A A A

UTGAM PKK raporunu Mardin’de açıkladı

Eklenme : 2017-06-15 19:01

MARDİN - Polis Akademisi Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Araştırmaları Merkezince (UTGAM) hazırlanan “PKK’nın Bölgesel Terör Ağı Yapılanması” raporu Mardin’de kamuoyuyla paylaşıldı.

UTGAM PKK raporunu Mardin’de açıkladı

Polis Akademisi Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Araştırmaları Merkezinde (UTGAM) görevli Doç. Dr. Bayram Ali Soner, Yrd. Doç. Dr. Ömer Aslan ve Araştırma Görevlisi Hakan Kıyıcı’nın hazırladığı “PKK’nın Bölgesel Terör Ağı Yapılanması” raporu, Mardin’de bir otelde düzenlenen toplantıda masaya yatırılarak kamuoyuyla paylaşıldı.

Saat 15.30’da başlayan toplantıya Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Gazeteci-Yazar İlhami Işık ve raporu hazırlayan uzmanlar katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, hem Mardin’in hem de bölge insanının moralinin eskiye nazaran daha iyi olduğunu belirtti. Yaman, “Bu çalıştay ve raporun bölgemizin huzuruna katkı sağlayacağı inancımız tamdır. Bu vesile ile siz değerli misafirlerimize hoş geldiniz diyorum.” dedi.

Toplantının Mardin’de yapılmasının çok kıymetli olduğunu belirten Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, hazırlanan raporu bugün burada birlikte tartışacaklarını söyledi. Miroğlu, “Bizim konuşmaya, diyalog kurmaya ve bu meseleleri ortak yuvarlak masalar etrafında mütalaa etmeye bölgemizin ve şehrimizin çok ihtiyacı vardır.” dedi.

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak ise bugün açıklanan raporun 9’uncu rapor olduğunu söyleyerek şunları söyledi: “Biraz sonra raporu hazırlayan arkadaşlarımızın raporu detaylı bir şekilde raporu anlatacak bizlere. Ben sadece şunu söylemek istiyorum; bu rapor çok önemli bir konuya eğiliyor. PKK’nın son 15 yılda yapısında çok değişim ve dönüşüm olduğu, bölgesel bir terör ağı oluşturduğu ve şemsiye bir örgüt haline geldiği görülüyor. Model olarak da El-Kaide tarzı bir öğüte evirildiği yönünde bir tespit var raporda. Bunun detaylarını arkadaşım sizlere anlatacak.”

Yapılan açılış konuşmaların ardından Yrd. Doç. Dr. Ömer Aslan tarafından rapor katılımcılarla paylaşıldı.

Özellikle PKK’nin Suriye’de kolu olan YPG’ye de değinilen raporda, “PKK uzantılarının Suriye’de yeşermesi için gereken zemin Suriye’de zaten mevcuttu. Günümüze kadar PKK’ya katılan Suriyelilerin 7-10 bin civarında olduğu tahmin edilmekte, bu sayı PKK militanlarının yüzde 20’sini teşkil etmektedir. 2004-2008 yılları arasında öldürülen PKK’lılar arasında Suriyelilerin oranı yüzde 10-yüzde 20 arasındadır. Bu ve yukarıda bilgilerle değerlendirildiğinde, PYD 2003 yılında kurulduğunda, PKK’nın kendisine bıraktığı, demografik, sosyal ve siyasal olarak hazır zeminde hareket etti. Diğer bir deyişle, PYD bölgede ayrı bir parti veya siyasi bir örgüt olarak PKK’nın yerini almadı; Sadece PKK’nın ismini kullanmadan PKK’nın kadrolarını, militanlarını, ideolojisini ve hedeflerini benimsedi ve kullandı.” denildi.

Raporun devamında PKK ve PYD’nin ilişkisine değinilen raporda şu ifadeler kullanıldı: “PYD 2003 yılında kurulduğunda, PKK’nın kendisine bıraktığı, demografik, sosyal ve siyasal olarak hazır zeminde hareket etti. Diğer bir deyişle, PYD bölgede ayrı bir parti veya siyasi bir örgüt olarak PKK’nın yerini almadı; Sadece PKK’nın ismini kullanmadan PKK’nın kadrolarını, militanlarını, ideolojisini ve hedeflerini benimsedi ve kullandı. PYD'nin silahlı kanadının oluşabilmesi PKK sayesinde oldu. YPG militanları PKK, PYD, YPG, YPJ ve PJAK arasında bir fark görmediklerini açıkça ifade etmektedirler. YPG ve PKK veya PKK ve PJAK gibi diğer kolları arasında kullanılan isimler dışında ciddi bir örgütsel ve operasyonel farklılık bulunmamaktadır. Zaman zaman aralarında PKK'ya sempati duyan isimler de dahil olmak üzere çok sayıda Batılı gözlemci ve uzman dahi PKK'nın aksi yöndeki tüm söylemine rağmen değiştiğine ikna olmuş değildir.” (M. Salih Keskin – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

2017-06-27 21:46:13

Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Van Kalesi Piknik Alanı’nda kitlesel bayramlaşma töreni düzenlendi.

Şırnak’ta 3 asker hayatını kaybetti

Şırnak’ta 3 asker hayatını kaybetti

2017-06-27 21:19:51

Şırnak'ın Uludere ilçesinde üs bölgesine yemek götüren askeri araca PKK tarafından düzenlenen saldırıda 3 asker hayatını kaybetti.

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak

2017-06-27 21:01:08

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamalarını gerçekleştirdiklerini, 20 bin öğretmenin de mülakatını tamamladıklarını atamalarının önümüzdeki ay yapılacağını söyledi.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR'dan Bitlis'te bayramlaşma programı

HÜDA PAR Bitlis İl Teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla üye ve gönüllüleriyle bayramlaştı.

Saman yüklü TIR yandı

Mardin'de saman yüklü TIR, seyir halindeyken elektrik tellerine çarpması sonucu yandı.

Bingöl'de 11 PKK'li öldürüldü

Bingöl'de PKK'ye yönelik devam eden operasyonda 11 PKK'li öldürüldü.

Bitlis Valisi Çınar için veda programı

Valiler kararnamesiyle Zonguldak'a atanan Bitlis Valisi Ahmet Çınar için veda programı düzenlendi.

HÜDA PAR'dan Elazığ'da bayramlaşma programı

HÜDA PAR Elazığ il teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla üye ve gönüllüleriyle bayramlaştı.
TÜM HABERLER