A A A

Anız yakanları bildirmeyen kamu görevlilerine ceza

Eklenme : 2017-06-13 20:30

ERZURUM - Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, anız yakanları bildirmeyen muhtarlar ile kamu görevlileri hakkında cezai işlem uygulanacağını açıkladı.

Anız yakanları bildirmeyen kamu görevlilerine ceza

Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından anız yakılmasının önlenmesi ile ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Anız yakmanın son derece yanlış olduğunun belirtildiği açıklamada, meydana gelen zararların giderilmesinin çok uzun yıllar aldığı bildirildi.

Açıklamada, "Anızın yakılması ile topraktaki organik madde yakılarak yok edilmektedir. Oysa bitkilerin gelişmesi için gerekli olan bitki besin maddelerinin bir kısmının kaynağını, organik maddenin ayrışma ürünü olan humus oluşturur. Ayrıca; toprakta yağış sularının emilmesini, tutulmasını sağlayan, topraktaki kümeleşmeyi temin ederek erozyonla taşınmasını önleyen, toprağın iyi havalanmasını sağlayan yine organik maddedir. Anızların yakılması sonucunda çok uzun yıllarda oluşmuş toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Anız yakılmasını takip eden yıllarda hububatta kök çürüklüğü hastalığı artmaktadır." denildi.

"Anızdan çıkan dumanların verdiği zarar ciddi boyuttadır"

Sap ve anızın yakılması sonucunda bitkilerin büyümesini teşvik eden karbon ve azot kaybı yaşandığının kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Çoğumuzun dikkatinden kaçmasına rağmen yakılan anızlardan çıkan dumanların çevreye, insanlara ve tabiata verdikleri zararlar çok ciddi boyutlardadır. Günümüzde anız yakmanın görünen en büyük zararı orman yangınlarına neden olmasıdır. Ülkemiz için maddi ve manevi kayıplara neden olan anız yangınları, kaybolan doğal kaynaklarla birlikte yanmış tarlalar ve ormanlık alanlar kötü bir görüntü sergilemektedirler. Bu durum ülke turizmini dahi olumsuz yönde etkilemektedir."

Anız yakanları bildirmeyen kamu görevlilerine ceza

Anız yakanlar hakkında yasal işlem uygulanacağı için muhtarlıkların, köy ilan tahtaları ve hoparlör gibi araçlarla duyuru yapacaklarının belirtildiği açıklamada, "Anız yakma olaylarını duyduğu halde idari ve adli makamlara duyurmayan muhtarlar ve kamu görevlileri hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereğince emre itaatsizlikten; anız yakarak yasaya uymayanlar hakkında da 5491 sayılı Kanun ile değişik 2872 sayılı Çevre Kanunu ve 6831 sayılı Orman Kanunu'nun ilgili hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanacaktır." denildi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

2017-08-20 09:55:26

Bingöl’de 6 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek.

22 ilin emniyet müdürü değişti

22 ilin emniyet müdürü değişti

2017-08-20 09:11:50

Resmi Gazete'de yayımlanan İçişleri Bakanlığı kararnamesi ile 22 ilin emniyet müdürü değişti.

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

2017-08-19 23:55:36

​Mardin'de Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Dost-Der tarafından, Tarihi Kasimiye Medresesinde 'Hayat namaz ile güzeldir' etkinliği düzenlendi.

TÜM HABERLER

"Yargıya güveni artırmanın üzerinde çalışıyoruz"

​Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargının daha hızlı karar vermesini sağlayacak reformların hazırlığını sürdürdüklerini, çok yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Erdoğan'dan Almanya Dışişleri Bakanına tepki: Haddini bil

​Denizli'de İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'e tepki göstererek, "Sen kimsin, haddini bil" dedi.

Eski eşini tabancayla vuran kişi balkondan atladı

​Kayseri'de boşandığı eşini tabancayla yaralayan koca dördüncü katın balkonunda atlayarak ağır yaralandı.

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.

Yayaların sık kullandığı kaldırım çöktü

​Batman’da yayaların yoğun kullandığı kaldırım çöktü, o esnada kaldırımda yürüyen bir kadın saniyelerle kurtuldu.
TÜM HABERLER