A A A

Mustazaflar Cemiyeti okuma-yazma bilmeyen kadınlara eğitim verdi

Eklenme : 2017-05-19 15:17

BATMAN - Mustazaflar Cemiyeti Batman'da okuma-yazma bilmeyen kadınlara yönelik eğitim verdi. İlerleyen yaşlarına rağmen gösterdikleri azimle 17 kadın, aldıkları eğitimle okuma-yazma öğrendi.

Mustazaflar Cemiyeti okuma-yazma bilmeyen kadınlara eğitim verdi

Mustazaflar Cemiyeti Batman Şubesi Kadın Kolları Eğitim Komisyonu tarafından 2016-2017 eğitim-öğretim sezonunda, yaşları 25-50 olan 17 kadın öğrenci, verilen eğitimi başarı ile tamamlayarak okur-yazar oldu.

Eylül ayında başlayarak mayıs ayı ortasına kadar haftanın 3 günü büyük bir emek ve özveri ile eğitimlerini tamamlayan kadınların hedefi kendilerine, aile ve toplumlarına daha fazla faydalı olmaktır.

Verilen eğitim ile ilgili bilgi veren Mustazaflar Cemiyeti Batman Şubesi Kadın Kolları Eğitim Komisyonu Başkanı Funda Yeşilli, bu türden aileye ve topluma faydalı programlar yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Okuma-yazma bilmeyen kadınların talepleri üzerine böyle bir kurs açtıklarını belirten Yeşilli, “Bu kursa eylül ayından itibaren başladık. 24 kişiyle başladığımız kursta şu anda 17 öğrencimiz var. Eylül ayından beri haftada 3 gün okuma-yazma günde bir buçuk saat ders verdik. Son aylarda eğitimimize anlatım ve sunumda dâhil oldu. Bugün itibarıyla kursu tamamlayarak dersimize son veriyoruz. Kursa katılım gösteren bayanlar 25-50 yaş grubunda. Bazıları harfleri bilen arkadaşlardı bazıları da hiç bilmeden geldiler. Kursa devam eden 17 öğrencimi okuma ve yazmayı öğrendiler. Kurs sonunda da gösterdikleri gayretten dolayı cemiyet tarafından belge verdik. Gerçekten çok gayret gösterdiler, hepsi de çok azimliydi. Ellerinden geleni yaptılar bizde mükâfat olarak onlara bir belge verdik.”dedi.

İlerleyen yaşına rağmen gördüğü eğitim sonrası okuma-yazman öğrendiğini dile getiren 53 yaşındaki Leyla Çelik, “Okuma-yazma öğrenmek için çok çabaladık. Küçük yaşta okuyamadığımız için bu yaşta okumaya başladık. Allah razı olsun öğretmenimiz bize yardımcı oldu. Artık hem okuyoruz hem de yazıyoruz. Bunun için çok sevinçliyiz. Herkese tavsiye diyorum. Bu faaliyet bütün derneklerde de yapılabiliri. İnsan istediği her şeyi başarır. Okumanın yaşı yoktur. Kursu tamamladık, çok istediğim Kur’an malini artık okuyabileceğim. Başta Kur’an-ı Kerim mealini ve kitapları okumak istiyordum ama bilmiyordum. Gösterdiğimi çaba ve gayret sonrası artık okuyabiliyorum. Kurs sonrası bize birer belgede verildi.” ifadelerini kullandı.

Küçüklüğünde yapamadığını 50 yaşından sonra imkân bulup okuma-yazma öğrendiğini ifade eden Zeynep Taş ise şunları söyledi: “Müslüman’ız ne kadar İslam’ı anladığımızı söylesek de ancak okuyana kadar İslam’dan anlıyoruz ve fayda görüyoruz. Kendimizi geliştirmek için dini kitaplar olsun, Kur’an meali olsun okumak için bu eğitim gerekliydi. Okuyarak dinimizi daha güzel yaşarız. Elhamdülillah imkânlar vardı. Hocamızın da desteğiyle okuma yazmayı öğrendik. Bizler artık okuyabiliyoruz. Okuyamayanlara bu imkânları değerlendirmeyi öneriyorum. Bu eğitimin faydası çoktur. Okuyarak daha güzel İslami çalışmalar yapılabilir. Bu kurs sayesinde istediğimiz kitap ve gazeteleri artık okuyabileceğiz.” (İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Okullarda

Okullarda "w-x-q" harfleri öğretilecek

2017-05-26 10:55:03

Türkçe dersi kapsamında 4'üncü sınıf öğrencilerine "w-x-q" harflerinin öğretileceği belirtildi.

"Kim Korkar Matematikten" olimpiyatı ödülleri verildi

2017-05-25 18:41:46

Batman Anadolu Lisesinin düzenlediği geleneksel, ‘Kim Korkar Matematikten’ olimpiyatında dereceye giren okullara düzenlenen törenle ödülleri verdi.

AÖF final sınavı giriş belgeleri yayımlandı

AÖF final sınavı giriş belgeleri yayımlandı

2017-05-25 10:35:39

AÖF tarafından 3-4 Haziran günlerinde gerçekleştirilecek final sınavının giriş belgeleri yayımlandı.

TÜM HABERLER

Gaziantep’te güneş enerjili içmesuyu projesi

Gaziantep’te küçükbaş hayvanların verimlilik oranın arttırılması amacıyla "Merada Güneş Enerjili Hayvan İçmesuyu Tesisi" projesi başlatıldı.

Köy öğrencilerinden resim sergisi

Bingöl’ün Karlıova ilçesi Kargapazarı Köyü İlköğretim Okulu'nun öğrencileri tarafından resim sergisi açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kızıltepe’deki kütüphaneyi telekonferansla açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin Kızıltepe Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin Kütüphanesinin açılışını telekonferansla bağlanarak gerçekleştirdi.

Irak Kürdistan'ında mesaiye Ramazan düzenlemesi

Irak Kürdistanı'nda Ramazan ayı dolayısıyla resmi kurumlarda, mesai bir saat düşürüldü.

Yoğun bakımdaki liseli genç hayatını kaybetti

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde serinlemek için girdiği sudan ağır yaralı olarak çıkarılan liseli genç, hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center