A A A

Samsat'ta eğitim öğretim hâlâ çadırlarda yapılıyor

Eklenme : 2017-06-01 15:59

ADIYAMAN - Adıyaman’ın Samsat ilçesinde tüm okulların yaşanan depremde ağır hasar görmesinden dolayı okul bahçesine kurulan çadırlarda eğitim gören öğrenciler, gelecek yıl da aynı çadırlarda eğitim görmek istemediklerini söyledi.

Samsat'ta eğitim öğretim hâlâ çadırlarda yapılıyor

2 Mart 2017 tarihinde Adıyaman'ın Samsat ilçesinde meydana gelen 5,5 şiddetindeki deprem, ilçenin eğitimini de olumsuz etkiledi. Yaşanan depremde nerdeyse tüm okulların hasar gördüğü ilçede eğitim, yaklaşık 3 aydır kurulan çadırlarda oluşturulan 112 derslikte verilmeye çalışılıyor.

Depremin ilk günlerinde okulların hemen yanı başına geçici olarak kurulan çadırların yerine konteynırların getirileceği sözü verilmesine rağmen hâlâ bu konuda bir adım atılmadığını belirten Samsatlılar, gelecek yıl eğitimin çadırlarda devam etmemesi gerektiğini söylediler.

2 Mart'ta meydana gelen depremde tüm yetkililerle birlikte depremin ilk yaralarını sarmaya çalıştıklarını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Akın, depremde 5 okul binasının ağır hasar almasıyla yaklaşık 3 aydır çadırlardan oluşan 112 derslikte eğitim vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

Depremin en çok pansiyonda kalan öğrencileri olumsuz etkilediğini ifade eden Akın, burada kalan çok sayıda öğrencinin kayıtlarını Adıyaman merkeze aldıklarını belirtti.

Depremin TEOG sınavının üçüncü oturumunda meydana geldiğini hatırlatan Akın, sözlerine şöyle devam etti:

"Tabii ister istemez çocuklarımız etkileniyorlar. Çadırda bile olsa en ufak bir sarsıntıda dışarı çıkma gereksinimi hissediyorlar. Biz bunun olumsuzluklarını en aza indirmek için psikolojik olarak danışmanlık hizmetlerini verdik, çeşitli uzmanlar getirdik. Yine aynı şekilde biz kendimiz de sürekli çeşitli eğitimler verdik. Biz bu olumsuzlukları en aza indirmek için depremden hemen sonra öğrencilerimize çadırlarda geçici etütler hazırladık."

En büyük sorun Samsat'ın yerinde mi kalacağı yoksa taşınacağı mı konusu"

öğrenciler gibi öğretmenlerin de depremden olumsuz etkilendiğini ifade eden Akın, daha önce öğretmenlerin kaldığı lojmanların hasarlı olmasından dolayı öğretmenlerin Adıyaman ya da Kahta'ya yerleştiklerini, okula ise servisle gidip geldiklerini söyledi.

Ağır hasar gören bazı okulların yerine yeni okulların yapılması için işlemlerin bittiğini belirten Akın, tüm bunların yanında en büyük sorunun Samsat'ın yerinde mi kalacağı yoksa taşınacağı mı noktasındaki belirsizlik olduğunu söyledi.

Akın, "Samsat'ın geneliyle ilgili bir sıkıntı var. Yani yerinin değişeceği ile ilgili söylentiler var. Hem de ciddi söylentiler bunlar. Şimdi bu yer tespiti, yer durumu belli olmadan biz de bu okullarımıza bir türlü başlayamıyoruz. Yani bu noktada bir sıkıntı yok, biz de çalışmalarımızı yaptık, şu anda her şeye hazırız. Ama Samsat'ın yerinin bir an önce belirlenmesi lazım ki buna göre biz de gereken adımlarımızı atalım."

"8'inci sınıflar genelinde TEOG'ta yaklaşık olarak 2-3 puan gibi bir düşüş var"

Depremin eğitimi çok olumsuz etkilediğini belirten Eğitim-Bir-Sen Samsat Temsilcisi Miktad Aktan ise "Mesela çadırlarda eğitim gerçekten de çok sıkıntılı bir şekilde devam ediyor. Ayrıca çadır olduğundan dolayı iki sınıf bir çadırda olduğu için sesten dolayı ders anlatımında bir aksama yaşanıyor. Yine öğrencelerimiz derslerini evde yapamıyorlar. Evleri gerçekten şu anda oturulur durumda değil. Çadırlarda ödevini yapabildikleri kadar yapıyorlar. öğrencilerimiz, TEOG'ta çok zor bir süreçten geçti. 8'inci sınıflarımız genelinde TEOG'ta yaklaşık olarak bir 2-3 puan gibi bir düşüş var. Bu da çok büyük bir düşüş." diye konuştu.

"Bir iki ay sonra konteynırlar gelecek denildi ama biz hâlâ bekliyoruz"

Yetkililerin, Samsat'taki deprem mağduriyeti karşısında suskun kaldıklarını ifade eden Aktan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bize öncelikle dediler ki ‘çadır bir aşamadır'. İlk aşama acil olduğundan dolayı bu makul görüldü. Çadırlar kurulduğunda bir iki ay sonra konteynırlar gelecek denildi, ama biz hala bekliyoruz. Üçüncü ayını geçti hâlâ konteynırdan bir şey yok. Bırakın daha kurumları, normal halk için beklenilen konteynırlar bile gelmiş değil. Hâlâ halk kendi çadırında bu sıcakta duruyor, yani hiçbir kurum şu an konteynıra geçmiş değil."

"İçimizde hâlâ bir korku var"

Depremden dolayı her zaman tedirginlik içinde olduklarını söyleyen öğrencilerden Merve Erdem, "Gördüğünüz gibi çadırlarda ders işlemeye çalışıyoruz. İçimizde hâlâ bir korku var. Ne zaman bu deprem bitecek o da belli değil. Şu anda ise çadırlarda yaşıyoruz. Evlerimizin çoğu hasar gördü. Bazıları da yıkıldı, ne olacağı belli değil. 3 ay oldu deprem olalı, biz de sonuçta devletten bir adım bekliyoruz. Depremden önce okuldayken bir düzenimiz vardı, akıllı tahtamız vardı. Oradan mesela bir video falan izleyebiliyorduk en azından. Burada sadece tahtalarımız var."

Samsat halkının yetkililer tarafından adeta unutulduğunu düşündüğünü belirten öğrenci Fatma Şimşek, yetkililerin halkın yaşadıkları sorunları çözmesini istedi.

Çadırlarda iyi ders işleyemediklerini ifade eden öğrencilerden Duygu İddiacı ile Aynur Yaba, Cumhurbaşkanına seslenerek sorunlarının çözülmesini istedi. (Osman Gülebak, Hüseyin Yetmiş-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

2017-08-20 18:11:19

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

2017-08-20 17:33:47

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

2017-08-20 16:50:26

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu’ndan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ziyaret

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’yı makamında ziyaret etti.

“Devlete 7 milyar dolar katkımız oldu”

Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, devlete son 10 yıl içerisinde 7 milyar dolar katkılarının olduğunu söyledi.

Mazıdağı’nda minikler namaz için yürüdü

Namaz ve ibadet farkındalığı için Mardin’in Mazıdağı ilçesinde çocuklar yürüyüş yaptı.

Şırnak’ta çok sayıda el yapımı patlayıcı imha edildi

Şırnak’ın Beytüşşebap ve Silopi ilçelerinde PKK’ye yönelik devam eden operasyonlarda çok sayıda el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

"Alternatif Ürün Projesi"nde yüksek verim

Mardin’in Midyat İlçesinde Ziraat Odası tarafından ‘Alternatif Ürün Projesi' kapsamında ekilen ve yüksek verim elde edilen çeşitli sebzeler, "Tarla Günü" programında tanıtıldı.
TÜM HABERLER