A A A

Erozyona karşı bir milyon ağaç dikilecek

Eklenme : 2017-06-02 23:27

ADIYAMAN - Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde Çat Barajı’nın etrafındaki yamaçlarda erozyonu önlemek amacıyla bir milyon fidan dikilecek.

Erozyona karşı bir milyon ağaç dikilecek

Çelikhan'da Orman Müdürlüğü tarafından Çat Barajı’nın etrafındaki yamaçlarda erozyonu önlemek amacıyla bir milyon fidan dikileceği belirtildi.

Orman Müdürlüğü tarafından başlatılan Çat Projesi kapsamında Çat Barajı'nın etrafında köylülerin gelirini arttırmak ve erozyonu önlemek amacıyla bir milyon fidan dikimi için çalışmalar başlatıldı.

Ceviz gibi meyveli ağaçlar ekerek bölgedeki köylülerin gelirini arttırmayı hedeflediklerini belirten Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Ahmet Ünver, yamaçlara ise meşe ve diğer tür ağaçlar ile ağaçlandırma yaparak erozyonu önlemeyi amaçladıklarını söyledi.  

Ünver, “Şu anda Çat Barajı projesinin uygulama sahasının alt kısmındayız. Buralarda teraslar yapmak suretiyle bu teraslarda köylümüze gelir getiren ceviz gibi meyveli ağaçlar ekerek, burada köylümüzün gelirini arttırmayı hedefliyoruz.  Dikimleri sonbaharda yapacağız. Sonbaharda buradaki köylerimize parsel parsel eşit bir şekilde dağıtmayı düşünüyoruz.  Yamaç olarak gördüğünüz kısımlara da meşe ve diğer ağaç türlerini dikmek suretiyle buralarda erozyonu önleyeceğiz. Bu çalışmaları tamamlayarak buradaki barajlarımızın da dolmasını önlemiş olacağız.  Burada 18 bin dekar çalışma alanımız var.  Bu alana yaklaşık bir milyon fidan dikeceğiz. Eylülün 15'nden sonra dikime başlayacağız. Burada kasım ayının sonunda, aşağı rakımlarda ise aralık ayının sonunda bitirecek şekilde planlamamızı yaptık." dedi. (Ferit Gölgül – İLKHA)  YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

2017-06-29 08:14:16

​Aydın Valiliğine atanan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger için veda yemeği verdi.

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

2017-06-29 07:32:59

Dışişleri Bakanlığı tarafından 4 aşamalı bir plan çerçevesinde Ada'dan asker çekeceğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

12 akademisyen açığa alındı

12 akademisyen açığa alındı

2017-06-29 07:24:10

Bildiriye imza atma gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan 12 akademisyen açığa alındı.

TÜM HABERLER

ABD'nin Rakka'da düzenlediği saldırılarda 173 sivil hayatını kaybetti

​BM, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin Rakka şehrinde haziran ayında düzenlenen saldırıların bilançosunu açıkladı.

Battı-Çıktı Projesi’nde ilk kazma vuruluyor

​Mardin merkez Artuklu ilçesinde ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak Battı-Çıktı Projesi'nde ilk kazma 3 Temmuz’da vurulacak.

ABD Savunma Bakanı: YPG ile olan ilişki geçici

​Savunma Bakanı Fikri Işık ABD'li mevkidaşı James Mattis ile görüştü. Görüşmede, Mattis ise YPG ile olan ilişkinin geçici olduğunu belirtti.

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.
TÜM HABERLER