A A A

"Katar'a karşı başlatılan yaptırımları doğru bulmuyoruz"

Eklenme : 2017-06-07 02:23

ANKARA - Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Katar'a karşı başlatılan yaptırımları doğru bulmadığımızı peşinen ifade etmek istiyorum. Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin kendi aralarındaki meseleleri karşılıklı diyalog yoluyla çözmesi en doğru yoldur." dedi.

Türkiye'de görev yapan büyükelçilerle iftar yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki Katar konusuna değinerek "Katar'a karşı başlatılan yaptırımları doğru bulmadığımızı peşinen ifade etmek istiyorum. Dayanışma ve iş birliğine her zamankinden daha çok ihtiyacımızın bulunduğu bir dönemde yaşanan bu hadise, bölgemizdeki hiçbir ülkenin faydasına değildir. Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin kendi aralarındaki meseleleri karşılıklı diyalog yoluyla çözmesi en doğru yoldur." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki konuk büyükelçiler ve diplomatik misyon temsilcileri ile iftar sofrasında bir araya geldi. AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen, Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılımıyla gerçekleşen iftar programında, Cumhurbaşkanı Erdoğan büyükelçilere hitaben bir konuşma yaptı.

Konuklarına iftar buluşmasına teşriflerinden dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayının Türkiye ile birlikte tüm insanlık için barışa, huzura ve esenliğe vesile olması temennisinde bulundu.

Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyinde düzenlediği operasyonlarına ilişkin, ‘Sizi rejim çağırdı mı?' sorusunun yöneltildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yok, illa çağırması mı gerekiyor? ‘Ama bizi çağırdı, rejim bizi çağırdığı için biz Suriye'deyiz' diyorlar. Aynen öbür tarafta da, ‘Rejim bizi çağırdığı için biz Irak'tayız' diyorlar. Sizi rejim çağırabilir; ama rejimin kendisi zaten zalim, bizi de halk çağırıyor, halk çağırdığı için biz oradayız. Mazlum, mağdur olan halk bizi çağırıyor, onun için insani yardımlarımızı, her şeyimizi biz de oralara ulaştırıyoruz." dedi.

Konuşmasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde varlığını hâlen çok güçlü bir şekilde sürdüren ve iki kutuplu dünyanın kalıntısı olan statükonun, günün ihtiyaçlarına cevap veremediğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsani müdahalelerden terör gibi asimetrik tehditlerle mücadeleye kadar birçok alanda bu yapının sebep olduğu sıkışmışlığı yaşıyoruz. Başta Güvenlik Konseyi olmak üzere, küresel güvenlik sisteminin zamanın ruhuna uygun bir şekilde güncellenmesi şarttır. Onun için, ‘Dünya 5'ten büyüktür' diye özetlediğimiz bu değişim, Türkiye'yle birlikte dünyadaki ülkelerin büyük çoğunun da temel beklentisidir" değerlendirmesinde bulundu.

"Uluslararası ilişkilerde daha aktif bir Türkiye göreceksiniz"

Bundan sonra demokraside, ekonomide, terörle mücadelede çok daha güçlü, uluslararası ilişkilerde daha aktif, daha girişimci bir Türkiye'yle ile karşılaşılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölgesinde ve dünyada barışın, istikrarın, adaletin temini için daha fazla çaba harcayan bir Türkiye göreceksiniz. Yeni Türkiye'nin kendi vatandaşlarımız başta olmak üzere, bölgemizin barışı, huzuru ve istikrarı için umut kaynağı olacağına inanıyorum. 15 Temmuz gecesi sizlerin gözü önünde yaşanan kahramanlıklar, bu milletin zorluklar karşısında nasıl kenetlendiğini, bağımsızlığı ve demokrasisi için neleri göze aldığını ortaya koymuştur." diye ekledi.

"Katar'a karşı başlatılan yaptırımları doğru bulmuyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki Katar konusuna da değinerek şu açıklamaları yaptı: "Bölgemizdeki sorunlar henüz çözüme kavuşmamışken, maalesef yeni sıkıntılarla karşı karşıya kalıyoruz; işte bunlardan biri de Katar meselesidir. Katar'a karşı başlatılan yaptırımları doğru bulmadığımızı peşinen ifade etmek istiyorum. Dayanışma ve iş birliğine her zamankinden daha çok ihtiyacımızın bulunduğu bir dönemde yaşanan bu hadise, bölgemizdeki hiçbir ülkenin faydasına değildir. Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin kendi aralarındaki meseleleri karşılıklı diyalog yoluyla çözmesi en doğru yoldur. Bu çerçevede Katar'ın ortaya koyduğu soğukkanlı ve yapıcı tutumu takdirle karşılıyoruz. Terör örgütlerine karşı etkin bir mücadele verdiğini yakinen bildiğimiz Katar'ın bu şekilde izole edilmeye çalışılması hiçbir sorunun çözümüne katkı sağlamayacaktır. Türkiye olarak 15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere, en zor zamanlarımızda daima güçlü desteklerini hissettiğimiz tüm dostlarımız gibi, Katar'la da ilişkilerimizi geliştirerek sürdüreceğiz. Diğer ülkelerin Katar'la olan sorunlarının çözümü konusunda da üzerimize düşen her görevi yapmaya hazırız."

Bu çerçevede dünden itibaren çeşitli temaslarda bulunmaya başladığını ve öncelikle Katar Emiri Şeyh Temim ile telefonla görüşerek, yaşananlardan dolayı duyduğu üzüntüyü kendisine ifade ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuveyt Emiri El Sabah ile Körfez'deki sıkıntıların aşılması için görüştüğünü açıkladı.

"Krizin çözüme kavuşturulması için her türlü çabayı gösteriyoruz"

Bugün de aynı konu ile ilgili olarak, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Lübnan Başbakanı Hariri, Malezya Başbakanı Rezak, Bahreyn Kralı El Halife, Ürdün Kralı Abdullah, Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo ile telefonla görüşmeler yaptığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını söyle sürdürdü: "Tabii yarın ve sonraki günlerde de görüşmelerimizi ayrıca devam ettireceğiz. Körfez'de yaşanan bu krizin bir an önce çözüme kavuşturulması için elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz, göstereceğiz. Ve bu konuda en kısa sürede Katar'a yönelik tüm yaptırımların kaldırılacağını ümit ediyorum. Çünkü Katar'ın bir terör zanlısı olarak tavsif edilmesini hakikaten çok ağır bir itham olarak görüyorum. Çünkü yıllardır, yani 15 yıllık Cumhurbaşkanlığım ve Başbakanlığım dönemimde kendilerini yakından iyi tanıdım, biliyorum. Yoksa böyle bir durum söz konusu olsa karşılarına çıkacak ilk devlet başkanı ben olurdum, ilk Başbakan ben olurdum; ama böyle bir şeyi görmedim. Ve burada farklı bir oyun oynanıyor, ama bu oyunun arkasında kimler var, şu anda onu henüz tespit edebilmiş değiliz."

"Tansiyonun artması için fırsat kollayanların umutlarını boşa çıkarmalıyız"

Bölge ülkelerinin güçlerini ve enerjilerini kendi iç mücadeleleri yerine, sorunun asıl kaynaklarına yöneltmesi gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölgenin daha da karışması, gerilimin yükselmesi, tansiyonun artması için fırsat kollayanların umutlarını hep birlikte boşa çıkarmalıyız. Başka türlü terör ateşinin Suriye, Irak, Yemen, Libya gibi ülkelerden diğer yerlere sıçramasının önüne geçemeyiz. Yemen'i çözebildik mi? Libya'yı çözebildik mi? Suriye'yi çözebildik mi? Irak'ı çözebildik mi? Şimdi yeni bir ihtilaf alanı niçin meydan getirmeye gayret ediyoruz?" görüşlerine yer verdi.

Konuşmasının sonunda büyükelçilerden ülkelerine ve halklarına Türkiye'nin ve Türk halkının en kalbi selamlarını iletmeleri ricasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, "Ramazan'ın ülkelerimiz, halklarımız, tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. İftar soframızı paylaştığınız için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum" diyerek tamamladı. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Bingöl’de

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Bingöl’de

2017-08-16 14:46:21

​Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, DSİ tesisleri toplu temel atma ile orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtımı merasimi nedeniyle Bingöl'e geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Enis Berberoğlu" açıklaması

2017-08-13 23:01:25

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, cezaevindeki CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nu kast ederek, "İçeriden değişik haberler alıyorum. ‘Buradan çıktım çıktım, çıkmadığım takdirde açıklamalarda bulanacağım’ diyor içerideki zat." dedi.

HÜDA PAR'dan elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olan esnafa ziyaret

HÜDA PAR'dan elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olan esnafa ziyaret

2017-08-11 07:35:36

​HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanlığından oluşan bir heyet, sıkça yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olan Evren Sanayi esnafını ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

TÜM HABERLER

Trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Diyarbakır’da trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde elektrik faturalarını ödemek isteyenler, elektrik şirketine bağlı kurumda kimsenin olmaması nedeniyle saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler.

Diyarbakır’da yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak

​Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Van’da

​Bazı tesislerin temelini atmak amacıyla Van'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Van’ı dünyanın gözdesi bir il yapacakları söyledi.
TÜM HABERLER