A A A

Bakan Çavuşoğlu'ndan "Katar" açıklaması

Eklenme : 2017-06-05 15:56

ANKARA - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bazı körfez ülkelerinin Katar ile ilgili diplomasi krizine ilişkin, "Her şartta diyaloğun devam etmesi lazım ki var olan sorunlar barışçıl yoldan aşılsın. Mevcut tablodan üzüntü duyduk." dedi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

Bugünkü ziyaretin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, ikili ilişkileri olumsuz etkileyen atmosfer mevcut olduğunu hatırlattı.

Bakan Çavuşoğlu, "Almanya bizim en önemli ticaret ortağımız. Bazı yıllarda Rusya’dan gelen turist sayısı Almanya’dan gelen turist sayısını geçmiştir ama Almanya turist sayısı bakımından da bizim için en önemli ortak. Diğer alanlarda iş birliğimiz ortada. Karşılıklı yatırımlarımız ve Almanya’da yaşayan 3.5 milyondan fazla Türk var. Bizim Almanya ile bir problem yaşamamız için bizim tarafımızdan bir neden yok. Almanya bize karşı olumlu bir adım atarsa biz her zaman iki adım atarız” şeklinde konuştu.

Almanya'daki Müslüman karşıtlığına işaret eden Çavuşoğlu, "Bu Türkiye karşıtlığı ırkçılığa, yabancı düşmanlığına da yol açıyor. Aşırı partilere de hizmet ediyor. Son zamanlarda camilere ve orada yaşayan vatandaşlarımıza yönelik saldırı sayılarında ciddi artış var. Esasen bu Almanya’nın da, Avrupa’nın da bir sorunu. Avrupa’nın bu sorunu aşmasını isteriz. Bu trend Avrupa’yı iyi bir noktaya götürmüyor. Diğer taraftan PKK terör örgütünün Almanya’daki faaliyetleri, zorla para toplama açıkça propaganda yapması, sözde toplantıda PKK paçavraları, PKK liderlerini videolarının yayınlanması gibi bu gösteriler Türk halkını derinden yaralamıştır.” diye belirtti.

"FETÖ üyelerinin Almanya’da bulunmasını da arzu etmeyiz." diyen Çavuşoğlu, mevkidaşıyla diğer konuları da değerlendirdiklerini aktardı.

"Şu an itibari ile İncirlik değil, Konya’daki NATO Üssü'ne ziyaret mümkün"

Alman heyetin İncirlik'i ziyaret etme istediğini ilişkin ise Bakan Çavuşoğlu,  “Önerimiz şu anda Konya Nato Üssü'nü Alman heyetinin ziyaret etmesidir. Bununla başlamakta fayda var. Şu an itibari ile İncirlik değil, Konya’daki NATO Üssü'ne ziyaret mümkün.” değerlendirmesinde bulundu.

"Gizli servisler gazetecileri ajan olarak kullanmaya başladılar”

Çavuşoğlu, tutuklu Die Welt'in muhabiri Deniz Yücel’in durumuna ilişkin de şu açıklamada bulundu:

"Ne zaman bir araya gelsek Yücel konusu söz konusu oluyor. Ama şu bir gerçek, Almanya da çok iyi biliyor. Yücel'le ilgili suçlama gazetecilikle ilgili değil terörle ilgili. Bu konuda bizim için hassas bir konu. Nasıl Almanya'da bağımsız yargı varsa bizde de bağımsız yargı Yücel'le ilgili soruşturmayı sürdürüyor. Elbette soruşturma bitince yargı Yücel'le ilgili kararı verecektir. Son zamanlarda Avrupa'da bir moda başlatıldı. Özellikle gizli servisler gazetecileri ajan olarak kullanmaya başladılar. Niye, yakalandığı zaman 'gazeteci tutuklandı, gazeteciler içeride' kampanyasıyla baskı oluşturmak istediler. Geçenlerde yine bir yabancı gazeteci tutuklandı. Bizim askeri bölgemizin, gizli kalması gereken fotoğrafları çekerek Irak'a geçti. Bununla ilgili işlem başlatınca ‘efendim gazeteciyi nasıl tutuklarsınız.’ gazetecilik faaliyetinden tutuklanıyorsa söylersin ama teröre destek veren faaliyetlerden tutuklanıyorsa bunun Almanya'da da, Avrupa'da karşılığı var. Bazı talepleri oldu, iletmem gereken kurumlara memnuniyetle ileteceğim.”

“Düşmanlarımızın sığınma merkezi, dostumuz Almanya olmamalı”

Çavuşoğlu, PKK’nın faaliyetlerinin Almanya’da devam ettiğine vurgu yaparak, “Teröre destek için buradan insanları dağlara da götürüyorlar. Orada yaşayan vatandaşlardan zorla para topluyorlar. Bunlar açıkça yapılan şeyler. PKK’nın illegal faaliyetleri var. Onları Sigmar kabul etti. Almanya biliyor. Önlem alınması gerekiyor. Almanya bunun için tedbir almaya başlasın, onlara da saldırmaya başlayacaklar. 4 bin 500 soruşturma var ama sonuç yok. Bu uzun süredir devam eden davada karar çıkmasını bekliyoruz. FETÖ’nün bir sığınma merkezi olmamalı Almanya. Bunlarla ilgili aynı soruşturmaların yapılması lazım. Mali kaynakları soruşturulsa tüm gerçekler ortaya çıkar. Darbeye karışan kişilerin de Türkiye’ye iade edilmesi gerekiyor. 400’den fazla benim bakanlığımda çalışan diplomat sığınmak için Almanya’ya gidiyor. Asker Almanya’ya gidiyor. Düşmanlarımızın sığınma merkezi, dostumuz Almanya olmamalı. Almanya’nın bu konuda daha ciddi adımlar atması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bazı Arap ülkeler ile Katar arasında yaşanan uluslararası krize  de değinen Çavuşoğlu, “Biz körfez bölgesinin birliğini kendi birlik ve beraberliğimiz olarak görüyoruz. Dayanışmamız var. Bölgemizde ciddi bir mezhepçilik var. Ülkeler sorun yaşayabilir ama her şartta diyalog ve temas devam etmeli. Her şartta diyaloğun devam etmesi lazım ki var olan sorunlar barışçıl yoldan aşılsın. Mevcut tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için de elimizden gelen her türlü desteği veririz." dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ise, İncirlik üssüne ilişkin bir soru üzerine, “Şu anda henüz net bir plan yok. Sürekli İncirlik ziyaretinin nasıl olabileceği üzerinde durduk. Konya için sorun yok. Bizler Türk meslektaşlarımızla birlikte barışçıl bir şekilde halletmek istiyoruz.” yanıtını verdi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

2017-06-29 08:14:16

​Aydın Valiliğine atanan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger için veda yemeği verdi.

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

2017-06-29 07:32:59

Dışişleri Bakanlığı tarafından 4 aşamalı bir plan çerçevesinde Ada'dan asker çekeceğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

12 akademisyen açığa alındı

12 akademisyen açığa alındı

2017-06-29 07:24:10

Bildiriye imza atma gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan 12 akademisyen açığa alındı.

TÜM HABERLER

ABD'nin Rakka'da düzenlediği saldırılarda 173 sivil hayatını kaybetti

​BM, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin Rakka şehrinde haziran ayında düzenlenen saldırıların bilançosunu açıkladı.

Battı-Çıktı Projesi’nde ilk kazma vuruluyor

​Mardin merkez Artuklu ilçesinde ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak Battı-Çıktı Projesi'nde ilk kazma 3 Temmuz’da vurulacak.

ABD Savunma Bakanı: YPG ile olan ilişki geçici

​Savunma Bakanı Fikri Işık ABD'li mevkidaşı James Mattis ile görüştü. Görüşmede, Mattis ise YPG ile olan ilişkinin geçici olduğunu belirtti.

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.
TÜM HABERLER