A A A

"Mardinlilerin iftar sofrasında Meyan Şerbeti eksik olmuyor"

Eklenme : 2017-06-16 14:11

MARDİN - Mardin’de geleneksel içecekler arasında yer alan Meyan Şerbeti, kendine has tadı, rengi ve köpüğüyle vatandaşların vazgeçemediği içeceklerin başında yer alıyor.

Mardin’de aile olarak 77 yıldır Meyan şerbeti üretimi yaptıklarını söyleyen Abdulkadir Işıktaş, şerbetin yaz aylarına denk gelen Ramazan’da iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer aldığını ve her Mardinlinin sofrasında mutlaka bulunduğunu söyledi.

Katkısız ve sağlıklı olduğu bilinen Meyan Şerbeti Ramazan ayı ve havaların ısınmasıyla ilgi görmeye başladı.

Ramazan ayının sıcak geçmesinden dolayı bolca tüketilen Meyan Şerbetine ilginin fazla olduğunu söyleyen satıcı Abdulkadir Işıktaş, meyan kökünden yapılan şerbetin vücuttaki su tutma kapasitesini dengelediğini belirterek, Ramazan ayı ile birlikte en çok satılan içecekler arasında yer aldığını ifade etti.

Meyan kökünden yapılan şerbetinin susuzluğu gidererek, oruç tutan vatandaşlar için kolaylık sağlayacağını vurgulayan Işıktaş, şunları söyledi:

"Bu bizim dede mesleğimizdir. Benim dedem 1940’ta Meyan Şerbeti yapmaya başladı ve o günden sonra aile mesleğimiz oldu. Mardin halkı, Meyan Şerbetini seviyor, Ramazan’da her evdeki iftar sofrasında Meyan Şerbeti bulunur. Bizim yerli içeceğimizdir ve Ramazan ayında da susuzluğa çaredir."

Ramazan ayı ile birlikte işlerinde hareketliliğin yaşandığını belirten Işıktaş, meyan kökünün enerji deposu olduğunu belirtti. Işıktaş, "Meyan Şerbetinin hazmettirici olması, serinletici, böbreklere iyi gelmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi faydaları vardır. Sadece Mardin’de değil Güneydoğu’nun tamamında bu şerbet tercih ediliyor. Yerli 'Kola'mızdır." dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Sıcak havalarda güneş çarpmasına dikkat

Sıcak havalarda güneş çarpmasına dikkat

2017-06-28 16:06:22

Uzmanlar, güneş çarpmalarına karşı diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalığı olanlar ile yoğun ilaç kullananların dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

Tek odalı evde yaşayan İli ailesine yardım

Tek odalı evde yaşayan İli ailesine yardım

2017-06-26 19:11:10

Mardin'de tek odası bulunan harabe evde yaşam mücadelesi veren İli ailesine Artuklu Kaymakamlığı tarafından yardım yapıldı.

Mardin'de yetim ailelere yardım

Mardin'de yetim ailelere yardım

2017-06-24 10:04:36

Mardin'in Midyat ilçesinde 30 yetim aileye Avrupa Yetim-Der tarafından nakit ve gıda yardımında bulunuldu.

TÜM HABERLER

ABD'nin Rakka'da düzenlediği saldırılarda 173 sivil hayatını kaybetti

​BM, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin Rakka şehrinde haziran ayında düzenlenen saldırıların bilançosunu açıkladı.

Battı-Çıktı Projesi’nde ilk kazma vuruluyor

​Mardin merkez Artuklu ilçesinde ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak Battı-Çıktı Projesi'nde ilk kazma 3 Temmuz’da vurulacak.

ABD Savunma Bakanı: YPG ile olan ilişki geçici

​Savunma Bakanı Fikri Işık ABD'li mevkidaşı James Mattis ile görüştü. Görüşmede, Mattis ise YPG ile olan ilişkinin geçici olduğunu belirtti.

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.
TÜM HABERLER