A A A

"Eğitim seviyesi ve kalitesi açısından ciddi sorunlarla karşı karşıyayız"

Eklenme : 2017-06-11 15:46

ANKARA - HÜDA PAR Eğitim İşleri Başkanlığı, 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının tamamlanmasının ardından kısa bir değerlendirmede bulundu.

HÜDA PAR Eğitim İşleri Başkanlığı, 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının 9 Haziran Cuma günü sonlanmasının ardından yaptığı değerlendirmede önemli tespit ve önerilerde bulundu.

Eğitim seviyesi ve kalitesi açısından ciddi eksiklik ve sorunlarla karşı karşıya bulunulduğu belirtilen değerlendirmede, şu ifadelere yer verildi:

"Hiç şüphesiz eğitim, bir ülkenin en önemli ve temel meselelerinden biridir. Çünkü toplumun geleceğini inşa edecek bireyler eğitim kurumlarında yetişir. Bir toplumun medeniyet seviyesi, o toplumun eğitim kalitesi ile doğru orantılıdır. Ülkemizde son dönemlerde eğitim-öğretim alanında önemli düzenlemeler yapılmış olmakla beraber eğitim seviyesi ve kalitesi açısından ciddi eksiklik ve sorunlarla karşı karşıya bulunmaktayız."

"Toplumun inanç ve değerleri ile örtüşen eğitim anlayışının uygulanması zarurettir"

Toplumun inanç ve değerleri ile örtüşen bir eğitim anlayışının uygulama alanına konulmasının zaruret olduğuna vurgu yapılan değerlendirmede, "Bilimsel gerçekliklerin dini ve ahlaki değerlerle harmanlandığı ideal bir eğitim anlayışına olan ihtiyaç, her geçen gün daha da şiddetlenmektedir. Toplumumuzun inanç ve değerleri ile örtüşen ve toplumun ihtiyaçlarını dikkate alan bir eğitim anlayışının uygulama alanına konulması zaruret halini almıştır." Denilerek şu önerilerde bulunuldu:

"-Sürekli değişkenlik gösterip istikrarsızlığa sebebiyet veren sınav sistemi yerine çağın koşullarına uygun, sabit ve adil kriterlere dayalı bir sistem benimsenmelidir.

-Gençlerimizin hem biyolojik, psikolojik ve manevi gelişimlerine hem de başarı oranlarına olumsuz etki eden karma eğitim zorunlu olmaktan çıkarılmalı, yasal düzenlemeyle kızların ve erkeklerin ayrı okullarda okumalarına imkân sağlanmalıdır.

-Eğitim kurumlarında kısmi anlamda rahatlama meydana getiren başörtüsü ve tesettüre serbestisi anayasal teminat altına alınarak sorun kalıcı olarak çözüme kavuşturulmalıdır.

-Ders kitapları, dini ve ahlaki değerlere aykırı içerikten arındırılmalı, okul müfredatları Müslüman halkın hassasiyet ve beklentileri dikkate alınarak hazırlanmalıdır.

-Eğitimde tek dil dayatmasından vazgeçilerek Kürtçe başta olmak üzere yeteri talep olması halinde herkesin kendi anadiliyle eğitim alabilmesinin önü açılmalıdır. Mevcut durum itibarı ile seçmeli ders statüsündeki Kürtçe için yeterli öğretmen ataması yapılmalıdır.

-Öğrenci ihtiyacını karşılayacak kadar okul ve derslik yapılmalı öğretmen açığı kapatılmalıdır.

-2017-2018 Eğitim-Öğretim sezonuna yönelik çalışma ve hazırlıklara şimdiden başlanmalıdır

-Yaz tatilinin öğrencilerin sadece gezip eğlenerek ve zamanlarını boşa harcayarak geçireceği bir zaman dilimi olmadığı, öğretmen ve veli koordinasyonu ile çocuklarımıza kavratılmalıdır.

-Özellikle ebeveynlerin çocuklarını cami, Kur'an kursu ve kütüphanelere yönlendirerek faydalı bilgiler almaları için çaba sarf edilmelidir."

Bu vesileyle,

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının sonlanmasıyla tüm öğretmen ve öğrencileri bu zorlu maratonda ortaya koydukları çabadan dolayı tebrik eden HÜDA PAR Eğitim İşleri Başkanlığı,  hayırlı bir yaz tatili dilediklerini belirttiler. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

2017-06-29 08:14:16

​Aydın Valiliğine atanan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger için veda yemeği verdi.

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

2017-06-29 07:32:59

Dışişleri Bakanlığı tarafından 4 aşamalı bir plan çerçevesinde Ada'dan asker çekeceğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

12 akademisyen açığa alındı

12 akademisyen açığa alındı

2017-06-29 07:24:10

Bildiriye imza atma gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan 12 akademisyen açığa alındı.

TÜM HABERLER

ABD'nin Rakka'da düzenlediği saldırılarda 173 sivil hayatını kaybetti

​BM, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin Rakka şehrinde haziran ayında düzenlenen saldırıların bilançosunu açıkladı.

Battı-Çıktı Projesi’nde ilk kazma vuruluyor

​Mardin merkez Artuklu ilçesinde ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak Battı-Çıktı Projesi'nde ilk kazma 3 Temmuz’da vurulacak.

ABD Savunma Bakanı: YPG ile olan ilişki geçici

​Savunma Bakanı Fikri Işık ABD'li mevkidaşı James Mattis ile görüştü. Görüşmede, Mattis ise YPG ile olan ilişkinin geçici olduğunu belirtti.

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.
TÜM HABERLER