A A A

Anız yakma arıcılığa zarar veriyor

Eklenme : 2017-06-03 09:12

ADIYAMAN - Adıyaman’da arı yetiştiriciliği yapan arıcılar, arılar için mıntıka sorunu yaşadıklarını ifade ederek, anız yakmanın arıcılığa zarar verdiğini söylediler.

Anız yakma arıcılığa zarar veriyor

Arı yetiştiriciliği yapanlar, ekin kaldırıldıktan soran ateşe verilen anızların arıcılığa büyük zarar verdiğini söylediler. Arıcılar, kovanları bırakmak için mıntıka sorunu yaşadıklarını belirterek, yetkililerden ormanlık alan talebinde bulundular.

Arıcılığın doğaya büyük katkısı olduğunu belirten arı yetiştiriciliği yapan Ziya Üzümcü anız yakmanın hem doğaya hem de arıcılığa büyük zarar verdiğini söyledi.

Üzümcü, "Arıcı olarak çiftçinin dostu oluyoruz. Çünkü arılar çiçekler arasında tozlaşma yapıyor. Bundan dolayı çiftçilerin ürünleri yetişiyor. Son zamanlarda bademciler bile arıcıların peşine düşüyorlar bundan dolayı. Arılar bademde yüzde 30 artış yapmaktadır. Ama İnsanlar maalesef arıcılara yer vermiyor. Her yere gidemiyor, kovanları indiremiyorsun. Biz istiyoruz ki insanlar arıcılığa biraz daha duyarlı olsunlar. Mesela ovada anızları yakmasınlar. Bu yüzden çok muzdaribiz. Ekini kaldırdıkları zaman tarlalarını yakıyorlar. Hem kendilerine zarar veriyorlar hem canlılara zarar veriyorlar hem de arıcılara zarar veriyorlar. Bu konuda biraz duyarlı olsalar seviniriz." şeklinde konuştu.

Bu yıl etkili olan yağışlar dolayısıyla bereketli bir sezon beklediklerini belirten Fatih Demir, "Sabah saat dokuz da arılığa giriyorum. Tek tek sırayla hepsini kontrol ediyorum. Ana Kraliçesi ölen var mı? Herhangi bir hastalık var mı? Petek isteyen var mı? Kontrol ediyorum petek veriyorum. Akşama kadar uğraşıyorum. Bu sene yağış çoktu. Ondan dolayı çiçekler boldur. İnşallah bu sene bereketli bir sezon bekliyoruz. Bu şekilde devam ederse, herhangi bir aksilik olmazsa bu sene bereketli bir bal sezonu bekliyoruz inşallah." dedi.

Arı ormanları oluşturulmasıyla mıntıka sorunlarının ortadan kalkacağını söyleyen Demir, TV reklamlarıyla satılan sahte bala kaşı vatandaşları uyardı. Demir, "Şu an arıcılık konusunda Arıcılar Birliğimiz ve Tarım İl Müdürlüğü gerekli hassasiyeti gösteriyorlar. Gerekli projeleri yapıyorlar. Fakat Adıyaman genelinde arı ormanları oluşturulsa bizim için mıntıka sorunu ortadan kalkmış olur. Bal almak isteyen vatandaşlara tavsiyem sağda solda ve televizyonlarda yapılan reklamlara inanmasınlar. Onların bal dereleri, bal nehirleri bitmez. Çünkü onlar hep glikoz şuruplarından yapılıyor. Bal almak isteyenler Adıyaman'da bu işi yapan kapı komşularından ve arkadaşlarından alsınlar ve sağlıkla yesinler." şeklinde tavsiyede bulundu. (Ferit Gölgül – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

2017-08-20 18:11:19

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

2017-08-20 17:33:47

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

2017-08-20 16:50:26

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu’ndan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ziyaret

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’yı makamında ziyaret etti.

“Devlete 7 milyar dolar katkımız oldu”

Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, devlete son 10 yıl içerisinde 7 milyar dolar katkılarının olduğunu söyledi.

Mazıdağı’nda minikler namaz için yürüdü

Namaz ve ibadet farkındalığı için Mardin’in Mazıdağı ilçesinde çocuklar yürüyüş yaptı.

Şırnak’ta çok sayıda el yapımı patlayıcı imha edildi

Şırnak’ın Beytüşşebap ve Silopi ilçelerinde PKK’ye yönelik devam eden operasyonlarda çok sayıda el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

"Alternatif Ürün Projesi"nde yüksek verim

Mardin’in Midyat İlçesinde Ziraat Odası tarafından ‘Alternatif Ürün Projesi' kapsamında ekilen ve yüksek verim elde edilen çeşitli sebzeler, "Tarla Günü" programında tanıtıldı.
TÜM HABERLER