A A A

Keklik beslemek Doğu ve Güneydoğuda kültürel bir sevgidir

Eklenme : 2017-05-23 22:52

ADIYAMAN - Adıyaman’da yaşayan Abuzer Ok, zamanının büyük bölümünü geçirdiği kekliklerin kendisini kötü alışkanlıklardan ve stresten arındırdığını ifade etti.

Keklik beslemek Doğu ve Güneydoğuda kültürel bir sevgidir

Adıyaman ve Güneydoğu illerinde keklik sevgisinin kültürel bir hobi olduğunu belirten Abuzer Ok, keklik beslemenin zorluklarından da bahsederek yetkililerden talepte bulundu.

Keklik sevgisinin dedesinden babasına, babasından da kendisine geçtiğini belirten Abuzer Ok, "Keklik sevgisi apayrı bir sevgidir. O duyguyu yaşamak lazım. Adıyaman başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu bölgesinde kültürel bir sevgidir keklik. Karadeniz Bölgesinde atmacanın yasal olmasından sonra gönül ister ki burada da kekliğimiz ata sporumuz olarak yasallaşsın. Biz Elazığ devlet üretme çiftliğinde belge karşılılığında 2 tane alıp besleyebiliyoruz. Bunun zorlukları da oluyor. Nakil teskeresi falan isteniliyor. Onu da ancak milli parklardan alabiliyoruz. Bu yüzden sıkıntı yaşanıyor. Ama ne kadar sıkıntı olsa da keklikçilik bir hobi haline gelmiş. Dedem beslermiş. Ben de babamdan gördüm, besledim. Çocuğum da bana bakarak beslemeye başladı. Bu hayvanın sesi ve süsü apayrı bir şey." şeklinde konuştu.

Allah'ın kekliğe 3 güzel özellik verdiğini ifade eden Ok, "Cenab-ı Allah 3 güzel şey vermiş bu hayvana. Dünyanın en güzel sesini, dünyanın en güzel süsünü ve dünyanın en güzel etini vermiş. Etini yemek daha nasip olmadı, olmaz da inşallah. Ben yanında oturarak onun sesini dinliyorum, onunla ilgileniyorum. Bir nebze de olsa stresten arınıyorum." dedi. (Ferit Gölgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

2'si kardeş 3 çocuk tahliye kanalında boğuldu

2'si kardeş 3 çocuk tahliye kanalında boğuldu

2017-08-17 20:12:13

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde tahliye kanalına giren 2'si kardeş 3 çocuk boğularak hayatını kaybetti.

İspanya'da minibüs kalabalığın arasına daldı: 13 ölü

İspanya'da minibüs kalabalığın arasına daldı: 13 ölü

2017-08-17 20:05:13

İspanya'nın Barcelona kentinde bir minibüsün kalabalığın arasına dalması sonucu en az 13 kişinin öldüğü, çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

2017-08-17 19:56:53

Mardin Kızıltepe Belediyesi ile ilçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu yaz Kur'an kursu kapanış programında mezun olan 15 kız çocuğa taç giydirildi.

TÜM HABERLER

Trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Diyarbakır’da trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde elektrik faturalarını ödemek isteyenler, elektrik şirketine bağlı kurumda kimsenin olmaması nedeniyle saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler.

Diyarbakır’da yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak

​Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Van’da

​Bazı tesislerin temelini atmak amacıyla Van'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Van’ı dünyanın gözdesi bir il yapacakları söyledi.
TÜM HABERLER