A A A

Minik bebeğe böbrek ameliyatı

Eklenme : 2017-06-15 18:39

MARDİN - Mardin'de kapalı yöntemle gerçekleştirilen operasyonla 3 aylık bebeğin böbreğindeki taşlar alınarak, böbrek yolu darlığı giderildi.

Minik bebeğe böbrek ameliyatı

Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde Hanım ve Rıfat Bayar çifti, 3 aylık Abdullah isimli bebeklerinin idrarında yanma, bulantı, kusma ve kilo alamama şikâyetleri nedeniyle özel bir hastaneye başvurdu.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. İsrafil Ağaoğlu'nun muayenesinden sonra çekilen ultrasonda minik bebeğin sol böbreğinde taşlar ve daralma tespit edildi.

Ağaoğlu ve ekibince bir saat 15 dakika süren operasyonda, 3 aylık bebeğin böbreğindeki 2-3 taş alındı ve daralma, yeni yol açılarak giderildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ağaoğlu, "3 aylık Abdullah doğduğu günden itibaren yüksek ateş ve idrar yolu enfeksiyonu geçiriyordu. Şikâyetlerin artması ile birlikte ailesi çocuğu hastaneye getirdi. Burada yapılan tetkiklerin ardından hastaya sol böbrek taşı ve sol UPJ (böbrek çıkış yeri) darlığı teşhisi konuldu. Böbrek yolu darlığı anne karnında başlayan bir hastalıktır. Bir an önce ameliyat edilip bu yolun yeniden açılması gerekiyordu. Abdullah bebek için özel bir ameliyat gerçekleştirdik. Üç aylık bebeğe böbrek havzasının idrar kanalına geçiş yerindeki darlık nedeniyle yeni bir yol yapma operasyonu yaptık. Sol böbrekte 2-3 taş vardı. Taşlarını da aldık. İlk kez 3 aylık bir bebeğe böyle bir ameliyat gerçekleştiriyoruz." dedi.

Çok zor bir operasyon gerçekleştirdiklerini bildiren Ağaoğlu, ekibi ile bir saat 15 dakika süren ameliyatta herhangi bir komplikasyon yaşamadıklarını ve ameliyatın başarılı bir şekilde sona erdiğini belirtti.

Ameliyatın başarılı geçmesinden dolayı büyük bir sevinç yaşayan Rıfat Bayar da "Oğlum Abdullah doğduğu günden beri böbrek şişme sorunu yaşıyordu. Mardin'de yaptığımız tetkiklerin ardından doktorlar bizi Diyarbakır'a sevk etti. Diyarbakır'a gittiğimizde yine oğluma bazı tetkikler yapıldı. Hastanede yapılan tetkiklerde sol böbreğinde taş olduğu ve böbrek çıkış yerinde darlık olduğu, çocuğun ameliyat edilmezse böbreğinin iflas edeceği ve bu ameliyatın da ancak büyük şehirlerde yapılabileceği söylendi. Doktorların acil ameliyat edilmesi gerektiği bilgisini verdikten sonra annesiyle zor bir karar alarak, çocuğumuzun ameliyat edilmesine ve bu ameliyatın da özel hastanede yapılmasına karar verdik. Doktor bey ve ekibi başarılı bir ameliyatın altına imza atarak, çocuğumu sağlığına kavuşturdu. Allah kendilerinden razı olsun." ifadelerini kullandı.

Doktorlara teşekkür eden Hanım Bayar ise "Allah'a şükür, bebeğimiz iyi. Artık idrarı geliyor. Bebeğim her gün ağlıyordu, duramıyordu yerinde. Ameliyat öncesi biraz korktuk ve tedirgin olduk fakat sonra biraz rahatladık. Allah'a şükürler olsun, çok güzel geçti. Bebeğim tekrar sağlığına kavuştuğu için çok sevinçliyim." şeklinde konuştu. (M. Salih Keskin - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

2017-08-18 19:19:12

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.

"Meme muayenesi konusunda yaşanılan çekingenlik hayata mal olabilir"

2017-08-18 09:43:19

​Uzmanlar, ileri evre meme kanserinin yeni keşfedilen tedavi yöntemleri sayesinde artık kontrol altına alınabildiğini ve hastaların yaşam süresinin uzatılarak daha kaliteli bir hayat sürmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

2017-08-17 21:05:19

​İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, Bursa’da Afet Koordinasyon Merkezi açıldı.

TÜM HABERLER

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.
TÜM HABERLER