A A A

Diyarbakırlılardan defileye sert tepki

Eklenme : 2017-05-19 16:59

DİYARBAKIR - Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından kız öğrencilere giydirilen uygunsuz kıyafetlerle düzenlenen defileye vatandaşlar sert tepki gösterdi.

Diyarbakırlılardan defileye sert tepki

Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından onlarca sahabenin medfun olduğu merkez Sur ilçesinde kız öğrencilere giydirilen uygunsuz kıyafetlere Diyarbakır halkı sert tepki gösterdi.

Diyarbakırlılar, Sur ilçesinde bulunan tarihi Cemil Paşa Konağı'nda düzenlenen kıyafet ve saç tasarım defilesinin ilim ve sahabeler şehrine yakışmadığını söylediler.

Son yıllarda eğitim-öğretim döneminin sonlarında; "bahar şenlikleri", "mezuniyet geceleri", "yılsonu etkinlikleri" isimleriyle düzenlenen programların çoğalması dikkat çekiyor. Bu programlar çoğu zaman toplum kültürünün reddettiği görüntülere de sahne oluyor.

Geçmiş yıllarda yoğunluklu olarak üniversitelerde düzenlenen etkinlikler, son dönemlerde İlkokul, ortaokul ve liselerde de organize edilmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen bir defilede de küçük kız çocukları, uygun olmayan kıyafetler giyinmiş genç kızlarla birlikte gösteri yapmış ve bu kentteki sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilmişti.

Yapılan defileye sert tepki gösteren Mürşit Demir, "Son derece tepkiliyim, orada o kadar sahabe yatıyor. Bu manzara Diyarbakır'a yakışmıyor. Devlet ve büyüklerimizden oralara sahip çıkmasını, kardeşlerimizi ve bacılarımızı öyle şeylerde korumak istiyoruz." dedi.

Bu tür programların Diyarbakır'a yakışmadığını söyleyen M. Zait Genç Diyarbakır'ın bu tür definelerle, hırsızlıkla anılmasını istemediklerini, ilim şehriyle anılması gerektiğini belirtti.

Erdal Ulukanoğlu ve Hamit kılıç Uygun olduğunu düşündüklerini, İslamiyet'e göre yapılması gerektiğini ve kabul edilebilir bir şey olmadığını ifade ettiler.

Keleş Yiğit de "Yapmamamız lazım, kim yapmışsa ayıp etmiş inşallah bir daha olmaz. Diyarbakır Peygamberleriyle sahabeleriyle İslamiyet'iyle güzellikleriyle fethiyle bu tür şeylere anılması lazımdır." dedi. (Emrah Deniz, M. Hüseyin Temel-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Işık ihlali kazaya neden oldu

Işık ihlali kazaya neden oldu

2017-07-20 15:24:31

​Batman'da kırmızı ışık ihlali yaptığı belirtilen kamyonetin, otomobile çarpması sonucu meydana gelen kazada bir kişi yaralandı.

Batman Lobisi kuruluyor

Batman Lobisi kuruluyor

2017-07-20 15:02:52

Batman'da 20 oda ve meslek örgütü bir araya gelerek, Batman Lobisi kurulması için çalışma başlattı.

Mardinliler de Siyonist işgalcileri telin edecek

Mardinliler de Siyonist işgalcileri telin edecek

2017-07-20 14:55:43

​Siyonist İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik saldırıları, Mardin merkez Artuklu ilçesinde protesto edilecek.

TÜM HABERLER

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bin 500 kişi başvurdu

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bu yıl içerisinde yaklaşık bin 521 başvuru yapıldığı bildirildi.

Yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi

Siirt’te kimi mahallelerde devam eden yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi.

İkram çeşmesinden limonata akıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, "İkram Çeşmesi" ile her gün 4 bin 500 kişiye ücretsiz limonata dağıtıyor.

Dışişleri Bakanlığından Ukrayna açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, "Ukrayna'nın doğusunda yeni bir devlet kurulduğu" yönündeki ifadelere ilişkin açıklama yaptı.

Erzurum'da 2 şüpheli ölüm vakası

Erzurum'un Yakutiye ilçesinde kendisinden 3 gündür haber alınamayan yaşlı bir adam evinde, bir başka kişi ise yerde ölü halde bulundu.
TÜM HABERLER