A A A

Başbakan Yıldırım: Adalet sokakta aranmaz

Eklenme : 2017-06-16 15:03

ANKARA - Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına ilişkin başlattığı yürüyüş eylemiyle ilgili adaletin sokakta aranmayacağını söyledi.

Başbakan Yıldırım: Adalet sokakta aranmaz

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, MİT Tırları davasında tutuklanan Enis Berberoğlu için başlattığı yürüyüş eylemiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"Sayın Kılıçdaroğlu ne için yürüyor?" diye soran Başbakan Yıldırım, "Adalet için yürüyor" cevabı üzerine "Ben Enis Berberoğlu’nu ziyarete gidiyor diye duydum. Oraya gitmek için bu sıcakta mübarek Ramazan günü yürümeye gerek yok ki. Hızlı trenle gidebilir, hem de hızlı trene binmiş olur. Niye eziyet ediyor kendine? Sokakta adalet aranmaz. Türkiye bir hukuk devleti, dolayısıyla birinci mahkeme bir karar vermiş. Bunun daha hak arama yolları devam ediyor, yargı yolu süreçleri tamamlanmış değil. Dolayısıyla, mahkemelerin verdiği karara beğenmesekte saygı göstermemiz lazım. Adalet mülkün temelidir, devletin temelidir. Adalet sokakta aranmaz."

CHP'nin TBMM'de dokunulmazlıkların kaldırılmasına onay verdiğini hatırlatan Yıldırım, "Sayın Kılıçdaroğlu şunu unutmuş gözüküyor, şimdi milletvekiline sahip çıkmasını normal karşılayabiliriz ama unutmasın ki TBMM’de dokunulmazlıklar kaldırılırken Enis Berberoğlu da dahil kalkması yönünde olumlu oy kullanan CHP’dir. Bütün partilerin HDP hariç oylarıyla dokunulmazlıklar kalkmıştır. Dolayısıyla bu dokunulmazlıkların kalkmasının sonucunun yargılama olacağını Sayın Kılıçdaroğlu baştan biliyor. Onun için şu anda gösterdiği tepki çok anlamlı değil, doğru da değil. Yani sokakta ülkemizi dünya aleme şikayet etmek ana muhalefet partisine yakışan bir şey değildir. Çözüm aranacaksa çözüm yeri Meclis. Meclis'te her türlü mesele konuşulur. Hukuk içerisinde ne çözüm bulunacaksa bulunur, sokağa davet etmek, sokağa çözüm aramak en hafifinden sorumsuzluktur." diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının sorulması üzerine Yıldırım, "Bahçeli’nin açıklamaları gayet sağduyulu. Devlet adamına yakışır açıklamalardır" dedi.

Provokasyon olma ihtimalinin uzak olmadığına işaret eden Yıldırım, "Sokağa indiğiniz zaman provokasyonlar her zaman beklenebilir. Ancak, İçişleri Bakanımız konuyu yakından takip ediyor, gerekli güvenlik tedbirlerini almış durumda. CHP yöneticileri ile bu konuda yakın temaslar devam ediyor. Ümit ederim ki bu meseleyi artık burada son verirler ve ülkenin sorunları Mecliste ana muhalefet, iktidar partisi, bütün partiler ortak bir anlayışla çözümü için gayret gösteririz" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Bitirme çağrısı mı yapıyorsunuz?" sorusu üzerine Yıldırım, şöyle cevap verdi:

"Gayet tabii. Çok anlamı yok. Sokakta hak arandığı görülmüş değil. Sorunların çözümü Meclis'tir. Adalet için mahkemelerdir ve sorunların hukuk devleti içerisinde çözüleceği anayasamızda beyan edilmiştir. Cumhurbaşkanımızın anayasaya işaret etmesi önemlidir. Ne diyor; hiç kimse, zümre, kuruluş görülmekte olan davaları etkileyecek mahiyette bir tutum içerisine giremez, beyanatta bulunamaz. Kaldı ki Kılıçdaroğlu sıradan bir insan değil. Ana muhalefet partisinin genel başkanı, dolayısıyla anayasalara, hukuka en fazla saygı göstermesi gereken kendisidir. Bu yol yol değildir, bu işten vazgeçmesini tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

2017-06-27 21:46:13

Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Van Kalesi Piknik Alanı’nda kitlesel bayramlaşma töreni düzenlendi.

Şırnak’ta 3 asker hayatını kaybetti

Şırnak’ta 3 asker hayatını kaybetti

2017-06-27 21:19:51

Şırnak'ın Uludere ilçesinde üs bölgesine yemek götüren askeri araca PKK tarafından düzenlenen saldırıda 3 asker hayatını kaybetti.

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak

2017-06-27 21:01:08

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamalarını gerçekleştirdiklerini, 20 bin öğretmenin de mülakatını tamamladıklarını atamalarının önümüzdeki ay yapılacağını söyledi.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR'dan Bitlis'te bayramlaşma programı

HÜDA PAR Bitlis İl Teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla üye ve gönüllüleriyle bayramlaştı.

Saman yüklü TIR yandı

Mardin'de saman yüklü TIR, seyir halindeyken elektrik tellerine çarpması sonucu yandı.

Bingöl'de 11 PKK'li öldürüldü

Bingöl'de PKK'ye yönelik devam eden operasyonda 11 PKK'li öldürüldü.

Bitlis Valisi Çınar için veda programı

Valiler kararnamesiyle Zonguldak'a atanan Bitlis Valisi Ahmet Çınar için veda programı düzenlendi.

HÜDA PAR'dan Elazığ'da bayramlaşma programı

HÜDA PAR Elazığ il teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla üye ve gönüllüleriyle bayramlaştı.
TÜM HABERLER