A A A

Adıyaman’da 13 Cami itikâf için hazır

Eklenme : 2017-06-14 09:25

ADIYAMAN - Adıyaman İl Müftülüğü, Ramazan ayının son 10 gününde itikâf sünnetinin eda edilmesi için 13 camiyi hazırladıklarını belirtti.

 Adıyaman’da 13 Cami itikâf için hazır

Hz Muhammed'in Medine'ye hicret ettikten sonra her yıl Ramazan ayının son 10 gününde gerçekleştirdiği itikâf sünneti Müslümanlar arasında hâlen devam ediliyor. Bu kapsamda Adıyaman İl Müftülüğü bu sünnetin eda edilmesi için 13 camiyi ayıldıklarını duyurdu.

Hz Muhammed'in, Ramazan ayının son on gününü itikâfta ibadetle geçirdiği için itikâfın son derece önemli bir ibadet olduğuna vurgu yapan Adıyaman İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü, Müslümanların bu ibadeti icra etmesinde kolaylık sağlamak için 13 cami belirlediklerini söyledi.

Öztürkçü, "İtikâf ibadetinde, belli bir zaman içinde camide durulur ve bu zaman içerisinde ibadet edilir. Peygamberimiz (sav) itikâfa girmiştir ve itikâf sünnettir. Dolayısıyla Müslümanların bu sünneti seniyyeyi ica etmek adına itikâfa girmesi son derece önemlidir. Aslında itikâf her zaman yapılabilir. Belli bir zamanı yok ama Peygamber Efendimiz Ramazan ayının son on gününü camide itikâfta ibadetle geçirmiştir. Dolayısıyla bizde müminlerin bu sünneti icra etmesinde, onlara bir kolaylık sağlamak amacıyla ilimizde 13 tane camiyi itikâf için ayırdık. Ramazan ayının son on günü bu camilerimiz sabaha kadar açık kalacak. Görevlilerimiz de görevlerinin başında olacak. O camilerde Müslümanlar itikâfa girecekler. İtikâftayken yeme içme ihtiyaçlarını orada temin edecekler. Bu nedenden dolayı özellikle yeme içme ve temel ihtiyaçlarını temin etmeye müsait camileri seçtik. Bir de şehrin yapısına göre şehrin güney, kuzey, doğu ve batısında kolaylık olması açısında camileri tespit ettik." şeklinde konuştu.

İtikâf için belirlenen camiler şöyle;

M. Zahit Kotku Camii, Kayalık Camii, Emir Sultan Camii, Ş. Muhyittin Arabi Camii, Malazgirt Camii, Abdulkadir Geylani Camii, İmam-ı Azam Ebu Hanife Camii, Saltoğlu Camii, Ömer-ul Faruk Camii, Kab Camii, Altınşehir Camii, Ulu Camii, Mehmet Kırçalı Camii ve Yeni Mahalle (Seyda) Camii (Ferit Gölgül – İLKHA)  YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Siverek’te Bayram namazında camiler doldu taştı

Siverek’te Bayram namazında camiler doldu taştı

2017-06-25 10:32:45

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bayram namazında camiler doldu taştı.

Diyarbakır'da Ramazan Bayramı heyecanı

Diyarbakır'da Ramazan Bayramı heyecanı

2017-06-25 08:57:34

​Diyarbakır'da sabah namazından sonra tarihi camileri dolduran halk, Ramazan bayramının İslam ümmetinin vahdetine vesile olmasını diledi.

Van'da Ramazan Bayramı sevinçle karşılandı

Van'da Ramazan Bayramı sevinçle karşılandı

2017-06-25 08:25:06

​VAN - Van’da sabahın erken saatlerinde camileri dolduran vatandaşlar, Ramazan Bayramını büyük bir sevinçle karşıladı.

TÜM HABERLER

Dışişlerinden Pakistan'daki tanker kazası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği tanker kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.
TÜM HABERLER