A A A

Erdoğan Brüksel'e gitti

Eklenme : 2017-05-24 18:22

ANKARA - Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e hareketi öncesi basın toplantısında konuştu.

Erdoğan Brüksel'e gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

Beraberindeki heyetle birlikte, NATO’nun yeni karargâhının açılışı vesilesiyle mini bir zirve yapmak üzere Belçika’ya hareket edeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’deki toplantının, küresel belirsizliklerin arttığı, uluslararası güvenliğin kırılgan bir hale geldiği bir döneme isabet ettiğini ifade etti.

Klasik tehditlerin yanı sıra, mülteci krizi, göç hareketleri, siber saldırılar, salgın hastalıklar gibi sorunların bütün dünyayı kasıp kavurduğunu bir döneme rastladığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu asimetrik tehditlerin, gerek ulusal, gerek uluslararası düzlemde güvenliği ciddi şekilde tehdit ettiğini vurguladı.

Terörün, bu tehditler arasında en öncelikli olanı olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu sorunların üstesinden gelebilmek için kararlı, ilkeli ve tutarlı bir duruşun sergilenmesinin şart olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilhassa NATO müttefiklerinin tam bir dayanışma ve iş birliği içinde olmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Son aylarda St. Petersburg, Stockholm, Paris ve Manchester’da yaşanan terör saldırılarının, terörün bölgesel bir mesele olmadığını gösterdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle bir kez daha 22 Mayıs tarihinde İngiltere’de gerçekleştirilen saldırı başta olmak üzere terör eylemlerinde hayatını kaybedenlere taziyelerimi sunuyorum. İngiltere’nin terörle mücadelesine verdiğimiz desteği sürdüreceğimizi bildirdik, bundan sonra da sürdüreceğiz. Şu gerçeği artık herkesin kabul etmesi gerekiyor” dedi.

Terörizmin, bugün tek bir ülkenin değil, tüm dünyanın sorunu olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Küresel meseleler ancak küresel boyutta bir iş birliğiyle çözüme kavuşturulmalıdır. Hala benim teröristim, senin teröristin ayrıcalığının, ayrılığının yapılması, görüyoruz ki bazı yerlerde devam ediyor; bunlardan sıyrılmamız şart. Küresel meseleler küresel boyutta ele alındığı sürece çözüme kavuşabilir. Terörün panzehri ise kesinlikle dayanışmadır, anlık paylaşım istihbaratta şarttır. Bu ortamda NATO’nun daha faal olması, bilhassa terörle mücadelede müttefiklere daha fazla destek vermesi gerekiyor. Avrupa Atlantik Bölgesinde istikrarın ve güç dengesinin devamı için NATO’nun dayanışması devam ettirmesi, caydırıcılığını da terörle mücadele dahil güçlendirmesi, tahkim etmesi gerekiyor. Bunun için de müttefiklerin 2014 Galler Zirvesinde kabul edildiği üzere gayrisafi millî hasılalarının asgari yüzde 2’sini savunma harcamalarına ayırmaları gerekmektedir, 2024 yılına kadar bu taahhüdü yerine getirme noktasında kararlıyız.”

Brüksel Zirvesinde, temelde bu iki konuyu ele alacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca, zirve kapsamında bazı Devlet ve Hükümet Başkanlarıyla ikili görüşmeler yaparak, hem NATO konularını hem de gündemlerindeki meseleleri istişare edeceklerini dile getirdi.

Zirve’den önce Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ortak bir görüşme yapacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu görüşmede Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerindeki son durumu ve ileriye dönük atılabilecek adımları ele almayı öngörüyoruz. Ayrıca bu ziyaretim vesilesiyle, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızla da bir araya gelecek, hasret gidereceğiz. Ziyaretimin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

2017-06-26 09:45:42

Ege Denizi'nde İzmir'in Karaburun ilçesi yakınlarında 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

2017-06-26 00:05:17

​Diyarbakır'da akşam saatlerinde küçük bir kız çocuğuna bir okulda cinsel istismarda bulunulduğu iddiası halkı ayaklandırdı.

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

2017-06-25 22:26:14

​Adana'nın Aladağ ilçesinde foseptik çukuruna düşen 4 kişi hayatını kaybetti.

TÜM HABERLER

Dışişlerinden Pakistan'daki tanker kazası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği tanker kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.
TÜM HABERLER