A A A

Otobüs firmalarından erken bilet alın uyarısı

Eklenme : 2017-06-18 20:46

VAN - Şehirlerarası otobüs firmaları, okulların tatil olması ve Ramazan Bayramı dolayısıyla oluşan yoğunluktan dolayı erken bilet alınması konusunda uyarıda bulundular.

Otobüs firmalarından erken bilet alın uyarısı

Okulların tatil olması ve Ramazan Bayramı’ndan dolayı memlekete dönüşler başladı. Van’ın dışında bulunan veya Van’dan kendi memleketine dönecek olanlar sebebiyle, Van Otobüs Terminali’nde yoğunluk yaşanmaya başlandı.

Oluşan yoğunluktan dolayı ek sefer başlatan otobüs firmaları, yolcuların mağdur olmaması için erken bilet alınması konusunda uyarıda bulundular.

Yaşanan yoğunluklardan dolayı ek sefer hizmetlerine başladıklarını belirten Otobüs Firması İşletme Müdürü Erdal Antika, “Yolcu yoğunluğu dün itibariyle başladı. Ramazan ayında Van’dan gidişler pek olmadı ama gelişlerde yoğunluk oldu. Gelişlerde de elimizden geldiğince vatandaşlarımız mağdur olmasın diye ek seferler düzenledik. Van’dan gidiş yoğunlukları da dün itibariyle başladı.” dedi.

“Vatandaşlarımız önceden bilet alırlarsa mağdur olmazlar”

Vatandaşların mağdur olmaması adına önceden bilet alınması çağrısında bulunan Antika, “Bizler elimizde araç olduğu zaman ek seferler düzenliyoruz. Araçlar doldukça bizlerde peyderpey seferlerimizi arttırıyoruz. Ancak vatandaş bileti son güne, son dakikaya bıraktığı zaman bizlerde o anki yolcu potansiyelini bilemiyoruz. Bunu telafi etmek amacıyla farklı yerlerde ek seferle açıyoruz ama farklı yerde sefer açınca nereye açacağımızı tespit edemiyoruz. Genellikle son günlere bırakıyorlar ve mağdur oluyorlar.” diye konuştu.

“ÖTV alınmaz ise fiyatları düşürürüz”

Yolcu otobüslerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranında bir düzenleme yapılmasıyla bilet fiyatlarında yaklaşık yüzde 50 bir düşüş yaşanacağını belirten Antika, “Uçaklarda bir kısım vergiler alınmıyor. Yolcu olmadığı zaman fiyatlarını neredeyse otobüs fiyatlarına kadar düşüyorlar. Yoğun günlerde de biletlerin fiyatını yükseltiyorlar. Geçtiğimiz günlerde Van’dan İstanbul’a 150 TL’ye yolcu taşırken, bugün 500 TL’ye taşıyorlar. Bazen yolcu olmadığı zaman fiyatları bizim fiyatlarımızın da altında veriyorlar. Çünkü maliyetleri yok. Uçaklar, gemiler, trenlerde ÖTV alınmıyor ama yolcu otobüslerinde ÖTV alınıyor ve bu yüzden fiyatları aşağı çekme gibi bir şansımız yok. ÖTV alınmaz ise fiyatları düşürürüz. Van’dan İstanbul’a bilet 150 TL, ÖTV alınmaz ise vatandaş 80 TL’ye bile gitse otobüsün maliyetini karşılar. Mevcut şartlarda bile bizler maliyetin altında çıkamıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Erken bilet alınmasını tavsiye ederiz”

Ek sefer açmalarına rağmen yoğunluğa yetişemediklerini söyleyen başka bir otobüs firması işletme müdürü Murat Topçu da vatandaşın erken bilet almasını önerdi.

Topçu, “Okulların tatil olması ve bayramdan kaynaklanan yoğunluktan dolayı 13 Haziran'dan bu yana ek seferler açtık.  Bizler ek seferler açmamıza rağmen yoğunluğa yetişemiyoruz. Öğretmen ve öğrenciler önceden bilet almak için tedbirlerini alıyorlar, ancak memleketimizin insanları bu konuda sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bugün gelen müşterimiz yoğunluktan dolayı 3 gün sonra bilet bulabiliyor. Bu durumda ne kadar erken bilet alırlarsa onların faydasına olacaktır. Bayramdan sonra tekrar dönüşler başlayacaktır, bu durumda ek yoğunluk olacaktır. Bu yüzden erkenden bilet almalarını tavsiye ederiz. Eğer yakıtta ÖTV kaldırılırsa otobüslerde ayrıcalık tanınabilir. Nasıl ki uçağa, gemiye bu hak tanınıyor, niye otobüsler bu haktan yararlanmıyor. Bu sektörde yüzlerce insan ekmek yiyor.” diye belirtti. (Yılmaz Sönmez-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

HÜDA PAR'dan trafik kazasında hayatını kaybedenlerin ailesine ziyaret

HÜDA PAR'dan trafik kazasında hayatını kaybedenlerin ailesine ziyaret

2017-06-22 15:05:55

​HÜDA PAR'dan bir heyet, Mardin’in Midyat ilçesinde meydana gelen trafik kazası sonucu hayatını kaybeden 5 kişinin ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Gaziantepli baklavacıların “tatlı” bayram mesaisi

Gaziantepli baklavacıların “tatlı” bayram mesaisi

2017-06-22 14:52:37

Ramazan Bayramına sayılı günler kala Gaziantep’te, bayramın vazgeçilmezi baklavanın siparişlerinin artmasıyla baklava üreticileri, talebi karşılamak için çift vardiya yapıyor.

Yeni

Yeni "şap hastalığı" uyarısı

2017-06-22 14:45:13

Yeni ortaya çıkan "şap hastalığı" ile ilgili uyarılarda bulunan Batman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, bütün yetiştirici ve üreticilerin dikkatli olmasını istedi.

TÜM HABERLER

Diyarbakır'da "Dünya Kudüs Günü" etkinliğine davet

Siyonist İsrail'in işgali altında bulunan Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın durumuna dikkat çekmek amacıyla yarın Diyarbakır'da iftar etkinliği düzenlenecek.

"Ümmet coğrafyasında sınır diye bir şey yoktur"

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde iftar programına katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Hüseyin Yılmaz, ümmet coğrafyasında sınır diye bir şeyin olmadığını belirtti.

Midyat’ta halk Kadir Gecesi’nde camilere akın etti

Bin aydan hayırlı olarak bilinen Kadir Gecesi, Mardin’in Midyat ilçesinde yediden yetmişe halkın yoğun katılımıyla dualarla ihya edildi.

"Suriyeli kardeşlerimiz dinlerini kaybetme ile karşı karşıya"

​HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, Suriye'deki savaş sonucunda Avrupa'ya göçen mültecilerin Hıristiyanlaştırıldığına dikkat çekerek, "Suriyeli kardeşlerimiz hem insanlık onurlarını hem de dinlerini kaybetme ile karşı karşıya kaldı." dedi.

Hanehalkı işgücü araştırması sonuçları açıklandı

Hanehalkı işgücü araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre, AB üyesi 28 ülkede ortalama işgücüne katılma oranı 15-64 yaş nüfusta yüzde 72,9 olarak gerçekleşirken, bu oran Türkiye'de yüzde 56,9 oldu.
TÜM HABERLER