A A A

"Mardinlilerin iftar sofrasında Meyan Şerbeti eksik olmuyor"

Eklenme : 2017-06-16 14:11

MARDİN - Mardin’de geleneksel içecekler arasında yer alan Meyan Şerbeti, kendine has tadı, rengi ve köpüğüyle vatandaşların vazgeçemediği içeceklerin başında yer alıyor.

Mardin'de aile olarak 77 yıldır Meyan şerbeti üretimi yaptıklarını söyleyen Abdulkadir Işıktaş, şerbetin yaz aylarına denk gelen Ramazan'da iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer aldığını ve her Mardinlinin sofrasında mutlaka bulunduğunu söyledi.

Katkısız ve sağlıklı olduğu bilinen Meyan Şerbeti Ramazan ayı ve havaların ısınmasıyla ilgi görmeye başladı.

Ramazan ayının sıcak geçmesinden dolayı bolca tüketilen Meyan Şerbetine ilginin fazla olduğunu söyleyen satıcı Abdulkadir Işıktaş, meyan kökünden yapılan şerbetin vücuttaki su tutma kapasitesini dengelediğini belirterek, Ramazan ayı ile birlikte en çok satılan içecekler arasında yer aldığını ifade etti.

Meyan kökünden yapılan şerbetinin susuzluğu gidererek, oruç tutan vatandaşlar için kolaylık sağlayacağını vurgulayan Işıktaş, şunları söyledi:

"Bu bizim dede mesleğimizdir. Benim dedem 1940'ta Meyan Şerbeti yapmaya başladı ve o günden sonra aile mesleğimiz oldu. Mardin halkı, Meyan Şerbetini seviyor, Ramazan'da her evdeki iftar sofrasında Meyan Şerbeti bulunur. Bizim yerli içeceğimizdir ve Ramazan ayında da susuzluğa çaredir."

Ramazan ayı ile birlikte işlerinde hareketliliğin yaşandığını belirten Işıktaş, meyan kökünün enerji deposu olduğunu belirtti. Işıktaş, "Meyan Şerbetinin hazmettirici olması, serinletici, böbreklere iyi gelmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi faydaları vardır. Sadece Mardin'de değil Güneydoğu'nun tamamında bu şerbet tercih ediliyor. Yerli 'Kola'mızdır." dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Umut Kervanı Siirt'te “kurban” çağrısında bulundu

Umut Kervanı Siirt'te “kurban” çağrısında bulundu

2017-08-16 14:52:21

Umut Kervanının Siirt'teki yetkilileri, Kurban Bayramı'nda ihtiyaç sahiplerine umut olma çağrısında bulunuyor.

Hayallerini ahşap parçalara yansıtıyorlar

Hayallerini ahşap parçalara yansıtıyorlar

2017-08-16 13:47:58

Muş'ta engellilere yönelik kursa katılan zihinsel engelliler, hayallerini ahşap parçalara yansıtarak, birbirinden güzel eserler oluşturuyorlar.

Demir eksikliği çocuklarda pika sendromuna neden olabiliyor

Demir eksikliği çocuklarda pika sendromuna neden olabiliyor

2017-08-15 17:17:01

Pika sendromunda çocuk ve yetişkinlerin toprak, saç, pil gibi maddeleri yediklerini bildiren uzmanlar, demir eksikliğinin bu sendroma neden olduğunu belirtiyor.

TÜM HABERLER

Kredi kartlarının internetten alışverişe onay süresi uzatıldı

​Banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi kart sahiplerinin onayı için verilen süre 31 Aralık'a kadar uzatıldı.

"Hiçbir iz olmamasına rağmen çalışmaları dikkatli yürütüyoruz"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı, iplik fabrikasında çıkan yangında kaybolan fabrika sahibiyle ilgili hiçbir iz olmamasına rağmen arama çalışmalarının dikkatle yürütüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran Genelkurmay Başkanı'nı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Genelkurmay Başkanı Bakıri’yi kabul etti.

AFAD'da Deprem Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı

Deprem Danışma Kurulu'nun 2017 yılı ikinci toplantısı, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın katılımıyla AFAD'da yapıldı.

“Kurban Bayramı sevinci ile fakirlere et ulaştıralım”

Umut Kervanı'nın Gaziantep’teki yetkililerinden Mustafa Özaslan, kurban bayramı çalışmalarını başlattıklarını belirterek, hayırseverlere kurban bağışı çağrısında bulundu.
TÜM HABERLER