A A A

Adıyaman’da hububat hasadı başladı

Eklenme : 2017-06-07 07:38

ADIYAMAN - Adıyaman’da 2017 yılı hububat hasat sezonu başladı. Çiftçiler alınan verimden memnun olduklarını söyledi.

Adıyaman’da hububat hasadı başladı

Adıyaman'da mart, nisan ve mayıs aylarında yağan bereketli yağmurlardan sonra çiftçiler verimin geçen seneye göre daha iyi olduğunu ve belirtirken, biçerdöverler de tarlalarda çalışmaya başladı.

Şubat ayında oluşan kuraklıktan dolayı endişelendiklerini ama sonrasında yağan yağmurlardan dolayı rekolte de rekor beklediklerini belirten Adıyaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, bu artışın milli ekonomiye katkısının arttırılması ve tane kaybının önlenmesi için biçerdöverlerin özellikle kontrollerinin yapıldığını söyledi.

Alan, "İlimizde hububat hasadıyla ilgili özelikle şubat ayında oluşan kuraklıktan dolayı ciddi endişelerimiz oluşmuştu. Ama Allah'a çok şükür mart, nisan ve mayıs aylarında yağan yağış ile birlikte rekolte de ciddi bir rekor bekliyoruz. Verimin yüksek geldiği duyumlarını alıyoruz. İlimizde toplam bir buçuk milyon dekar civarında ekili tarım alanları bulunmaktadır. Bunun yaklaşık 600 bin dekarı arpa 900 bin dekarı da buğday olarak hasat edilmeye başlandı. Bu yıl ciddi bir artış olabileceği gibi, bu artışların milli ekonomiye katkısının arttırılması ve tane kaybının önlenmesi için biçerdöverlerimizin özellikle kontrolleri yapılmaktadır." şeklinde konuştu.

Bu sene verimin iyi olduğunu ama arpa fiyatlarında ki düşüşün çiftçinin yüzünü güldürmediğini belirten Servet Fırat, "Arpa hasadına başladık. Arpa hasadından bir hafta içinde 450 kilogramdan 700 kilograma kadar verim aldık. Adıyaman bölgesi olarak bizim için güzel bir gelişme. Ama arpa fiyatlarındaki düşüş çiftçimizin yüzünü güldürmüyor. Yirmi gün önce arpa fiyatı bin 100 iken şimdi 800'e kadar düşüş yaptı. Çiftçilerimiz şimdi arpasını ucuza satıp sonra pahalı fiyattan alıyorlar. Bunun için bazı önlemlerin alınması gerekir." dedi.

Geçen sene kuraklık olduğunu ama bu sene bahar yağmurlarının bereketiyle verimin iyi olduğunu ifade eden İrfan Taştan ise "Hasada başladık. Geçen seneye göre bu sezon daha iyi. Geçen sene kuraklıktan dolayı verim çok düşüktü. Bu sene geçen seneye göre, bahar yağmurlarının iyi olması sebebiyle şu an verim iyi." diye konuştu. (Ferit Gölgül – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Dünya mermer ve traverten ihracatında Türkiye ilk sırada

Dünya mermer ve traverten ihracatında Türkiye ilk sırada

2017-08-17 11:33:41

Türkiye, 2016 yılında dünya mermer, traverten ve benzeri taşların ihracatının yüzde 45,7'sini gerçekleştirerek ilk sırada yer aldı.

İşsizlik rakamları açıklandı

İşsizlik rakamları açıklandı

2017-08-15 10:11:25

​2017 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 225 bin kişi oldu.

Yalçın: Bu teklifi müzakere etmeye değer bulmuyoruz

Yalçın: Bu teklifi müzakere etmeye değer bulmuyoruz

2017-08-14 18:09:49

Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine başkanlık eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin sunduğu, "2018 için 3+3, 2019 için 3+3"lük teklifi reddederek, Kamu İşveren Heyeti’nin kabul edilebilir teklifle masaya gelmesi gerektiğini belirtti.

TÜM HABERLER

Trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Diyarbakır’da trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde elektrik faturalarını ödemek isteyenler, elektrik şirketine bağlı kurumda kimsenin olmaması nedeniyle saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler.

Diyarbakır’da yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak

​Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Van’da

​Bazı tesislerin temelini atmak amacıyla Van'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Van’ı dünyanın gözdesi bir il yapacakları söyledi.
TÜM HABERLER