A A A

Bakan Çavuşoğlu'ndan "Katar" açıklaması

Eklenme : 2017-06-05 15:56

ANKARA - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bazı körfez ülkelerinin Katar ile ilgili diplomasi krizine ilişkin, "Her şartta diyaloğun devam etmesi lazım ki var olan sorunlar barışçıl yoldan aşılsın. Mevcut tablodan üzüntü duyduk." dedi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

Bugünkü ziyaretin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, ikili ilişkileri olumsuz etkileyen atmosfer mevcut olduğunu hatırlattı.

Bakan Çavuşoğlu, "Almanya bizim en önemli ticaret ortağımız. Bazı yıllarda Rusya'dan gelen turist sayısı Almanya'dan gelen turist sayısını geçmiştir ama Almanya turist sayısı bakımından da bizim için en önemli ortak. Diğer alanlarda iş birliğimiz ortada. Karşılıklı yatırımlarımız ve Almanya'da yaşayan 3.5 milyondan fazla Türk var. Bizim Almanya ile bir problem yaşamamız için bizim tarafımızdan bir neden yok. Almanya bize karşı olumlu bir adım atarsa biz her zaman iki adım atarız" şeklinde konuştu.

Almanya'daki Müslüman karşıtlığına işaret eden Çavuşoğlu, "Bu Türkiye karşıtlığı ırkçılığa, yabancı düşmanlığına da yol açıyor. Aşırı partilere de hizmet ediyor. Son zamanlarda camilere ve orada yaşayan vatandaşlarımıza yönelik saldırı sayılarında ciddi artış var. Esasen bu Almanya'nın da, Avrupa'nın da bir sorunu. Avrupa'nın bu sorunu aşmasını isteriz. Bu trend Avrupa'yı iyi bir noktaya götürmüyor. Diğer taraftan PKK terör örgütünün Almanya'daki faaliyetleri, zorla para toplama açıkça propaganda yapması, sözde toplantıda PKK paçavraları, PKK liderlerini videolarının yayınlanması gibi bu gösteriler Türk halkını derinden yaralamıştır." diye belirtti.

"FETö üyelerinin Almanya'da bulunmasını da arzu etmeyiz." diyen Çavuşoğlu, mevkidaşıyla diğer konuları da değerlendirdiklerini aktardı.

"Şu an itibari ile İncirlik değil, Konya'daki NATO Üssü'ne ziyaret mümkün"

Alman heyetin İncirlik'i ziyaret etme istediğini ilişkin ise Bakan Çavuşoğlu, "önerimiz şu anda Konya Nato Üssü'nü Alman heyetinin ziyaret etmesidir. Bununla başlamakta fayda var. Şu an itibari ile İncirlik değil, Konya'daki NATO Üssü'ne ziyaret mümkün." değerlendirmesinde bulundu.

"Gizli servisler gazetecileri ajan olarak kullanmaya başladılar"

Çavuşoğlu, tutuklu Die Welt'in muhabiri Deniz Yücel'in durumuna ilişkin de şu açıklamada bulundu:

"Ne zaman bir araya gelsek Yücel konusu söz konusu oluyor. Ama şu bir gerçek, Almanya da çok iyi biliyor. Yücel'le ilgili suçlama gazetecilikle ilgili değil terörle ilgili. Bu konuda bizim için hassas bir konu. Nasıl Almanya'da bağımsız yargı varsa bizde de bağımsız yargı Yücel'le ilgili soruşturmayı sürdürüyor. Elbette soruşturma bitince yargı Yücel'le ilgili kararı verecektir. Son zamanlarda Avrupa'da bir moda başlatıldı. özellikle gizli servisler gazetecileri ajan olarak kullanmaya başladılar. Niye, yakalandığı zaman 'gazeteci tutuklandı, gazeteciler içeride' kampanyasıyla baskı oluşturmak istediler. Geçenlerde yine bir yabancı gazeteci tutuklandı. Bizim askeri bölgemizin, gizli kalması gereken fotoğrafları çekerek Irak'a geçti. Bununla ilgili işlem başlatınca ‘efendim gazeteciyi nasıl tutuklarsınız.' gazetecilik faaliyetinden tutuklanıyorsa söylersin ama teröre destek veren faaliyetlerden tutuklanıyorsa bunun Almanya'da da, Avrupa'da karşılığı var. Bazı talepleri oldu, iletmem gereken kurumlara memnuniyetle ileteceğim."

"Düşmanlarımızın sığınma merkezi, dostumuz Almanya olmamalı"

Çavuşoğlu, PKK'nın faaliyetlerinin Almanya'da devam ettiğine vurgu yaparak, "Teröre destek için buradan insanları dağlara da götürüyorlar. Orada yaşayan vatandaşlardan zorla para topluyorlar. Bunlar açıkça yapılan şeyler. PKK'nın illegal faaliyetleri var. Onları Sigmar kabul etti. Almanya biliyor. önlem alınması gerekiyor. Almanya bunun için tedbir almaya başlasın, onlara da saldırmaya başlayacaklar. 4 bin 500 soruşturma var ama sonuç yok. Bu uzun süredir devam eden davada karar çıkmasını bekliyoruz. FETö'nün bir sığınma merkezi olmamalı Almanya. Bunlarla ilgili aynı soruşturmaların yapılması lazım. Mali kaynakları soruşturulsa tüm gerçekler ortaya çıkar. Darbeye karışan kişilerin de Türkiye'ye iade edilmesi gerekiyor. 400'den fazla benim bakanlığımda çalışan diplomat sığınmak için Almanya'ya gidiyor. Asker Almanya'ya gidiyor. Düşmanlarımızın sığınma merkezi, dostumuz Almanya olmamalı. Almanya'nın bu konuda daha ciddi adımlar atması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bazı Arap ülkeler ile Katar arasında yaşanan uluslararası krize de değinen Çavuşoğlu, "Biz körfez bölgesinin birliğini kendi birlik ve beraberliğimiz olarak görüyoruz. Dayanışmamız var. Bölgemizde ciddi bir mezhepçilik var. Ülkeler sorun yaşayabilir ama her şartta diyalog ve temas devam etmeli. Her şartta diyaloğun devam etmesi lazım ki var olan sorunlar barışçıl yoldan aşılsın. Mevcut tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için de elimizden gelen her türlü desteği veririz." dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ise, İncirlik üssüne ilişkin bir soru üzerine, "Şu anda henüz net bir plan yok. Sürekli İncirlik ziyaretinin nasıl olabileceği üzerinde durduk. Konya için sorun yok. Bizler Türk meslektaşlarımızla birlikte barışçıl bir şekilde halletmek istiyoruz." yanıtını verdi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İspanya'da minibüs kalabalığın arasına daldı: 13 ölü

İspanya'da minibüs kalabalığın arasına daldı: 13 ölü

2017-08-17 20:05:13

İspanya'nın Barcelona kentinde bir minibüsün kalabalığın arasına dalması sonucu en az 13 kişinin öldüğü, çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

2017-08-17 19:56:53

Mardin Kızıltepe Belediyesi ile ilçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu yaz Kur'an kursu kapanış programında mezun olan 15 kız çocuğa taç giydirildi.

Tüketici hakem heyeti bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi

Tüketici hakem heyeti bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi

2017-08-17 18:57:33

Şanlıurfa ve Adıyaman il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin başkan, üye ve raportörlerine yönelik bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi.

TÜM HABERLER

Saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde elektrik faturalarını ödemek isteyenler, elektrik şirketine bağlı kurumda kimsenin olmaması nedeniyle saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler.

Diyarbakır’da yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak

​Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Van’da

​Bazı tesislerin temelini atmak amacıyla Van'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Van’ı dünyanın gözdesi bir il yapacakları söyledi.

Nusaybin'den Suriye’ye uzanan tünel bulundu

Mardin’in Nusaybin ilçesinden Suriye’ye uzanan ve kazımı halen devam eden bir tünel daha ortaya çıkarıldı.
TÜM HABERLER