A A A

Diyarbakırlılardan defileye sert tepki

Eklenme : 2017-05-19 16:59

DİYARBAKIR - Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından kız öğrencilere giydirilen uygunsuz kıyafetlerle düzenlenen defileye vatandaşlar sert tepki gösterdi.

Diyarbakırlılardan defileye sert tepki

Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından onlarca sahabenin medfun olduğu merkez Sur ilçesinde kız öğrencilere giydirilen uygunsuz kıyafetlere Diyarbakır halkı sert tepki gösterdi.

Diyarbakırlılar, Sur ilçesinde bulunan tarihi Cemil Paşa Konağı'nda düzenlenen kıyafet ve saç tasarım defilesinin ilim ve sahabeler şehrine yakışmadığını söylediler.

Son yıllarda eğitim-öğretim döneminin sonlarında; "bahar şenlikleri", "mezuniyet geceleri", "yılsonu etkinlikleri" isimleriyle düzenlenen programların çoğalması dikkat çekiyor. Bu programlar çoğu zaman toplum kültürünün reddettiği görüntülere de sahne oluyor.

Geçmiş yıllarda yoğunluklu olarak üniversitelerde düzenlenen etkinlikler, son dönemlerde İlkokul, ortaokul ve liselerde de organize edilmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen bir defilede de küçük kız çocukları, uygun olmayan kıyafetler giyinmiş genç kızlarla birlikte gösteri yapmış ve bu kentteki sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilmişti.

Yapılan defileye sert tepki gösteren Mürşit Demir, "Son derece tepkiliyim, orada o kadar sahabe yatıyor. Bu manzara Diyarbakır'a yakışmıyor. Devlet ve büyüklerimizden oralara sahip çıkmasını, kardeşlerimizi ve bacılarımızı öyle şeylerde korumak istiyoruz." dedi.

Bu tür programların Diyarbakır'a yakışmadığını söyleyen M. Zait Genç Diyarbakır'ın bu tür definelerle, hırsızlıkla anılmasını istemediklerini, ilim şehriyle anılması gerektiğini belirtti.

Erdal Ulukanoğlu ve Hamit kılıç Uygun olduğunu düşündüklerini, İslamiyet'e göre yapılması gerektiğini ve kabul edilebilir bir şey olmadığını ifade ettiler.  

Keleş Yiğit de "Yapmamamız lazım, kim yapmışsa ayıp etmiş inşallah bir daha olmaz. Diyarbakır Peygamberleriyle sahabeleriyle İslamiyet'iyle güzellikleriyle fethiyle bu tür şeylere anılması lazımdır." dedi. (Emrah Deniz, M. Hüseyin Temel-İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak sigara mazot ve oyuncak ele geçirildi

Kaçak sigara mazot ve oyuncak ele geçirildi

2017-05-26 21:39:49

Batman’da durdurulan araçlarda yapılan aramalarda çok sayıda kaçak sigara, oyuncak ve mazot ele geçirildi.

Gaziantep’te yeni yapılan cami dualarla açıldı

Gaziantep’te yeni yapılan cami dualarla açıldı

2017-05-26 21:27:30

Gaziantep’’in Şehitkamil ilçesine bir hayırsever tarafından yaptırılan Eydibaba Camisi dualarla ibadete açıldı.

Sivil aracın geçişi sırasında patlama: Bir ölü bir yaralı

Sivil aracın geçişi sırasında patlama: Bir ölü bir yaralı

2017-05-26 20:46:45

Batman’ın Kozluk ilçesinde bir sivil aracın geçişi sırasında yaşanan patlamada bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Gaziantep’te güneş enerjili içmesuyu projesi

Gaziantep’te küçükbaş hayvanların verimlilik oranın arttırılması amacıyla "Merada Güneş Enerjili Hayvan İçmesuyu Tesisi" projesi başlatıldı.

Köy öğrencilerinden resim sergisi

Bingöl’ün Karlıova ilçesi Kargapazarı Köyü İlköğretim Okulu'nun öğrencileri tarafından resim sergisi açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kızıltepe’deki kütüphaneyi telekonferansla açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin Kızıltepe Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin Kütüphanesinin açılışını telekonferansla bağlanarak gerçekleştirdi.

Irak Kürdistan'ında mesaiye Ramazan düzenlemesi

Irak Kürdistanı'nda Ramazan ayı dolayısıyla resmi kurumlarda, mesai bir saat düşürüldü.

Yoğun bakımdaki liseli genç hayatını kaybetti

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde serinlemek için girdiği sudan ağır yaralı olarak çıkarılan liseli genç, hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center