A A A

Esnaf Ramazan bayramından umutlu

Eklenme : 2017-06-17 15:21

MARDİN - Mardin'de, işlerinin pek iyiye gitmediğini söyleyen esnaf, Ramazan bayramından umutlu olduklarını söylediler.

Esnaf Ramazan bayramından umutlu

Türkiye’de ve özelikle bölgede son yıllarda yaşanan olaylar ve piyasadaki dalgalanmalar nedeniyle işlerinin durma noktasına geldiğini belirten Mardin esnafı, işlerinin hareketlenmesi için tüm umutlarını Ramazan Bayramı alışverişine bağlamış durumda.

Piyasanın yaklaşık bir yıldır düşüşte olduğunu ve işlerinin artık durma noktasına geldiğini belirten esnaf, bir yıl boyunca iyi bir satış yapmak için Ramazan bayramını beklediğini belirtti.  

Mardin’in İkinci Caddesi’nde bulunan Giyimciler Çarşısı esnafı, İLKHA’ya yaptıkları açıklamada, eski günlerini özlediklerini ifade ettiler.

"Oturmaktan yorulduk!" 

Çarşı esnafından Mahmut Erkan, iş olmadığı için oturmaktan yorulduğunu söyledi. Erkan, "Şu an çarşıda sadece esnaf var, müşteri yok. İş yok, güç yok, biz de oturuyoruz. Oturmaktan yorulduk. Vatandaşlar, bayrama son 3 gün kala alışverişini yapıyor. Bayram sonrasında da aynı şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. Esnaf, işyerini kapatmak üzeredir. Pazarlar açılması ile işlerimiz bayağı düştü, burada alışveriş öldü. Artık burası sadece turistik bir yer oldu. Valiye söyledik, herkese söyledik ama kapatın diyorlar. Kimse ilgilenmiyor. Hafta sonları Birinci Cadde’yi araç trafiğine kapatıyorlar. İcraat yok, biz icraatları görmek istiyoruz. Her şeye rağmen umudumuz var. Ramazan Bayramı alışverişinden umutluyuz. Pazartesi gününden sonra bakıp göreceğiz. İnşallah işimiz açılır." dedi.

"Ramazan ayı sıcak geçiyor diye gelen giden yok"

"Allah’a çok şükür, her zaman iş var." diyerek tevekkül eden esnaflardan Şerafettin İpek ise işlerinin birkaç gün sonra daha hareketli olacağına inandığını söyledi. Esnaf İpek, "Malum Ramazan ayındayız ve Ramazan ayı sıcak geçiyor diye gelen giden çok az. Birkaç gün sonra akşamları da açık olacağımız için daha kalabalık olacak inşallah. İftardan sonra vatandaşlar alışverişe çıkıyor. Saat 10.00’dan 01.00’e kadar açık olacağız, inşallah kalabalık olacak." diye konuştu.

"Bir yılda bayramın son 3 gününü bekliyoruz"

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kalmasına rağmen hareketliliğin olmadığını dile getiren Abdussamet Öztürk, Mardin’de alışverişin son birkaç günde yapıldığını söyledi. Öztürk, "Şuanda bir hareketlilik yok, Mardin’de genelde son 3 gün biraz hareketli oluyor, onun dışında pek bir şey yok. Bizler de bir yılda bayramın son 3 gününü bekliyoruz. Bakalım, Allah ne nasip ederse odur."

"Birinci Cadde’nin araç trafiğe kapatılması işlerimizi olumsuz yönde etkiledi"

Yaklaşık 30 yıldır çarşıda esnaf olduğunu ve sabun sattığını belirten Necmettin Yüksel de hafta sonlarında Birinci Cadde’nin araç trafiğine kapatılması uygulamasının satışlarını düşürdüğünü söyledi. Yüksel, "Ramazan ayında sektör olarak iş yapamıyoruz. Genelde giyim, gıda gibi sektörler iş yapıyor. Biz bayramdan sonraya kaldık. Tabi turist geldiği zaman faydalanıyoruz, şuan turist olayı olmadığı için oturuyoruz. Esnaf olarak, ana cadde sıkıntımız var bizim. Hafta sonları cadde Diyarbakır Kapısı’ndan itibaren trafiğe kapatılıyor. Turist geldiği zaman bunun yaşlısı var, engellisi var, çocuklusu var ve bu yüzden buraya kadar gelemiyorlar. Aracı ile geldiği zaman yukarıdaki caddede veya otoparka park edip buraya rahat bir şekilde geliyorlar. Aracı ile geldiği zaman daha rahat alışverişini yapıyor, bizler de bundan faydalanıyoruz. Çarşıda bakırcımız, sabuncumuz, gümüşçümüz, giyimcimiz var. Hepimiz faydalanıyoruz. Bizler de genelde hafta sonlarını bekliyoruz. Yerli ve yabancı turistlerin daha rahat alışveriş yapmaları için ulaşım sorununun halledilmesini istiyoruz." dedi.  (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır’da 4 PKK sığınağı imha edildi

Diyarbakır’da 4 PKK sığınağı imha edildi

2017-08-20 10:48:33

Diyarbakır’ın Lice, Hani ve Çermik ilçelerinde PKK’ye yönelik yapılan operasyonlarda 4 sığınak imha edildi. Operasyonda bir PKK’li öldürüldü.

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

2017-08-20 09:55:26

Bingöl’de 6 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek.

22 ilin emniyet müdürü değişti

22 ilin emniyet müdürü değişti

2017-08-20 09:11:50

Resmi Gazete'de yayımlanan İçişleri Bakanlığı kararnamesi ile 22 ilin emniyet müdürü değişti.

TÜM HABERLER

Gürpınar'da 4 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesinde gerçekleştirilen hava harekâtında 4 PKK'li öldürüldü.

"Yargıya güveni artırmanın üzerinde çalışıyoruz"

​Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargının daha hızlı karar vermesini sağlayacak reformların hazırlığını sürdürdüklerini, çok yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Erdoğan'dan Almanya Dışişleri Bakanına tepki: Haddini bil

​Denizli'de İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'e tepki göstererek, "Sen kimsin, haddini bil" dedi.

Eski eşini tabancayla vuran kişi balkondan atladı

​Kayseri'de boşandığı eşini tabancayla yaralayan koca dördüncü katın balkonunda atlayarak ağır yaralandı.

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.
TÜM HABERLER