A A A

Keklik beslemek Doğu ve Güneydoğuda kültürel bir sevgidir

Eklenme : 2017-05-23 22:52

ADIYAMAN - Adıyaman’da yaşayan Abuzer Ok, zamanının büyük bölümünü geçirdiği kekliklerin kendisini kötü alışkanlıklardan ve stresten arındırdığını ifade etti.

Keklik beslemek Doğu ve Güneydoğuda kültürel bir sevgidir

Adıyaman ve Güneydoğu illerinde keklik sevgisinin kültürel bir hobi olduğunu belirten Abuzer Ok, keklik beslemenin zorluklarından da bahsederek yetkililerden talepte bulundu.

Keklik sevgisinin dedesinden babasına, babasından da kendisine geçtiğini belirten Abuzer Ok, "Keklik sevgisi apayrı bir sevgidir. O duyguyu yaşamak lazım. Adıyaman başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu bölgesinde kültürel bir sevgidir keklik.  Karadeniz Bölgesinde atmacanın yasal olmasından sonra gönül ister ki burada da kekliğimiz ata sporumuz olarak yasallaşsın. Biz Elazığ devlet üretme çiftliğinde belge karşılılığında 2 tane alıp besleyebiliyoruz. Bunun zorlukları da oluyor. Nakil teskeresi falan isteniliyor. Onu da ancak milli parklardan alabiliyoruz. Bu yüzden sıkıntı yaşanıyor. Ama ne kadar sıkıntı olsa da keklikçilik bir hobi haline gelmiş.  Dedem beslermiş. Ben de babamdan gördüm, besledim. Çocuğum da bana bakarak beslemeye başladı. Bu hayvanın sesi ve süsü apayrı bir şey." şeklinde konuştu.

Allah’ın kekliğe 3 güzel özellik verdiğini ifade eden Ok, "Cenab-ı Allah 3 güzel şey vermiş bu hayvana.  Dünyanın en güzel sesini, dünyanın en güzel süsünü ve dünyanın en güzel etini vermiş. Etini yemek daha nasip olmadı, olmaz da inşallah.  Ben yanında oturarak onun sesini dinliyorum, onunla ilgileniyorum. Bir nebze de olsa stresten arınıyorum." dedi. (Ferit Gölgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Dışişleri Bakanlığı Venezuela’daki saldırıları kınadı

Dışişleri Bakanlığı Venezuela’daki saldırıları kınadı

2017-06-28 16:28:10

Venezuela'da Anayasa Mahkemesi ile İçişleri, Adalet ve Barış Bakanlığı binalarına yapılan saldırılara ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı saldırıları kınadı.

Saman yüklü traktör devrildi: Bir ölü

Saman yüklü traktör devrildi: Bir ölü

2017-06-28 15:45:32

Batman'da saman yüklü traktörün devrilmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Şehadetinin 92’nci yıldönümünde Şeyh Said

Şehadetinin 92’nci yıldönümünde Şeyh Said

2017-06-28 15:42:13

Şeyh Said ve 46 arkadaşı, Şark İstiklal Mahkemeleri tarafından şehit edilişlerinin 92’nci yıldönümünde rahmetle anılıyorlar.

TÜM HABERLER

Şanlıurfa Barosu: Mevcut adliye yetersiz

Şanlıurfa Barosu yetkili makamlara gönderdiği dilekçede, mevcut adliyenin halka hizmet noktasında yetersiz kaldığını belirterek, bu sorunun giderilmesi gerektiğini kaydetti.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

HÜDA PAR'dan Darülaceze'deki yaşlılara ziyaret

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük, Darülaceze'de kalan yaşlılara bayram ziyaretinde bulundu.

Hakkâri'de bir polis hayatını kaybetti

​Hakkâri'nin merkez Oğul köyü kırsalında çıkan çatışmada yaralanan polis hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kuzey Afrika sıcakları geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kuzey Afrika üzerinden yeni bir sıcak hava dalgasının beklendiğini açıkladı.
TÜM HABERLER