A A A

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

Eklenme : 2017-06-19 09:22

ELAZIĞ - ​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

Elazığ'da ikamet eden Ersin ve Enes Singin kardeşler yaklaşık 25 yıldır baba ve dede meslekleri olan el yapımı kadayıf mesleğini devam ettiriyor. Birçok meslek gibi fabrikaların gelişmesiyle el yapımı kadayıfında yok olmaya yüz tutuğunu söylediler.

Eskiden bu mesleğin Elazığ’da yaygın bir şekilde icra edildiğini ifade eden Singin kardeşler şimdi ise sadece bu işle uğraşan 6 dükkânın olduğunu belirtti. Bu mesleğin dedelerinden babalarına yadigâr kaldığını kaydeden Singin kardeşler 25 yıldır dede ve baba mesleğini büyük bir mutlulukla icra ettiklerini ifade ettiler.

Yıllar önce kendilerinden kadayıf alanların tekrar kendilerine geldiğini söyleyen Enes Singin, “25 yıldır kadayıf mesleğiyle uğraşıyoruz. Kadayıf mesleğinde 3’üncü kuşağız, dede ve babamızdan sonrada biz devam ettirmeye çalışıyoruz. Mesela dedemden kadayıf aldıktan sonra Elazığ’dan ayrılan vatandaşlar Elazığ’a geldikleri zaman hâlâ Hıdır ustanın yerini soruyor, gelip tekrar bizi buluyorlar. Şu anda müşterilerimizde aldıkları kadayıftan memnun. Evde hazırlayamayan vatandaşlar tepsilerini getiriyorlar biz burada hazırlıyoruz.” dedi.

Kadayıf tatlısının yapımının meşakkatli bir iş olduğunu belirten Singin, “Kadayıf mesleği bilmeyenler için tabi ki meşakkatlidir. Yani hazırlanışı olarak hamurun 2,3 saat dinlenmesi lazım, unu da özeldir ayrıca ustalık gerektiren bir iştir. Kadayıf tezgâhına dökülmesi, çıkarılması beceri gerektiren bir meslektir.” ifadelerini kullandı.

Elazığ yöresinde yaklaşık 80 yıldır bayramlarda kadayıfın misafirlere ikram edilen bir tatlı olduğunu aktaran Singin, “Bizim bildiğimiz kadarıyla Elazığ yöresinde yaklaşık 80 yıldır kadayıf dökülüp bayramlarda kadayıf tatlısını yapıldığı bilinmekte. Ülke genelinde birçok yörede var. Elazığ’da daha çok cevizli kadayıf olarak yapılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Fabrikalarda yapılan kadayıfın el yapımı kadayıfla aynı tadı vermediğini ifade eden Singin, “Elle yapılan, bakır sinide yapılan kadayıfla fabrikada yapılan kadayıfın lezzeti bir değildir. Kadayıf tatlısı yapan insanlar gelip bize el yapımı kadayıf ile fabrika yapımı kadayıfın lezzetinin bir olmadığını söylüyorlar. Yemek ve tatlı konusunda hazırcılığa alıştık. Bu bir eksikliktir örf ve adetlerimizi giderek unutuyoruz. Elazığ’da eskiden kadayıfla erkekler uğraşırdı şimdi hazır çıktığı için her tarafta hazır şerbetli tatlılar çıktığı için insanlar eski rağbeti göstermiyor.” dedi.

Ev hanımlarına lezzetli kadayıf tatlısının ancak iyice kaynatılmış bir şerbetle olacağı sırrını veren Singin, “En önemli ve dikkat edilmesi gereken konu şerbettir. Şerbeti güzel oldu mu, kadayıfta güzel olur. Tuzsuz tereyağıyla kadayıfı tepsiye basıp ovalarlar. Şerbetini biraz sabır gösterip iyice kaynatmaları lazım. Kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 25 dakika daha kaynatmaları lazım ki şerbette su kalmasın. En önemli noktası o su kaldığı zaman kadayıfı bir şekilde hamurlaştırır memnun kalmazlar.” ifadelerini kullandı. (Ebubekir Yavuz- İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.

Sosyal yardım alanları istihdam edenlere sigorta prim desteği

Sosyal yardım alanların istihdam teşvikine yönelik yapılan bir düzenleme ile işverenlere sigorta prim desteği sağlanacak.

Dicle Elektrikten uyarı

Dicle Elektrik Mardin İl Müdürlüğü, dikkat edilmemesi durumunda Kızıltepe’de elektrik şebekesinin devre dışı kalabileceğini belirtti.

Anız yakanlara para cezası kesilecek

Anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulunan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, anız yakanlar hakkında para cezasının kesileceğini bildirdi.
TÜM HABERLER