A A A

"200 dönümlük nar bahçesi susuzluktan kurudu"

Eklenme : 2017-06-09 18:37

ADIYAMAN - Adıyaman’ın Samsat ilçesinde bağlı Ovacık köyünde susuzluktan 200 dönümlük nar bahçesi kurudu. Köy sakinleri içme suyu ihtiyaçlarını ise Samsat’tan tankerlerle gideriyorlar.

Yaklaşık 7 yıl önce Samsat’ta başlatılan "Hicaz Narı" Projesi kapsamında nar yetiştiriciliğine başlayan Samsat’ın Ovacık köyü sakinleri, ilk 3 yıldan sonra suyun kesildiğini, bu nedenle nar bahçelerinin kuruduğunu dile getirdiler.

İçme ve ihtiyaç suyu sıkıntısı da yaşan Ovacık köyü sakinleri su ihtiyaçlarını Samsat ve çevre köylerden tankerler aracılığıyla gideriyorlar.

2 Mart'ta Samsat’ta meydana gelen depremden etkilenen Ovacık köyü sakinleri, Ramazan ayının girmesi ve sıcak havaların da başlamasıyla beraber sıkıntı üzerine sıkıntı yaşadıklarını dile getirdiler. Yetkililere çağrıda bulunan köy sakinleri, biran önce sulama ve içme suyu sıkıntılarının giderilmesini istiyor.

Ovacık Köyü’nde çiftçilik yapan Abdulmecit Ertan, kendilerine yaşatılan mağduriyetleri dile getirerek yetkililere çağrıda bulundu.

Bundan yaklaşık 7 yıl önce devlet tarafından Hicaz Narı Projesi verildiğini aktaran Ertan, "Biz de 2010 yılında Hicaz narı yetiştirmeye başladık. 3 yıl boyunca sularımız düzgün bir şekilde aktı. Ama üçüncü yıldan sonra birliğin elektrik faturası yatırılmadığı gerekçesiyle sular kesildi. Ancak ben şundan eminim ki benim köyüm ve bütün ilçe dahil olmak üzere herkes kendi faturasını yatırdı. Elektriklerin kesilmesiyle beraber birlik başkanı da vefat etti ve sularımız kesildi." ifadelerini kullandı.

Kaymakamlığa ve Valiliğe müracaat ettiklerini, eylemler yaptıklarını ama herhangi bir sonuç alamadıklarını belirten Ertan, "Tekrardan birlik başkanı seçildi ve güneş panelleri yapıldı. Kanallar bozuk durumda narlarımız da kurumuş durumda. Bu narların yüzde 35 oranında devlete ödememiz gereken parayı da ödeyemediğimiz için de şu anda icralığız. Öyle tuhaf bir şey ki 7 yıl boyunca biz arazimizi işletmedik. Bu 7 yıl içerisinde de yaptığımız masrafın ötesinde devlet de bize şunu söylüyor: Yüzde 35’ini siz ödeyecektiniz. Şu an bizi icraya veriyor." diyerek tepkilerini dile getirdi.

Samsat’ın üç tarafının Atatürk Barajı sularıyla çevrili olmasına rağmen içme suyu sıkıntısı yaşadıklarını söyleyen Ertan, Samsat ve çevre köylerden tankerle içme ve ihtiyaç suyunu getirdiklerini söyledi. Ertan, "Oruç gelmiş deprem olmuş yazın ortasındayız içilecek suyumuz yok. Bizim köyde yaklaşık 34 tane sera var. Maalesef susuzluktan hepsi gitti, 200 dönüm nar bahçesi vardı maalesef hepsi kurudu, bin 780 dönüm arazimiz var hepsi sulu ama maalesef içecek suyumuz bile yok." diye belirtti. (Aydın Evren, Mehmet Eren – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Dışişleri Bakanlığı Venezuela’daki saldırıları kınadı

Dışişleri Bakanlığı Venezuela’daki saldırıları kınadı

2017-06-28 16:28:10

Venezuela'da Anayasa Mahkemesi ile İçişleri, Adalet ve Barış Bakanlığı binalarına yapılan saldırılara ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı saldırıları kınadı.

Saman yüklü traktör devrildi: Bir ölü

Saman yüklü traktör devrildi: Bir ölü

2017-06-28 15:45:32

Batman'da saman yüklü traktörün devrilmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Şehadetinin 92’nci yıldönümünde Şeyh Said

Şehadetinin 92’nci yıldönümünde Şeyh Said

2017-06-28 15:42:13

Şeyh Said ve 46 arkadaşı, Şark İstiklal Mahkemeleri tarafından şehit edilişlerinin 92’nci yıldönümünde rahmetle anılıyorlar.

TÜM HABERLER

Şanlıurfa Barosu: Mevcut adliye yetersiz

Şanlıurfa Barosu yetkili makamlara gönderdiği dilekçede, mevcut adliyenin halka hizmet noktasında yetersiz kaldığını belirterek, bu sorunun giderilmesi gerektiğini kaydetti.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

HÜDA PAR'dan Darülaceze'deki yaşlılara ziyaret

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük, Darülaceze'de kalan yaşlılara bayram ziyaretinde bulundu.

Hakkâri'de bir polis hayatını kaybetti

​Hakkâri'nin merkez Oğul köyü kırsalında çıkan çatışmada yaralanan polis hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kuzey Afrika sıcakları geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kuzey Afrika üzerinden yeni bir sıcak hava dalgasının beklendiğini açıkladı.
TÜM HABERLER