A A A

Portekiz'de üç günlük yas ilan edildi

Eklenme : 2017-06-18 22:28

HABER MERKEZİ - Portekiz'de çıkan orman yangınında hayatını kaybedenlerin sayısı 62'ye yükselirken, ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildi.

Portekiz'de üç günlük yas ilan edildi

Portekiz'in başkenti Lizbon'un 200 kilometre kuzeydoğusundaki Pedrógão Grande bölgesinde cumartesi günü öğleden sonra çıkan orman yangınında can kaybı arttı. Hükümet, ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildiğini, yasın pazar gününden itibaren geçerli olacağını açıkladı.

Portekiz İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Jorge Gomes yangında hayatını kaybedenlerin sayısının 62'ye yükseldiğini, dört ayrı cephede süren yangının kısmen kontrol altına alındığını söyledi.

Hayatını kaybedenlerin çoğunun otomobilleriyle yangın bölgesinden kaçmaya çalışan kişiler olduğunu ifade edilirken, Portekiz Başbakanı Antonio Costa ise ülkenin son yılların en büyük felaketiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Portekiz Sivil Koruma Biriminin açıklamasına göre, yangını söndürme çalışmalarına 224 itfaiye aracı ve 692 itfaiye görevlisi katıldı.

Avrupa Birliği, kurban sayısı git gide artan orman yangınının yaralarını sarmaya çalışan Portekiz’e yardım sözü verdi. AB Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, “Portekiz’de acil durumdaki insanlara ve kurumlara yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Portekiz’in yardım isteği üzerine AB, söndürme çalışmalarına katılmak üzere ülkeye uçak gönderdi. Fransa ve komşu ülke İspanya, Portekiz’e yangın söndürme uçağı göndererek destek verdi. Yangının çıkış nedeni ise belirsizliğini koruyor.  (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Venezuela'da hapishanede çatışma: 37 ölü

Venezuela'da hapishanede çatışma: 37 ölü

2017-08-17 07:41:11

​Venezuela'nın güneyindeki bir hapishanede silahlı tutuklularla güvenlik görevlileri arasında çıkan çatışmada 37 kişinin öldüğü bildirildi.

Yemen'de kolera vakası 500 bine ulaştı

Yemen'de kolera vakası 500 bine ulaştı

2017-08-15 12:34:09

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) raporuna göre, Yemen'de kolera vakalarının nisan ayında ortaya çıkmasından bu yana yarım milyona ulaştığı ve yaklaşık 2 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Siyonist çete Şeyh Raid Salah'ı alıkoydu

Siyonist çete Şeyh Raid Salah'ı alıkoydu

2017-08-15 12:12:04

Siyonist terör çetesi, Mescid-i Aksa'nın muhafızı olarak bilinen Şeyh Raid Salah'ı alıkoydu.

TÜM HABERLER

Trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Diyarbakır’da trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde elektrik faturalarını ödemek isteyenler, elektrik şirketine bağlı kurumda kimsenin olmaması nedeniyle saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler.

Diyarbakır’da yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak

​Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Van’da

​Bazı tesislerin temelini atmak amacıyla Van'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Van’ı dünyanın gözdesi bir il yapacakları söyledi.
TÜM HABERLER