A A A

"Şırnak’ın il statüsünden çıkarılması kaş yapılırken gözün çıkarılmasıdır"

Eklenme : 2017-05-31 17:02

ŞIRNAK - Şırnak'ın il statüsünden çıkarılması ilişkin HÜDA PAR Şırnak İl Başkanlığı yaptığı açıklamada, 27 yıldır il statüsü ile yaşamaya alışan şehir halkının böyle bir kararla travma yaşayacağına dikkat çekti.

HÜDA PAR Şırnak İl Başkanlığı yaptığı açıklamayla, Şırnak'ın il statüsünden çıkarılma girişimlerini eleştirerek bu durumu "kaş yapılırken gözün çıkarılması" olarak değerlendirdi.

Şırnak'ın 1990 yılında il yapılmasının ardından bölgede ekonomik kalkınmanın yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, "Şırnak ilimiz, Siirt'e bağlı bir ilçe iken, jeopolitik konumu nedeniyle oluşan ihtiyaca binaen 16 Mayıs 1990 tarihinde çıkarılan 3647 Sayılı Kanunla Türkiye'nin 73. İli olmuştur. Coğrafi olarak, bütün ilçelerin ortasında yer almaktadır. Şırnak'ın il olması ile bölge halkı rahat bir nefes almıştır. İl yapıldıktan sonra dışardan aldığı göçlerle kısa sürede nüfusu katlanmış, bölge canlanmış, güzel bir kalkınma süreci başlamıştır. 70 bini aşkın nüfusa sahip Şırnak il merkezinin bütün hayat şartları, il statüsüne göre oluşturuldu." denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Fakat Şırnak il merkezinin tekrar ilçeye dönüştürülmesi hususu gündeme girdiğinden beri halkta kaygı dolu bir belirsizlik yaşanmaktadır. 27 yıldır il merkezi statüsü ile yaşamaya alışan şehir halkı, şehirlerinin tekrar ilçeye dönüştürülmesinin ne anlama geldiğini iyi bilmektedir. İlçeye dönüşmesi demek, ekonomik ve sosyal olarak şehrin ölmesi ve bütün yatırım ve kalkınma projelerinin dumura uğraması demektir. İl olduğu 1990 yılından bu yana yaşanan olaylardan belini doğrultamayan Şırnak ve halkı büyük travmalar yaşamıştır. özellikle son dönemlerde, PKK ile FETö'nün ortaklığıyla bölgemizde girişilen çukur siyaseti, Şırnak için vahim sonuçlar doğurmuştur. 14 Mart 2016 tarihinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, sekiz aylık bir yasak sonrası Şırnak, deyim yerinde ise yerle bir edilmiştir. Şehrin kadim yapısı, mimarisi ve kültürü yok edilmiş, tarihi geçmişinin derin izleri tamamen silinmiştir."

Şırnak'ın il statüsüne alınması halkın cezalandırılması demektir

"Çözüm Süreci" ile bölgenin PKK'ye telim edildiğinin, bununda çok vahim sonuçlar doğurduğunun belirtildiği açıklamada, bu duruma sebep olanlar hakkında herhangi bir şey yapılmazken Şırnak halkının cezalandırıldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Çukur siyaseti ve sekiz ay süren çatışmalı sokağa çıkma yasağı sonucu yıkılan şehrin 3/2'lik kısmı olduğu gibi duruyor. Yani şehir halkının 3/2'si şu an evsiz, barksız, derin bir mağduriyet halindedir. Bu yıkım ve mağduriyet olduğu gibi dururken bu defa kendisinden il statüsünün alınması demek, halkın cezalandırılması demektir. Biz, bu cezalandırılmayı hak etmedik. Şehri yıkıma götüren süreç ortadadır. Bunun başlangıcı tam anlamıyla bölgenin PKK'ye teslim edilmesiyle neticelenen ‘Çözüm Süreci' politikası ile olmuştur. Bu politikanın devlet nezdinde failleri ortada iken ve onlarla alakalı olarak hiçbir hukuki işlem veya soruşturma açılmamışken Şırnak halkının cezalandırılması hiç adilce değildir."

"Hukuken ve de insani olarak, verilmiş hakların geri alınması diye bir usul yoktur"

Verilmiş hakların geri alınması diye bir usul olmadığının vurgulandığı açıklamada, Şırnak halkının yaralarının sarılabilmesi için il statüsünde kalması gerektiği belirtilerek, "Şırnak'ı 1990 yılında, küçük bir ilçe iken il yapılmasına götüren sebep ve saikler her ne ise bunlar olduğu gibi yerinde durmaktadır. Bu jeopolitik şartlarda bir değişim söz konusu değildir. Hukuken ve de insani olarak, verilmiş hakların geri alınması diye bir usul yoktur. Şırnak halkının mağduriyetinin giderilmesi ve yaralarının sarılabilmesi, kendi konjonktüründe ülkeye ve millete gelecekte pozitif katkı sunabilmesi için il statüsünde kalması gereklidir. Şırnak'ta bu potansiyel vardır. Türkiye'de birçok küçük il vardır. Şırnak'ın da bunlardan biri gibi bırakılmasına hiçbir engel yoktur." denildi.

"Şırnak'ın il statüsünden çıkarılması demek kaş yapılırken gözün çıkarılmasıdır"

Cizre'nin il yapılmasının bölgeye katkı sunacağı, ama kaş yaparken göz çıkarıldığının belirtildiği açıklamada, "Şartların oluşması ve ihtiyaç hasıl olması durumunda Cizre'nin de il yapılması, bölgeye katkı sunacaktır. Ancak Cizre il yapılırken Şırnak'ın il statüsünden çıkarılması demek, kaş yapılırken gözün çıkarılmasıdır. Bunların bir birine engel veya alternatif olarak sunulması sosyal ve siyasi bir basiretsizliktir." ifadelerine yer verildi. (Ahmet Uçar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır’da 4 PKK sığınağı imha edildi

Diyarbakır’da 4 PKK sığınağı imha edildi

2017-08-20 10:48:33

Diyarbakır’ın Lice, Hani ve Çermik ilçelerinde PKK’ye yönelik yapılan operasyonlarda 4 sığınak imha edildi. Operasyonda bir PKK’li öldürüldü.

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

2017-08-20 09:55:26

Bingöl’de 6 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek.

22 ilin emniyet müdürü değişti

22 ilin emniyet müdürü değişti

2017-08-20 09:11:50

Resmi Gazete'de yayımlanan İçişleri Bakanlığı kararnamesi ile 22 ilin emniyet müdürü değişti.

TÜM HABERLER

Gürpınar'da 4 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesinde gerçekleştirilen hava harekâtında 4 PKK'li öldürüldü.

"Yargıya güveni artırmanın üzerinde çalışıyoruz"

​Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargının daha hızlı karar vermesini sağlayacak reformların hazırlığını sürdürdüklerini, çok yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Erdoğan'dan Almanya Dışişleri Bakanına tepki: Haddini bil

​Denizli'de İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'e tepki göstererek, "Sen kimsin, haddini bil" dedi.

Eski eşini tabancayla vuran kişi balkondan atladı

​Kayseri'de boşandığı eşini tabancayla yaralayan koca dördüncü katın balkonunda atlayarak ağır yaralandı.

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.
TÜM HABERLER