A A A

Asırlık tezgâhta dokuduğu kilimleri birçok ülkeye gönderiyor

Eklenme : 2017-05-19 14:50

GAZİANTEP - Gaziantep'te kilim dokumacılığının son temsilcilerinden olan bir usta, küçük iş yerinde ürettiği çeşit çeşit kilimleri dünyanın dört bir yanına gönderiyor.

Asırlık tezgâhta dokuduğu kilimleri birçok ülkeye gönderiyor

Sanayileşmenin ilerlemesiyle birlikte unutulmaya yüz tutan kilim dokumacılığını yaşatan Yaşar Elbir (75), ilerlemiş yaşına rağmen her gün asırlık dokuma tezgâhının başında farklı desenlerde el emeği göz nuru kilimler üretiyor.

Babasının yanında küçük yaşlarda çırak olarak başladığı dokumacılığı günümüze kadar devam ettiren Elbir, kilim dokuma sanatını yaşatmaya çalıştığını söyledi.

Kendisiyle yaşıt olan el tezgâhında farklı desenlerde kilim dokuyarak, mesleğin ayakta kalması için çabalayan Elbir, iplikleri adeta bir ressamın kullandığı fırça gibi kullanıp, ürettiği kilimleri dünyanın dört bir yanına gönderdiğini belirtti.

Bir dönem ara vermek zorunda kaldığı mesleğini tekrar sürdürmenin gururunu yaşadığını ifade eden Elbir, "Bu iş benim baba mesleğimdir. Benim çocukluğum bu meslekte geçti. 1962 yılında bu işi bırakıp askere gittim, askerden geldikten sonra bir sene daha çalıştım. O dönem motorlu tezgâhlar çıktı. Motorlu makineler çıkınca herkes bu işi bıraktı. Ben de bıraktım ama 1995 yılında tekrar başladım." dedi.

"Son yıllarda el dokuması kilimlere ilgi arttı"

Unutulmaya yüz tutan el dokuması kilimlere son yıllarda ilginin arttığını dile getiren Elbir, sözlerine şöyle devam etti: "Mesleğim el dokumasıdır, çok kıymetlidir. Yaptığımız kilimler çoğunlukla yurt dışına gitmektedir. Burada da turistler alıyor. Son yıllarda el dokuması kilimlere ilgi arttı, yetiştiremiyorum. Benden başka kilim yapan da kalmadı. Şu an çırak yetiştirmeyi, bu işi çoğaltmayı düşünüyorum. Bu tahta tezgâhta kilimler elle yapılıyor, makine işi değildir."

"Gençler gelsin, onlara yardımcı olayım"

Elbir, bugüne kadar sağlıklı kalmasını yaptığı işe bağlayarak, "Çalışarak idman da yapıyorum. Devamlı koşuyorum ve bir çaba içerisindeyim. Çalışmak hem sağlık bakımından iyi hem de para kazanıyoruz. Gençler gelsinler, onlara yardımcı olayım. Gelsinler onlara bu mesleği öğreteyim. İleride sadece bana dua etsinler. Kim gelirse ona bu mesleği öğretirim. Hem meslek ölmez hem de para kazanırlar. Çalışmak iyi bir şeydir. Dinimizce de çalışmak ibadettir. Durmakla ne yapacağını bilemiyorsun ama insan çalıştığı zaman hem günü iyi geçiyor hem para kazanıyor hem de idman yapmış oluyor. Vücut çalışmakla daha sağlıklı kalıyor." ifadelerini kullandı.

Daha önce evinin 12 metrekarelik bir odasındaki el tezgâhında kilim dokuduğunu söyleyen Elbir, Kültür ve Turizm Bakanlığından ustalık belgesi aldıktan sonra evinden çıkmak zorunda kaldığını ve tarihi bir Gaziantep evinin altında kendisi için açılan dükkânda çalışmaya devam ettiğini bildirdi.

Yaşı ilerlediği için günde sadece birkaç kilim dokuyabildiğini dile getiren Elbir, "Günde 2 tane 120 santim boyunda kilim dokuyorum. Yaptığım kilimleri yurt dışına gönderiyorum. Fransa'dan sipariş almıştım, 6 ay boyunca Fransa'ya çalıştım. Yine diğer ülkelerden de benim müşterilerim var. Onlardan da sipariş alıyorum. Burada da müşterilerim var. Burada satışlarım çok şükür iyi gidiyor. Yerli ve yabancı turistler geliyor. Onlar da kilim alıyor." şeklinde konuştu.

"Bu kilimler halılardan daha sağlıklıdır"

El dokuması kilimlerin halılara göre daha sağlıklı olduğunu sözlerine ekleyen Elbir, "Tahta tezgâhı ile kilim dokuma diğer illerde yoktur. Diğer illerde çekmeli tezgâhlar var. O tezgâhlar böyle değil. Bir de bu yorucudur, halı gibi değil. El halısını oturduğun yerde de yaparsın ama tahta tezgâhta vücut devamlı hareket halinde olduğu için daha zor. Bu kilimler halılardan daha sağlıklıdır. Halılarda polyester var, bunlar plastik değildir. Bu kilimler iki taraflı olarak kullanılıyor ama halı öyle değil. Hatta bu kilimleri kaliteli halıların üzerine bile açıyorlar. El sanatı olduğu için bu kilimler çok kıymetlidir." dedi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da

Diyarbakır'da "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı

2017-07-13 17:10:35

Diyarbakır'da, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananların fotoğraflarının sergilendiği "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı.

"15 Temmuz'u hamasete dönüştürmeden hamdimizi artırmalıyız"

2017-07-12 16:50:22

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 15 Temmuz'un hamasete dönüştürülmeden Allah'a olan hamdin ve şükrün arttırılması gerektiğini belirtti.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

TÜM HABERLER

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bin 500 kişi başvurdu

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bu yıl içerisinde yaklaşık bin 521 başvuru yapıldığı bildirildi.

Yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi

Siirt’te kimi mahallelerde devam eden yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi.

İkram çeşmesinden limonata akıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, "İkram Çeşmesi" ile her gün 4 bin 500 kişiye ücretsiz limonata dağıtıyor.

Dışişleri Bakanlığından Ukrayna açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, "Ukrayna'nın doğusunda yeni bir devlet kurulduğu" yönündeki ifadelere ilişkin açıklama yaptı.

Erzurum'da 2 şüpheli ölüm vakası

Erzurum'un Yakutiye ilçesinde kendisinden 3 gündür haber alınamayan yaşlı bir adam evinde, bir başka kişi ise yerde ölü halde bulundu.
TÜM HABERLER