A A A

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması Cizrelileri sevindirdi

Eklenme : 2017-05-24 23:38

ŞIRNAK - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TOBB Genel Kurulu'nda Şırnak'ın Cizre ile Hakkari'nin Yüksekova ilçeleriyle ilgili açıklamasını, Cizre'de yaşayan vatandaşlar memnuniyetle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması Cizrelileri sevindirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde düzenlenen TOBB 73. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Cizre şehir olacak dedik ya. Yani Şırnak Cizre'ye dönüşecek, Hakkari de Yüksekova'ya dönüşecek. Çünkü şehircilik benim işim. Niye? Belediyecilikten geldim. Neresi şehir olur, neresi olmaz onu iyi bilirim." sözleri Cizrelilere sevindirdi.

"Cizre çoktan il olmayı hak etmişti"

Cizre Muhtarlar Derneği Başkanı Necmettin özer, yaptığı açıklamada, Cizre'nin her şeyin en iyisine layık olduğunu belirtti.

Cizre'nin peygamber şehri olduğunu anlatan özer, "Cizre çoktan il olmayı hak etmişti. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz." dedi.

"Uzun zamandır beklediğimiz müjdeli haberdir"

Tarım Kredi Kooperatifi Cizre Temsilcisi Bedirhan Şık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını dinlediklerini ve açıklamalarından mutluluk duyduklarını ifade etti.

Cizre'nin ilim, irfan şehri olduğunu vurgulayan Şık, bekledikleri haberi aldıklarını aktardı.

Şık, Cizre'nin il olması kararının Cumhurbaşkanı ve devletin kararı olduğuna işaret ederek, "Uzun zamandır beklediğimiz müjdeli haberdir. Hayırlı ve uğurlu olsun. Bu mutluluğu Şırnak halkı ile kutlamak istiyoruz. Çünkü hepimiz aynı topraklar da yaşayan insanlarız. Bunun en kısa zamanda yürürlüğe girmesini istiyoruz. Rabbim, ilimize, ülkemize barış ve huzur getirsin istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızı en yakın zamanda Cizre ilimizde ağırlamak için hazırlıklara başlayacağız." diye konuştu.

"Allah devletimize, milletimize zeval vermesin"

Vatandaşlardan Hüsnü özalp, Cizre'nin il olacağını Cumhurbaşkanından duymanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydederek Cizre'nin il olmayı hak ettiğini belirtti.

Osman Aydın da kararın hayırlı olmasını dileyerek, "Yıllardır bekliyorum, sonunda Cizre il olacak." diyerek sevincini paylaştı.

Esnaf Ebubekir Kozan da Cizre halkı olarak kararı sevinçle karşıladıklarını bildirdi.

Cizre'nin geçmişi

Tarihi boyunca Mezopotamya'nın en önemli şehirleri arasında yer alan ve İslamiyet'in gelişi ile "yarımada" anlamına gelen Cezire adı verilen, Cumhuriyet döneminde ise ismi Cizre olarak değiştirilen ilçe, 1990 yılına kadar Mardin'e bağlı kaldı. 16 Mayıs 1990'da Siirt'in ilçesi olan Şırnak'ın vilayet yapılmasıyla Mardin'den ayrılarak Şırnak'a bağlanan ancak yıllardır il olma özlemi çeken Cizre'de yaşayan vatandaşlar, o dönem bu karardan duydukları memnuniyetsizliği düzenledikleri protesto eylemleriyle ifade etmişti.

Cizre, nüfus bakımından Şırnak'ı ikiye katlıyor

Cizre, ilçe olmasına rağmen nüfus bakımından Şırnak'ı ikiye katlıyor. Cizre'de 132 bin 857, Şırnak'ta ise 61 bin 335 kişi yaşıyor.

Şırnak, Şerafettin Elçi Havalimanı'na 55 kilometre, Cizre ise 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Sınır kapısına olan yakınlığı, iklim koşulları ve ovada bulunması gibi coğrafi konumuyla Şırnak'a oranla daha avantajlı olan Cizre, sanayileşme konusunda da önde yer alıyor. (Ahmet Uçar – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

2017-08-20 18:11:19

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

2017-08-20 17:33:47

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

2017-08-20 16:50:26

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu’ndan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ziyaret

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’yı makamında ziyaret etti.

“Devlete 7 milyar dolar katkımız oldu”

Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, devlete son 10 yıl içerisinde 7 milyar dolar katkılarının olduğunu söyledi.

Mazıdağı’nda minikler namaz için yürüdü

Namaz ve ibadet farkındalığı için Mardin’in Mazıdağı ilçesinde çocuklar yürüyüş yaptı.

Şırnak’ta çok sayıda el yapımı patlayıcı imha edildi

Şırnak’ın Beytüşşebap ve Silopi ilçelerinde PKK’ye yönelik devam eden operasyonlarda çok sayıda el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

"Alternatif Ürün Projesi"nde yüksek verim

Mardin’in Midyat İlçesinde Ziraat Odası tarafından ‘Alternatif Ürün Projesi' kapsamında ekilen ve yüksek verim elde edilen çeşitli sebzeler, "Tarla Günü" programında tanıtıldı.
TÜM HABERLER