A A A

"Kur'an hayatımıza yön verip kötülükten koruyor"

Eklenme : 2017-06-17 12:12

MARDİN - Mardin'in Midyat ilçesinde yaz Kur'an kurslarına katılan çocuklar, Kur'an-ı Kerim'in hayatlarına yön verip, kendilerini kötülüklerden koruduğunu söylediler.

Mardin'in Midyat ilçesinde okulların tatile girmesinin ardından yaklaşık 180 cami ve Kur'an kursunda yaz Kur'an kursları başladı.

Kurslara kayıt yapan öğrenciler, tatili fırsat bilip camilere koşarak, İslami ilimleri öğrenmeye çalışıyorlar.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, yaz Kur'an kurslarının 18 Ağustos'a kadar devam edeceğini belirterek, ailelere mutlaka çocuklarını camiye göndermeleri tavsiyesinde bulundu.

Ramazan ayı dolayısıyla bu yılki sloganlarını "Kur'an Ayında Kur'an'la Buluşalım" olarak belirlediklerini bildiren Bilik, "Bütün çocuklarımızı en yakın cami ve Kur'an kursuna bekliyoruz. Kız veya erkek olsun, gitmeleri halinde hocalarımız, personellerimiz kendilerine her türlü desteği sağlayacaklardır. Kur'an, dini bilgiler, Hz. Peygamber'in hayatı dediğimiz siyer-i nebi ve ahlaki kaideler öğretilecektir. İnşallah bu Ramazan ayında orucun maneviyatını da beraber hissederek hem cami maneviyatı hem onu da beraber yaşayarak çocuklarımızın daha iyi bir eğitim almalarını sağlayacak süreç başlayacaktır. Kız çocuklarımız da erkek çocuklarımız da rahatlıkla ulaşabilecekleri camilerde bu dersleri alabileceklerdir." dedi.

"Çocuklarımızın ebeveynleri üstünde hakkı vardır"

Bir babanın çocuğuna verebileceği en güzel sermaye ve mirasın, onu güzel ahlakla yetiştirip, terbiye etmesi olduğunu dile getiren Bilik, Kur'an-ı Kerim öğrenmenin, çocukların ebeveynleri üzerindeki bir hakkı olduğunu ifade etti.

Bilik, şunları söyledi: "Bütün çocukların anneleri ve babaları üzerindeki haklarından bir tanesi de bu çocukların Kur'an'ı öğrenmelerini sağlamalarıdır. Kur'an öğrenmenin en iyi yollarından biri de yaz Kur'an kurslarıdır. Bu kurslar Kur'an'ı öğrenmek için büyük bir fırsattır. Bununla birlikte kültürümüz ve yitirmekte olduğumuz ananelerimiz tekrar hatırlatılmakta; cami adabı, cami ile ilgili iletişim, camideki havayı teneffüs etme ve bununla birlikte diğer dersler de öğrenilecektir."

"En güzel salih amelimiz çocuklarımız olmalı"

Bir insanın öldükten sonra bırakabileceği en güzel amelin salih bir evlat olduğuna değinen Bilik, "Midyat'ta hiçbir çocuğumuz Kur'an'sız kalmasın. Bütün çocuklarımız Kur'an eğitimi için Kur'an kurslarına akın etsinler. Hocaları olarak biz onlara en iyi desteği vereceğiz ve her türlü imkânı sağlayacağız. Kız çocuklarımız için geçen hafta Kur'an eğitmenleri atadık. Erkek çocuklarımız içinse zaten din görevlilerimiz iş başındadırlar. Ben Midyat'taki velilere çocuklarını mutlaka camilere göndermelerinin onlar üzerindeki hak olarak görmelerini tavsiye ediyorum. Velilerimiz, kendilerinden sonra bırakacakları salih bir evladın, vefatlarından sonra da onlara yarar sağlayacağını unutmasınlar. Ahiretteki cennetimiz veya cehennemimiz çocuklarımızdır. 'Salih amelimiz var mı?' diye kendi kendimize sormak istiyorsak en güzel salih amelimiz çocuklarımız olmalı." şeklinde konuştu.

Yaz Kur'an kurslarına katılan çocuklar ise vakitlerini burada en güzel şekilde değerlendirdiklerini dile getirdiler.

"Kur'an, hayatımıza yön verip, kötülükten koruyor"

Kur'an-ı Kerim'i hatmetmek için yaz Kur'an kursuna geldiğini söyleyen Umut Alpar, "Kur'an bizim hayatımızı yönlendiriyor. Kötü yollardan çıkarıp, doğru yola sokuyor. Onun sayesinde yaşamımız değişiyor. Allah, ona uyup iyi ahlaklı olmamız için bize Kur'an'ı göndermiştir. Onu anlamamız için Arapça göndermiştir. O yüzden Kur'an'ı bitirmek için bu yıl yaz Kur'an kursuna geldim." ifadelerini kullandı.

"Allah'ın bize verdiği nimetleri öğreniyoruz"

Kurs vesilesiyle İslami ilimleri öğrenebildiklerini ifade eden Yusuf Avcı ise "Kur'an okumak çok güzel, hocamız bize öğretiyor. Allah'ın bize verdiği nimetleri öğreniyoruz. Peygamberimizin sözlerini daha çok uyguluyoruz. Ne yapacağımızı ve iyi davranışları öğreniyoruz. Mesela dışarıda çevreye göre nasıl hareket edeceğimizi öğreniyoruz. Kur'an bize iyiliği ve kötülüğü nasıl ayırt edeceğimizi ve dini bilgileri öğretiyor." dedi. (Süleyman Tunç - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

2017-08-20 09:55:26

Bingöl’de 6 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek.

22 ilin emniyet müdürü değişti

22 ilin emniyet müdürü değişti

2017-08-20 09:11:50

Resmi Gazete'de yayımlanan İçişleri Bakanlığı kararnamesi ile 22 ilin emniyet müdürü değişti.

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

2017-08-19 23:55:36

​Mardin'de Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Dost-Der tarafından, Tarihi Kasimiye Medresesinde 'Hayat namaz ile güzeldir' etkinliği düzenlendi.

TÜM HABERLER

"Yargıya güveni artırmanın üzerinde çalışıyoruz"

​Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargının daha hızlı karar vermesini sağlayacak reformların hazırlığını sürdürdüklerini, çok yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Erdoğan'dan Almanya Dışişleri Bakanına tepki: Haddini bil

​Denizli'de İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'e tepki göstererek, "Sen kimsin, haddini bil" dedi.

Eski eşini tabancayla vuran kişi balkondan atladı

​Kayseri'de boşandığı eşini tabancayla yaralayan koca dördüncü katın balkonunda atlayarak ağır yaralandı.

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.

Yayaların sık kullandığı kaldırım çöktü

​Batman’da yayaların yoğun kullandığı kaldırım çöktü, o esnada kaldırımda yürüyen bir kadın saniyelerle kurtuldu.
TÜM HABERLER