A A A

Adıyaman’da hububat hasadı başladı

Eklenme : 2017-06-07 07:38

ADIYAMAN - Adıyaman’da 2017 yılı hububat hasat sezonu başladı. Çiftçiler alınan verimden memnun olduklarını söyledi.

Adıyaman’da hububat hasadı başladı

Adıyaman’da mart, nisan ve mayıs aylarında yağan bereketli yağmurlardan sonra çiftçiler verimin geçen seneye göre daha iyi olduğunu ve belirtirken, biçerdöverler de tarlalarda çalışmaya başladı.

Şubat ayında oluşan kuraklıktan dolayı endişelendiklerini ama sonrasında yağan yağmurlardan dolayı rekolte de rekor beklediklerini belirten Adıyaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, bu artışın milli ekonomiye katkısının arttırılması ve tane kaybının önlenmesi için biçerdöverlerin özellikle kontrollerinin yapıldığını söyledi.

Alan, "İlimizde hububat hasadıyla ilgili özelikle şubat ayında oluşan kuraklıktan dolayı ciddi endişelerimiz oluşmuştu. Ama Allah'a çok şükür mart, nisan ve mayıs aylarında yağan yağış ile birlikte rekolte de ciddi bir rekor bekliyoruz.  Verimin yüksek geldiği duyumlarını alıyoruz.  İlimizde toplam bir buçuk milyon dekar civarında ekili tarım alanları bulunmaktadır.  Bunun yaklaşık 600 bin dekarı arpa 900 bin dekarı da buğday olarak hasat edilmeye başlandı. Bu yıl ciddi bir artış olabileceği gibi, bu artışların milli ekonomiye katkısının arttırılması ve tane kaybının önlenmesi için biçerdöverlerimizin özellikle kontrolleri yapılmaktadır." şeklinde konuştu.

Bu sene verimin iyi olduğunu ama arpa fiyatlarında ki düşüşün çiftçinin yüzünü güldürmediğini belirten Servet Fırat, "Arpa hasadına başladık. Arpa hasadından bir hafta içinde 450 kilogramdan 700 kilograma kadar verim aldık. Adıyaman bölgesi olarak bizim için güzel bir gelişme. Ama arpa fiyatlarındaki düşüş çiftçimizin yüzünü güldürmüyor.  Yirmi gün önce arpa fiyatı bin 100 iken şimdi 800’e kadar düşüş yaptı. Çiftçilerimiz şimdi arpasını ucuza satıp sonra pahalı fiyattan alıyorlar. Bunun için bazı önlemlerin alınması gerekir." dedi.

Geçen sene kuraklık olduğunu ama bu sene bahar yağmurlarının bereketiyle verimin iyi olduğunu ifade eden İrfan Taştan ise "Hasada başladık. Geçen seneye göre bu sezon daha iyi. Geçen sene kuraklıktan dolayı verim çok düşüktü.  Bu sene geçen seneye göre, bahar yağmurlarının iyi olması sebebiyle şu an verim iyi." diye konuştu. (Ferit Gölgül – İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Berberlerin yoğun bayram mesaisi

Berberlerin yoğun bayram mesaisi

2017-06-24 21:14:24

​Diyarbakır’da Ramazan Bayramı arefesinde müşteri yoğunluğu yaşayan berberler, sabaha kadar mesai yapacak.

Su ürünleri üretimi azaldı

Su ürünleri üretimi azaldı

2017-06-23 11:28:47

TÜİK verilerine göre, su ürünleri üretimi geçen yıl yüzde 12,4 azaldı.

Hizmet sektörü güven endeksi azaldı

Hizmet sektörü güven endeksi azaldı

2017-06-23 11:08:00

​Hizmet sektörü güven endeksi Mayıs ayında 102 iken, Haziran ayında yüzde 3,1 oranında azalarak 98,8 değerine düştü.

TÜM HABERLER

ABD'nin Rakka'da düzenlediği saldırılarda 173 sivil hayatını kaybetti

​BM, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin Rakka şehrinde haziran ayında düzenlenen saldırıların bilançosunu açıkladı.

Battı-Çıktı Projesi’nde ilk kazma vuruluyor

​Mardin merkez Artuklu ilçesinde ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak Battı-Çıktı Projesi'nde ilk kazma 3 Temmuz’da vurulacak.

ABD Savunma Bakanı: YPG ile olan ilişki geçici

​Savunma Bakanı Fikri Işık ABD'li mevkidaşı James Mattis ile görüştü. Görüşmede, Mattis ise YPG ile olan ilişkinin geçici olduğunu belirtti.

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.
TÜM HABERLER