A A A

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması Cizrelileri sevindirdi

Eklenme : 2017-05-24 23:38

ŞIRNAK - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TOBB Genel Kurulu'nda Şırnak'ın Cizre ile Hakkari'nin Yüksekova ilçeleriyle ilgili açıklamasını, Cizre'de yaşayan vatandaşlar memnuniyetle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması Cizrelileri sevindirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde düzenlenen TOBB 73. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Cizre şehir olacak dedik ya. Yani Şırnak Cizre'ye dönüşecek, Hakkari de Yüksekova'ya dönüşecek. Çünkü şehircilik benim işim. Niye? Belediyecilikten geldim. Neresi şehir olur, neresi olmaz onu iyi bilirim." sözleri Cizrelilere sevindirdi.

"Cizre çoktan il olmayı hak etmişti"

Cizre Muhtarlar Derneği Başkanı Necmettin Özer, yaptığı açıklamada, Cizre'nin her şeyin en iyisine layık olduğunu belirtti.

Cizre'nin peygamber şehri olduğunu anlatan Özer, "Cizre çoktan il olmayı hak etmişti. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz." dedi.

"Uzun zamandır beklediğimiz müjdeli haberdir"

Tarım Kredi Kooperatifi Cizre Temsilcisi Bedirhan Şık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını dinlediklerini ve açıklamalarından mutluluk duyduklarını ifade etti.

Cizre'nin ilim, irfan şehri olduğunu vurgulayan Şık, bekledikleri haberi aldıklarını aktardı.

Şık, Cizre'nin il olması kararının Cumhurbaşkanı ve devletin kararı olduğuna işaret ederek, "Uzun zamandır beklediğimiz müjdeli haberdir. Hayırlı ve uğurlu olsun. Bu mutluluğu Şırnak halkı ile kutlamak istiyoruz. Çünkü hepimiz aynı topraklar da yaşayan insanlarız. Bunun en kısa zamanda yürürlüğe girmesini istiyoruz. Rabbim, ilimize, ülkemize barış ve huzur getirsin istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızı en yakın zamanda Cizre ilimizde ağırlamak için hazırlıklara başlayacağız." diye konuştu.

"Allah devletimize, milletimize zeval vermesin"

Vatandaşlardan Hüsnü Özalp, Cizre'nin il olacağını Cumhurbaşkanından duymanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydederek Cizre'nin il olmayı hak ettiğini belirtti.

Osman Aydın da kararın hayırlı olmasını dileyerek, "Yıllardır bekliyorum, sonunda Cizre il olacak." diyerek sevincini paylaştı.

Esnaf Ebubekir Kozan da Cizre halkı olarak kararı sevinçle karşıladıklarını bildirdi.

Cizre'nin geçmişi

Tarihi boyunca Mezopotamya'nın en önemli şehirleri arasında yer alan ve İslamiyet'in gelişi ile "yarımada" anlamına gelen Cezire adı verilen, Cumhuriyet döneminde ise ismi Cizre olarak değiştirilen ilçe, 1990 yılına kadar Mardin'e bağlı kaldı. 16 Mayıs 1990'da Siirt'in ilçesi olan Şırnak'ın vilayet yapılmasıyla Mardin'den ayrılarak Şırnak'a bağlanan ancak yıllardır il olma özlemi çeken Cizre'de yaşayan vatandaşlar, o dönem bu karardan duydukları memnuniyetsizliği düzenledikleri protesto eylemleriyle ifade etmişti.

Cizre, nüfus bakımından Şırnak'ı ikiye katlıyor

Cizre, ilçe olmasına rağmen nüfus bakımından Şırnak'ı ikiye katlıyor. Cizre'de 132 bin 857, Şırnak'ta ise 61 bin 335 kişi yaşıyor.

Şırnak, Şerafettin Elçi Havalimanı'na 55 kilometre, Cizre ise 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Sınır kapısına olan yakınlığı, iklim koşulları ve ovada bulunması gibi coğrafi konumuyla Şırnak'a oranla daha avantajlı olan Cizre, sanayileşme konusunda da önde yer alıyor. (Ahmet Uçar – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

2017-06-27 21:46:13

Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Van Kalesi Piknik Alanı’nda kitlesel bayramlaşma töreni düzenlendi.

Şırnak’ta 3 asker hayatını kaybetti

Şırnak’ta 3 asker hayatını kaybetti

2017-06-27 21:19:51

Şırnak'ın Uludere ilçesinde üs bölgesine yemek götüren askeri araca PKK tarafından düzenlenen saldırıda 3 asker hayatını kaybetti.

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak

2017-06-27 21:01:08

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamalarını gerçekleştirdiklerini, 20 bin öğretmenin de mülakatını tamamladıklarını atamalarının önümüzdeki ay yapılacağını söyledi.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR'dan Bitlis'te bayramlaşma programı

HÜDA PAR Bitlis İl Teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla üye ve gönüllüleriyle bayramlaştı.

Saman yüklü TIR yandı

Mardin'de saman yüklü TIR, seyir halindeyken elektrik tellerine çarpması sonucu yandı.

Bingöl'de 11 PKK'li öldürüldü

Bingöl'de PKK'ye yönelik devam eden operasyonda 11 PKK'li öldürüldü.

Bitlis Valisi Çınar için veda programı

Valiler kararnamesiyle Zonguldak'a atanan Bitlis Valisi Ahmet Çınar için veda programı düzenlendi.

HÜDA PAR'dan Elazığ'da bayramlaşma programı

HÜDA PAR Elazığ il teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla üye ve gönüllüleriyle bayramlaştı.
TÜM HABERLER