A A A

"Adıyaman’ın yarım asırlık hayalini gerçeğe dönüştüreceğiz"

Eklenme : 2017-06-12 13:47

ADIYAMAN - Koçali Barajında incelemelerde bulunan TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, baraj projesiyle kentin yarım asırlık hayalinin gerçekleşeceğini söyledi.

Adıyaman'ın birinci sınıf tarım arazilerini su ile buluşturacak, içme ve kullanma amaçlı bir proje olan Koçali Barajında çalışmalar devam ediyor.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Adnan Boynukara, Halil İbrahim Fırat, Salih Fırat, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy ve AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez'le birlikte Adıyaman'ın sosyo-ekonomik yapısına ciddi katkılar sağlayacak olan Koçali Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.

2015 yılının mart ayında Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun katılımı ile temeli atılan ve yapımı devam eden Koçali Barajı inşaatının son durumu ve yürütülen çalışmalarla ilgili şantiye şefinden bilgi alan Vali Abdullah Erin ve Adıyaman milletvekilleri, Doğanlı köyünde bulunan şantiyedeki baraj gövdesini inceledi.

Yılda 120 milyon kilowatt-saat enerji üretecek ve 31,5 milyon metre küp içme suyu sağlayacak olan Koçali Baraj gölünden alınacak 31, 5 milyon metre küp içme ve kullanma suyuyla Adıyaman'ın uzun yıllar içme suyu sorunu da çözüme kavuşturulmuş olacak. Temelden yüksekliği 125 metre olan Koçali, gövde dolgusu 5,4 milyon metre küp olan ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu baraj yapılacaktır. Barajda 292,8 milyon metre küp su depolanacaktır.

Baraj gövdesindeki incelemelerin ardından Koçali Barajı inşaatı gövdesinde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Koçali Barajının Adıyaman'ın yarım asırlık bir hayali olduğunu belirterek, "Bugün Sayın Valimiz ve Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Adıyaman'ın yarım asırlık hayali konumunda olan Koçali Barajı gövdesinde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alarak çeşitli incelemelerde bulunuyoruz. Koçali Adıyaman için son derece önemli bir projedir. Bu önemli yatırım, bir taraftan Adıyaman'ın uzun yıllar içme suyu ihtiyacını çözüme kavuştururken, diğer taraftan da Adıyaman, Kahta ve Samsat üçgeninde yaklaşık 200 bin dönüm araziyi cazibeyle sulayacak büyük bir projedir. Bugün itibariyle Koçali Barajının fiziki gerçekleşme oranı yüzde 22 civarında olup, nakdi gerçekleşmesi de yüzde 50'nin üzerinde ve parasal bir sıkıntısı da yoktur. Burada ilgili firmanın sahipleriyle görüşerek bu projeyi daha da hızlandırmalarını istedik. Projeyi her gün yakından takip ediyoruz. Projeyle ilgili bazı sıkıntılar meydana geldiğinde Milletvekili arkadaşlarımızla Ankara'da devreye girerek sorunları çözmeye çalışıyoruz. Temennimiz bu önemli projenin 2019 yılı sonu itibariyle bitirilmesidir. Bununla ilgili teknik çalışmaların hepsi seri bir şekilde yapılıyor. İnşallah Adıyaman'ın yarım asırlık hayalini gerçeğe dönüştüreceğiz" dedi.

Vali Abdullah Erin ise yaptığı konuşmada; "Bugün sayın milletvekillerimiz ve ilgili kurum amirlerimizle birlikte valilik makamında Adıyaman'da yapımı devam eden projelerle ilgili istişare toplantısının ardından yatırım programında yer alan Koçali Barajı inşaatına gelerek incelemelerde bulunuyoruz. 2002 yılından bugüne kadar Adıyaman'a yatırımlar artarak devam etmiştir. Koçali Barajı da bu yatırımlardan bir tanesidir. Fiziki gerçekleşmenin yüzde 22 civarında olduğu Koçali Barajının tamamlanmasıyla bölgemize hayat gelecektir. Koçali Barajı ile Adıyamanlı çiftçilerimizin 187 bin dönüm toprağını suya kavuşturup, mahsulünü bereketlendireceğiz. Bununla birlikte yılda 31,5 milyon metreküp içme suyu temin edilerek Adıyaman'ın içme suyu problemi de çözüme kavuşturulmuş olacaktır. Baraj inşaatında çalışmalar seri bir şekilde devam etmektedir. Koçali Barajının 2019 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. Adıyaman için büyük bir anlam ifade eden bu projenin hızlandırılması için ilgili firmaya ve DSİ yetkililerine gerekli talimatları verdik. İnşallah arzu ettiğimiz sürede ve şekilde bu barajı bitirir ve milletimizin hizmetine sunarız. Koçali Barajı ve pek çok yatırımı ilimize kazandıran başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanlarımıza, Sayın TBMM Başkanvekilimiz Ahmet Aydın'a, ilimiz milletvekillerine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, bu yatırımların Adıyamanlı hemşerilerimizin refahının artırılmasına katkı sağlamasını diliyorum" dedi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Marmara Depremi'nin 18'inci yıldönümü

Marmara Depremi'nin 18'inci yıldönümü

2017-08-17 08:45:52

​17 Ağustos 1999 sabah 03.02'de merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan Marmara Depremi'nin üzerinden 18 yıl geçti.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

2017-08-17 07:24:42

​Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, bazı illerde kuvvetli yağış olması bekleniyor.

Askerlerin üzerine yıldırım düştü: 2 yaralı

Askerlerin üzerine yıldırım düştü: 2 yaralı

2017-08-16 22:24:30

​Tunceli'de askerlerin üzerine yıldırım düşmesi soncu 2 askerin yaralandığı bildirildi.

TÜM HABERLER

Hasankeyf Kalesi ziyarete açılacak

​Hasankeyf’te incelemelerde bulunan Batman Valisi Ahmet Deniz, tehlike oluşturan alanların temizlenmesi ve güçlendirme çalışmalarından sonra kalenin yeniden turizme ve vatandaşların ziyaretine açılacağını söyledi.

Kredi kartlarının internetten alışverişe onay süresi uzatıldı

​Banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi kart sahiplerinin onayı için verilen süre 31 Aralık'a kadar uzatıldı.

"Hiçbir iz olmamasına rağmen çalışmaları dikkatli yürütüyoruz"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı, iplik fabrikasında çıkan yangında kaybolan fabrika sahibiyle ilgili hiçbir iz olmamasına rağmen arama çalışmalarının dikkatle yürütüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran Genelkurmay Başkanı'nı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Genelkurmay Başkanı Bakıri’yi kabul etti.

AFAD'da Deprem Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı

Deprem Danışma Kurulu'nun 2017 yılı ikinci toplantısı, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın katılımıyla AFAD'da yapıldı.
TÜM HABERLER