şüpheli gözaltına alındı.

"Ümmet birlik olmadığı sürece Müslüman kanı akmaya devam edecektir"

​Siyonist terör rejimi İsrail’in Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatıp, Müslümanları katledilmesine tepki gösteren HÜDA PAR Derik İlçe Başkanı, İslam ümmetinin birlik olamadığı müddetçe Müslümanların kanının akmaya devam edeceğini söyledi.

"Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolda tüm imkânlarımızı seferber edelim"

HÜDA PAR GİK Üyesi Mahmut Kılınç, Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolda bütün imkanların seferber edilmesi gerektiğini vurguladı.

Siyonist işgalciler Kıbrıs'ta telin edildi

Kıbrıs'taki İslami Sivil Toplum Kuruluşları, Lefkoşa Selimiye Camii'nde Cuma namazı sonrası yaptıkları basın açıklamasıyla Siyonist işgalcilerin Mescid-i Aksa'daki barbarlıklarını telin etti.

Gaziantep’te terör rejimi İsrail lanetlendi

Siyonist çete İsrail’in Mescid-i Aksa işgalini protesto tepki amacıyla düzenlenen basın açıklamasında Gaziantepliler, terör rejimi İsrail’i lanetledi.
TÜM HABERLER