A A A

Anız yakma arıcılığa zarar veriyor

Eklenme : 2017-06-03 09:12

ADIYAMAN - Adıyaman’da arı yetiştiriciliği yapan arıcılar, arılar için mıntıka sorunu yaşadıklarını ifade ederek, anız yakmanın arıcılığa zarar verdiğini söylediler.

Anız yakma arıcılığa zarar veriyor

Arı yetiştiriciliği yapanlar, ekin kaldırıldıktan soran ateşe verilen anızların arıcılığa büyük zarar verdiğini söylediler. Arıcılar, kovanları bırakmak için mıntıka sorunu yaşadıklarını belirterek, yetkililerden ormanlık alan talebinde bulundular.

Arıcılığın doğaya büyük katkısı olduğunu belirten arı yetiştiriciliği yapan Ziya Üzümcü anız yakmanın hem doğaya hem de arıcılığa büyük zarar verdiğini söyledi.

Üzümcü, “Arıcı olarak çiftçinin dostu oluyoruz. Çünkü arılar çiçekler arasında tozlaşma yapıyor. Bundan dolayı çiftçilerin ürünleri yetişiyor. Son zamanlarda bademciler bile arıcıların peşine düşüyorlar bundan dolayı. Arılar bademde yüzde 30 artış yapmaktadır.  Ama İnsanlar maalesef arıcılara yer vermiyor. Her yere gidemiyor, kovanları indiremiyorsun. Biz istiyoruz ki insanlar arıcılığa biraz daha duyarlı olsunlar. Mesela ovada anızları yakmasınlar. Bu yüzden çok muzdaribiz. Ekini kaldırdıkları zaman tarlalarını yakıyorlar. Hem kendilerine zarar veriyorlar hem canlılara zarar veriyorlar hem de arıcılara zarar veriyorlar. Bu konuda biraz duyarlı olsalar seviniriz." şeklinde konuştu.

Bu yıl etkili olan yağışlar dolayısıyla bereketli bir sezon beklediklerini belirten Fatih Demir, "Sabah saat dokuz da arılığa giriyorum. Tek tek sırayla hepsini kontrol ediyorum. Ana Kraliçesi ölen var mı? Herhangi bir hastalık var mı? Petek isteyen var mı? Kontrol ediyorum petek veriyorum. Akşama kadar uğraşıyorum. Bu sene yağış çoktu. Ondan dolayı çiçekler boldur. İnşallah bu sene bereketli bir sezon bekliyoruz. Bu şekilde devam ederse, herhangi bir aksilik olmazsa bu sene bereketli bir bal sezonu bekliyoruz inşallah." dedi.

Arı ormanları oluşturulmasıyla mıntıka sorunlarının ortadan kalkacağını söyleyen Demir, TV reklamlarıyla satılan sahte bala kaşı vatandaşları uyardı. Demir, “Şu an arıcılık konusunda Arıcılar Birliğimiz ve Tarım İl Müdürlüğü gerekli hassasiyeti gösteriyorlar. Gerekli projeleri yapıyorlar. Fakat Adıyaman genelinde arı ormanları oluşturulsa bizim için mıntıka sorunu ortadan kalkmış olur. Bal almak isteyen vatandaşlara tavsiyem sağda solda ve televizyonlarda yapılan reklamlara inanmasınlar. Onların bal dereleri, bal nehirleri bitmez. Çünkü onlar hep glikoz şuruplarından yapılıyor. Bal almak isteyenler Adıyaman’da bu işi yapan kapı komşularından ve arkadaşlarından alsınlar ve sağlıkla yesinler." şeklinde tavsiyede bulundu. (Ferit Gölgül – İLKHA)  YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

TSK YPG kontrolündeki Afrin’i bombalıyor

TSK YPG kontrolündeki Afrin’i bombalıyor

2017-06-28 01:10:34

Türkiye’nin obüs toplarıyla Suriye’nin Afrin kenti kırsalındaki YPG mevzilerini bombadığı, YPG’nin de karşılık verdiği iddia edildi.

HÜDA PAR’dan şehit ailelerine ziyaret

HÜDA PAR’dan şehit ailelerine ziyaret

2017-06-28 00:39:59

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük beraberindeki heyet ile 15 Temmuz darbe girişiminde katledilen şehitlerin yakınları ile PKK tarafından katledilen Şehit Öğretmen İbrahim Kızmaz’ın ailesini ziyaret etti.

Batman halkı bayramlaştı

Batman halkı bayramlaştı

2017-06-28 00:13:27

Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bayramlaşma programı, salâvatlar eşliğinde yoğun katılım ile gerçekleşti.

TÜM HABERLER

Peygamber sevdalıları Diyarbakır'da bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bayramlaşma programı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

HÜDA PAR Mardin'de halkla bayramlaştı

HÜDA PAR Mardin il teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla parti üyeleri ve halkla bayramlaştı.

"Müslümanlar Ramazan'dan sonra da ibadetlerine devam etmelidir"

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde gerçekleştirilen bayramlaşma programında, Müslümanların Ramazan ayından sonra da ibadetlerine devam etmeleri gerektiği belirtildi.

"Geçmişi Ramazan olanın geleceği bayram olur"

Mardin'de düzenlenen bayramlaşma programına katılan HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, geçmişi Ramazan olanın geleceğinin bayram olacağını söyledi.

Peygamber sevdalıları Cizre'de bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Cizre Koordinatörlüğü, üye ve gönüllüleriyle salâvatlar eşliğinde bayramlaştı.
TÜM HABERLER