A A A

"Eğitim seviyesi ve kalitesi açısından ciddi sorunlarla karşı karşıyayız"

Eklenme : 2017-06-11 15:46

ANKARA - HÜDA PAR Eğitim İşleri Başkanlığı, 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının tamamlanmasının ardından kısa bir değerlendirmede bulundu.

HÜDA PAR Eğitim İşleri Başkanlığı, 2016-2017 Eğitim-öğretim yılının 9 Haziran Cuma günü sonlanmasının ardından yaptığı değerlendirmede önemli tespit ve önerilerde bulundu.

Eğitim seviyesi ve kalitesi açısından ciddi eksiklik ve sorunlarla karşı karşıya bulunulduğu belirtilen değerlendirmede, şu ifadelere yer verildi:

"Hiç şüphesiz eğitim, bir ülkenin en önemli ve temel meselelerinden biridir. Çünkü toplumun geleceğini inşa edecek bireyler eğitim kurumlarında yetişir. Bir toplumun medeniyet seviyesi, o toplumun eğitim kalitesi ile doğru orantılıdır. Ülkemizde son dönemlerde eğitim-öğretim alanında önemli düzenlemeler yapılmış olmakla beraber eğitim seviyesi ve kalitesi açısından ciddi eksiklik ve sorunlarla karşı karşıya bulunmaktayız."

"Toplumun inanç ve değerleri ile örtüşen eğitim anlayışının uygulanması zarurettir"

Toplumun inanç ve değerleri ile örtüşen bir eğitim anlayışının uygulama alanına konulmasının zaruret olduğuna vurgu yapılan değerlendirmede, "Bilimsel gerçekliklerin dini ve ahlaki değerlerle harmanlandığı ideal bir eğitim anlayışına olan ihtiyaç, her geçen gün daha da şiddetlenmektedir. Toplumumuzun inanç ve değerleri ile örtüşen ve toplumun ihtiyaçlarını dikkate alan bir eğitim anlayışının uygulama alanına konulması zaruret halini almıştır." Denilerek şu önerilerde bulunuldu:

"-Sürekli değişkenlik gösterip istikrarsızlığa sebebiyet veren sınav sistemi yerine çağın koşullarına uygun, sabit ve adil kriterlere dayalı bir sistem benimsenmelidir.

-Gençlerimizin hem biyolojik, psikolojik ve manevi gelişimlerine hem de başarı oranlarına olumsuz etki eden karma eğitim zorunlu olmaktan çıkarılmalı, yasal düzenlemeyle kızların ve erkeklerin ayrı okullarda okumalarına imkân sağlanmalıdır.

-Eğitim kurumlarında kısmi anlamda rahatlama meydana getiren başörtüsü ve tesettüre serbestisi anayasal teminat altına alınarak sorun kalıcı olarak çözüme kavuşturulmalıdır.

-Ders kitapları, dini ve ahlaki değerlere aykırı içerikten arındırılmalı, okul müfredatları Müslüman halkın hassasiyet ve beklentileri dikkate alınarak hazırlanmalıdır.

-Eğitimde tek dil dayatmasından vazgeçilerek Kürtçe başta olmak üzere yeteri talep olması halinde herkesin kendi anadiliyle eğitim alabilmesinin önü açılmalıdır. Mevcut durum itibarı ile seçmeli ders statüsündeki Kürtçe için yeterli öğretmen ataması yapılmalıdır.

-öğrenci ihtiyacını karşılayacak kadar okul ve derslik yapılmalı öğretmen açığı kapatılmalıdır.

-2017-2018 Eğitim-öğretim sezonuna yönelik çalışma ve hazırlıklara şimdiden başlanmalıdır

-Yaz tatilinin öğrencilerin sadece gezip eğlenerek ve zamanlarını boşa harcayarak geçireceği bir zaman dilimi olmadığı, öğretmen ve veli koordinasyonu ile çocuklarımıza kavratılmalıdır.

-özellikle ebeveynlerin çocuklarını cami, Kur'an kursu ve kütüphanelere yönlendirerek faydalı bilgiler almaları için çaba sarf edilmelidir."

Bu vesileyle,

2016-2017 Eğitim-öğretim yılının sonlanmasıyla tüm öğretmen ve öğrencileri bu zorlu maratonda ortaya koydukları çabadan dolayı tebrik eden HÜDA PAR Eğitim İşleri Başkanlığı, hayırlı bir yaz tatili dilediklerini belirttiler. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

2'si kardeş 3 çocuk tahliye kanalında boğuldu

2'si kardeş 3 çocuk tahliye kanalında boğuldu

2017-08-17 20:12:13

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde tahliye kanalına giren 2'si kardeş 3 çocuk boğularak hayatını kaybetti.

İspanya'da minibüs kalabalığın arasına daldı: 13 ölü

İspanya'da minibüs kalabalığın arasına daldı: 13 ölü

2017-08-17 20:05:13

İspanya'nın Barcelona kentinde bir minibüsün kalabalığın arasına dalması sonucu en az 13 kişinin öldüğü, çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

2017-08-17 19:56:53

Mardin Kızıltepe Belediyesi ile ilçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu yaz Kur'an kursu kapanış programında mezun olan 15 kız çocuğa taç giydirildi.

TÜM HABERLER

Trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Diyarbakır’da trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde elektrik faturalarını ödemek isteyenler, elektrik şirketine bağlı kurumda kimsenin olmaması nedeniyle saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler.

Diyarbakır’da yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak

​Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Van’da

​Bazı tesislerin temelini atmak amacıyla Van'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Van’ı dünyanın gözdesi bir il yapacakları söyledi.
TÜM HABERLER