A A A

Kopan elektrik teli yüzlerce dönümlük tarlayı küle çevirdi

Eklenme : 2017-05-19 16:43

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'da tarlaların üzerinden geçen elektrik telinin kopması nedeniyle buğday ekili yüzlerce dönümlük alan küle döndü.

Kopan elektrik teli yüzlerce dönümlük tarlayı küle çevirdi

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesine bağlı Yukarı Koymat Mahallesi'nde ekinlerin üstünden geçen elektrik telinin kopması sonucu buğday ekili yüzlerce dönümlük tarla zarar gördü.

Culap bölgesi olarak adlandırılan bölgede çıkan yangını gören çevre sakinleri, traktörlerle yangını söndürmeye çalıştılar. Traktörlerle yapılan müdahaleyle yangının daha fazla zarar vermesi engellendi.

Haber verilmesi üzerine olay yerine itfaiye ekibi ile Dicle EDAŞ görevlileri sevk edildi. Dicle EDAŞ görevlileri ile vatandaşlar arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

3 yıldır aynı elektrik hattı nedeniyle çıkan yangınlarda mahsullerin zarar gördüğünü belirten vatandaşlar, dünden bu yana telefonla aradıkları halde kopan teli tamir etmeye gelmeyen Dicle EDAŞ'a tepki gösterdiler.

Söz konusu elektrik direklerinin sökülmesini isteyen Ağören Mahallesi Muhtarı Sinan Şimşek, "Dün akşamdan beridir telefon ediyoruz, kimse cevap vermiyor. Bir muhtar olarak arıyorum ama cevap vermiyorlar. Teli görüyorsunuz, yerdedir. Köyümüz dünden beri susuz, su yok. Nereye gideceğimizi bilmiyoruz. DEDAŞ'ı arıyoruz, cevap vermiyorlar. Ben bu teli bugün koparacağım, başka çaresi yok. Köyümüzde dün akşamdan beri bir damla su yok." dedi.

Yangını gören çevre köylülerin yardıma koştuğunu ifade eden Şimşek, yaklaşık 50 traktörle yangının daha geniş alana yayılmasının engellendiğini söyledi.

Yaklaşık 150 dönümlük tarlasının zarar gördüğünü dile getiren İsa Biçim, durumu defalarca yetkililere bildirmelerine rağmen çözüm bulunmadığını ifade etti.

"Davacıyım, bu direklerin kaldırılmasını istiyorum"

Elektrik direklerinin kaldırılmasını isteyen Biçim, "Dün akşamdan beridir telefon açıyorum kimse cevap vermiyor. Öyle olur mu? Gelin bir bakın, bu insanlar ne istiyor? Gereksiz bir durum varsa sonra yine gelmeyin. Şimdi 50 tane traktör toplandı. Eğer bu traktörler olmasaydı bölgedeki 20 köy giderdi. Ben davacıyım, bu direklerin kaldırılmasını istiyorum. Kaldırılmazsa telleri kendim keseceğim." şeklinde konuştu.

"DEDAŞ'a dava açtık"

Yangını anlatan Cevher Biçim ise şunları söyledi: "Tel yerdeyken yangın çıkmış. İtfaiyeyi arayana kadar bir buçuk saat sürdü. Buradaki vatandaşlar traktörlerle ve kendi imkânlarıyla söndürdüler. Bu 3'üncü seferdir yangın çıkıyor. Biz bu direklerin tarlamızdan kaldırılması için DEDAŞ'a 2006'da dava açtık. Bakın, 2 hat çekmişler. Bir tane de değil 2 tane tuzak, hat değil tuzak bunlar. Biz, 'Tek bir hat çekin, ondan sonra da altını istimlâk edin. Her sene yeni bir greyder getirin, altına vurun. Ne benimki ne de onunki yanar. Onu da yapmadılar ve davayı kapattılar."

Görevlilerin müdahale etmemesi durumunda telleri kendi imkânlarıyla keseceklerini bildiren Biçim, "İstimlak olmazsa bu hattı buradan kaldırsın. Ne yaparsa yapsın, biz istemiyoruz. 'Vatandaşları karanlıkta bıraksın.' demiyoruz. Bu yüzden yer altında yapsın. Bir kıvılcım oldu mu bütün her yer yanar. Yazık, günah değil mi? Dün akşamdan beri tel yerde, gelmiyorlar. Kıvılcım çıkıyor, gelin yapın ama telefona cevap vermiyorlar. Madem cevap vermiyorsun biz de teli keseceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar. Bizim 500-600 dönümlük yer yanmış. Az bir yer değil ki." ifadelerini kullandı.

Olay yerine sevk edilen jandarma ise incelemelerde bulundu. (Osman Gülebak/Hüseyin Sayhar-İLKHA)



YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak sigara mazot ve oyuncak ele geçirildi

Kaçak sigara mazot ve oyuncak ele geçirildi

2017-05-26 21:39:49

Batman’da durdurulan araçlarda yapılan aramalarda çok sayıda kaçak sigara, oyuncak ve mazot ele geçirildi.

Gaziantep’te yeni yapılan cami dualarla açıldı

Gaziantep’te yeni yapılan cami dualarla açıldı

2017-05-26 21:27:30

Gaziantep’’in Şehitkamil ilçesine bir hayırsever tarafından yaptırılan Eydibaba Camisi dualarla ibadete açıldı.

Sivil aracın geçişi sırasında patlama: Bir ölü bir yaralı

Sivil aracın geçişi sırasında patlama: Bir ölü bir yaralı

2017-05-26 20:46:45

Batman’ın Kozluk ilçesinde bir sivil aracın geçişi sırasında yaşanan patlamada bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Gaziantep’te güneş enerjili içmesuyu projesi

Gaziantep’te küçükbaş hayvanların verimlilik oranın arttırılması amacıyla "Merada Güneş Enerjili Hayvan İçmesuyu Tesisi" projesi başlatıldı.

Köy öğrencilerinden resim sergisi

Bingöl’ün Karlıova ilçesi Kargapazarı Köyü İlköğretim Okulu'nun öğrencileri tarafından resim sergisi açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kızıltepe’deki kütüphaneyi telekonferansla açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin Kızıltepe Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin Kütüphanesinin açılışını telekonferansla bağlanarak gerçekleştirdi.

Irak Kürdistan'ında mesaiye Ramazan düzenlemesi

Irak Kürdistanı'nda Ramazan ayı dolayısıyla resmi kurumlarda, mesai bir saat düşürüldü.

Yoğun bakımdaki liseli genç hayatını kaybetti

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde serinlemek için girdiği sudan ağır yaralı olarak çıkarılan liseli genç, hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center