A A A

Erozyona karşı bir milyon ağaç dikilecek

Eklenme : 2017-06-02 23:27

ADIYAMAN - Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde Çat Barajı’nın etrafındaki yamaçlarda erozyonu önlemek amacıyla bir milyon fidan dikilecek.

Erozyona karşı bir milyon ağaç dikilecek

Çelikhan'da Orman Müdürlüğü tarafından Çat Barajı'nın etrafındaki yamaçlarda erozyonu önlemek amacıyla bir milyon fidan dikileceği belirtildi.

Orman Müdürlüğü tarafından başlatılan Çat Projesi kapsamında Çat Barajı'nın etrafında köylülerin gelirini arttırmak ve erozyonu önlemek amacıyla bir milyon fidan dikimi için çalışmalar başlatıldı.

Ceviz gibi meyveli ağaçlar ekerek bölgedeki köylülerin gelirini arttırmayı hedeflediklerini belirten Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Ahmet Ünver, yamaçlara ise meşe ve diğer tür ağaçlar ile ağaçlandırma yaparak erozyonu önlemeyi amaçladıklarını söyledi.

Ünver, "Şu anda Çat Barajı projesinin uygulama sahasının alt kısmındayız. Buralarda teraslar yapmak suretiyle bu teraslarda köylümüze gelir getiren ceviz gibi meyveli ağaçlar ekerek, burada köylümüzün gelirini arttırmayı hedefliyoruz. Dikimleri sonbaharda yapacağız. Sonbaharda buradaki köylerimize parsel parsel eşit bir şekilde dağıtmayı düşünüyoruz. Yamaç olarak gördüğünüz kısımlara da meşe ve diğer ağaç türlerini dikmek suretiyle buralarda erozyonu önleyeceğiz. Bu çalışmaları tamamlayarak buradaki barajlarımızın da dolmasını önlemiş olacağız. Burada 18 bin dekar çalışma alanımız var. Bu alana yaklaşık bir milyon fidan dikeceğiz. Eylülün 15'nden sonra dikime başlayacağız. Burada kasım ayının sonunda, aşağı rakımlarda ise aralık ayının sonunda bitirecek şekilde planlamamızı yaptık." dedi. (Ferit Gölgül – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

2'si kardeş 3 çocuk tahliye kanalında boğuldu

2'si kardeş 3 çocuk tahliye kanalında boğuldu

2017-08-17 20:12:13

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde tahliye kanalına giren 2'si kardeş 3 çocuk boğularak hayatını kaybetti.

İspanya'da minibüs kalabalığın arasına daldı: 13 ölü

İspanya'da minibüs kalabalığın arasına daldı: 13 ölü

2017-08-17 20:05:13

İspanya'nın Barcelona kentinde bir minibüsün kalabalığın arasına dalması sonucu en az 13 kişinin öldüğü, çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

2017-08-17 19:56:53

Mardin Kızıltepe Belediyesi ile ilçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu yaz Kur'an kursu kapanış programında mezun olan 15 kız çocuğa taç giydirildi.

TÜM HABERLER

Trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Diyarbakır’da trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde elektrik faturalarını ödemek isteyenler, elektrik şirketine bağlı kurumda kimsenin olmaması nedeniyle saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler.

Diyarbakır’da yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak

​Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Van’da

​Bazı tesislerin temelini atmak amacıyla Van'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Van’ı dünyanın gözdesi bir il yapacakları söyledi.
TÜM HABERLER