A A A

Bakan Işık: Kalkınmada birinci öncelik huzur ve güvendir

Eklenme : 2017-06-18 23:51

MARDİN - Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Mardin'e gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Mardin’in dünyanın cazibe merkezi olacağını söylerken, bu kadar büyük bir medeniyeti bünyesinde barındıran Mardin’in daha çok kalkınmış olması gerektiğini belirtti.

Bakan Işık: Kalkınmada birinci öncelik huzur ve güvendir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ile birlikte Mardin’e gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, havaalanında Vali Mustafa Yaman, Milletvekili Orhan Miroğlu, İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer İzcan ve diğer protokol üyeleri tarafından karşılandı.

İlk olarak 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığını ziyaret eden Bakan Işık, Tugay Komutanı Albay Er'den brifing aldı ve kışlada ismini taşıyan ağaç dikti.

Yeşilli Belediyesine ziyaret

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve berberindekiler, daha sonra Yeşilli Belediyesine geçerek, Belediye Başkanı Hayrettin Demir'den çalışmaları hakkında bilgi aldı.

"Huzur ve güvenin tam olarak sağlanması tam bir kalkınma için şart"

Burada açıklamalarda bulunan Bakan Işık, Mardin'in Türkiye'nin sembol şehirleri arasında yer aldığını ifade etti. Işık, “Maalesef bölgemiz terörden dolayı uzun yıllar hak ettiği kalkınma hamlesini yapamadı. Biz Mardin'in ve bölgenin teröre teslim olmaması ve kalkınması için elimizden gelen bütün gayreti gösterdik. Ancak kalkınmada birinci öncelik huzur ve güvendir. Huzur ve güvenin tam olarak sağlanması tam bir kalkınma için şart. Bu açıdan da önümüzdeki sürecin hem Mardin hem de bölgemiz açısından çok daha iyi olacağı kanaatindeyim.” diye konuştu.

Bakan Işık, Yeşilli Belediyesi ziyaretinin ardından '15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda verilen iftar yemeğine katıldı. İftarını burada açan Işık, halka hitap etti.

“Bir mübarek ayı daha yavaş yavaş geride bırakıyoruz, artık Ramazan’ın son haftasındayız.” diyen Işık, “İçinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni de birkaç gün içerisinde idrak edeceğiz. İnşallah Ramazan Bayramı’nı da idrak edeceğiz. Şimdiden her birinizin hem Kadir gecesini hem de Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum.” dedi.

Mardin’in binlerce yıllık tarihiyle, farklı dinleri, farklı dilleri ve kültürleriyle binlerce yıl barış içerisinde yaşadığını ve bu sebeple muhteşem bir şehir olduğunu kaydeden Işık, Mardinli olmamanın bir ayrıcalık olduğunu ve kendini de fahri Mardinli olarak saydığını söyledi.

“Mardin, dünyanın örnek alması gereken bir kültürdür”

Bakan Işık sözlerine şöyle devam etti: “Mardin demek hoşgörü ve tolerans demektir. Mardin demek farklılıklarımızı inkâr etmeden birlikte yaşamayı becermek demektir. Bu açıdan Mardin kültürünün aslında sadece bütün Türkiye’ye değil bütün dünyanın örnek alması gereken bir kültür olduğuna da yürekten inanıyorum. Siz bunları tarih boyunca başardınız inanıyorum ki bundan sonrada bu birlik ve beraberliğimizi farklılıklarımızı göz ardı etmeyen ama farlılıklarımızla bir arada yaşayan bu anlayışı inşallah ilelebet devam ettireceksiniz. Mardin sadece tarih açısından muhteşem bir şehir değil, Mardin sadece kültür açısından muhteşem bir şehir değil, Mardin sahip olduğu doğal kaynaklar tabii güzellikler açısından da muhteşem bir şehir. Ama Mardin’in en önemli ihtişamı insanı bu her kritik dönemde Mardin’in ortaya koyduğu tavırdan da belli…”

Mardin dünyanın cazibe merkezi olacak

Mardin’in dünyanın cazibe merkezi olacağını söyleyen Işık, bu kadar büyük bir medeniyeti bünyesinde barındıran Mardin’in daha çok kalkınmış ve gelişmiş olması gerektiğini belirtti.

Bakan Işık, “Mardin’de çok önemli hizmetleri hayata geçirdik ancak bu Mardin’in sadece turizm potansiyeli Mardin’i çok daha farklı bir yere taşır. Ancak insanlar maalesef Mardin dendiği zaman akıllara bu muhteşem tarih, muhteşem kültür medeniyeti gelmiyor maalesef, terör geliyor. İşte bu terör kıskacından Mardin kurtuldukça inanıyorum ki Mardin her geçen yıl daha büyük sıçramalar yapacak, buna yüz de yüz inanıyorum. Bunun işaretlerini de alıyoruz. Geçen yılla bu yıl arasındaki Mardin’i ziyaret eden turist sayısı ikiye katlanmış inşallah önümüzdeki yıllarda daha da güzel olacak.”  dedi. (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kontrolden çıkan otomobil takla attı: Bir yaralı

Kontrolden çıkan otomobil takla attı: Bir yaralı

2017-06-28 23:54:13

​Diyarbakır-Viranşehir Karayolu'nda kontrolden çıkan otomobil takla attı, kazada bir kişi yaralandı.

Vali Aksoy'dan veda yemeği

Vali Aksoy'dan veda yemeği

2017-06-28 23:43:20

​Kocaeli Valiliğine atanan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy veda yemeği verdi.

Diyarbakır’da TOMA’ya bombalı saldırı

Diyarbakır’da TOMA’ya bombalı saldırı

2017-06-28 22:48:28

​Diyarbakır’da TOMA’ya yapılan ses bombalı saldırıda bir kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.

Sosyal yardım alanları istihdam edenlere sigorta prim desteği

Sosyal yardım alanların istihdam teşvikine yönelik yapılan bir düzenleme ile işverenlere sigorta prim desteği sağlanacak.

Dicle Elektrikten uyarı

Dicle Elektrik Mardin İl Müdürlüğü, dikkat edilmemesi durumunda Kızıltepe’de elektrik şebekesinin devre dışı kalabileceğini belirtti.

Anız yakanlara para cezası kesilecek

Anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulunan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, anız yakanlar hakkında para cezasının kesileceğini bildirdi.
TÜM HABERLER