A A A

Bingöl'ün kırsal kesimleri elektrik sorunundan şikâyetçi

Eklenme : 2017-05-19 10:45

BİNGÖL - Bingöl’e bağlı köylerde ikamet eden vatandaşlar, bir türlü çözülemeyen sıkıntılarını İLKHA'ya anlattılar.

Bingöl'ün kırsal kesimleri elektrik sorunundan şikâyetçi

Bingöl'ün kırsal bölgelerinde yaşayan vatandaşlar, çeşitli sıkıntılarla boğuştuklarını, bunların başında da elektrik sorunu geldiğini belirterek yetkililerden mağduriyetlerinin giderilmesi için yardım beklediklerini dile getirdiler.

Kış aylarında günler ve haftalarca elektriksiz kaldıklarını anlatan köylüler, yaşanan elektrik sorununun yaz aylarında da devam etmesi nedeniyle tepkilerini dile getirdiler.

Genellikle hayvancılıkla uğraşan köylüler, elektrik olmadığı zaman sorun yaşadıklarını, bununla beraber daha farklı sıkıntıların da ortaya çıktığını belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

Köylerde besicilik yapan vatandaşlar, hayvan barınaklarına elektrik götüremedikleri için hayvancılıkta verim alamadığını belirterek, elektrik kesintilerindeki keyfi uygulamaların sonlandırılmasını istediler.

"10-15 yıldır ahırlara elektrik götürmek için uğraşıyorum"

Sancak beldesine bağlı Kuşkondu köyü eski muhtarı Halit Bakgitar, köylerinde ahırlara elektrik verememekten dolayı sorun yaşadıklarını söyleyerek, "Köy olarak en büyük sıkıntımız hayvanların bulunduğu ahırlara elektrik götüremiyoruz. Yıllar yaptığımız birçok müracaata rağmen, bugün-yarın diyerek bizleri hep oyaladı elektrik şirketi. 10-15 yıldır ahırlara elektrik götürmek için uğraşıyorum.  İstenen tüm evrakları götürmemize rağmen bir türlü elektrik alamadık. Benim ahır yalnız değil, köyde bulunan 12 ahır elektriksiz.  Hanımlarımız yaşlı olduğu için elle süt sağamıyorlar. Devlet destek veriyor, hayvan besleyin diyor. Eğer bu sütü almasam nasıl fayda göreceğim. Bize elektrik versinler, biz de makine alırız onunla sağarız. Hayvanlarımızın doğum zamanında elimizde elektrik feneri hayvanların başında sabaha kadar saatlerce duruyoruz. Elektrik olmazsa biz yapacağız. Karanlık olduğu için bazı hayvanlarımız telef oluyor." dedi.

"50 büyükbaş hayvanıma suyu kovalarla çekip veriyorum"

Kuşkondu sakinlerinden Sultan Basırganay ise şunları söyledi: "Bizim geçim kaynağımız hayvancılıktır. Ben besicilik yapıyorum. Benim ahırımda elektrik yok. Sondaj vurdum ama elektrik olmadığından o suyu çekip ahırıma götüremiyorum. Suyu elle çekip, götürüp içerde bulunan hayvanlarıma veriyorum. Her şeyimiz var, tek sıkıntımız elektriği ağırlarımıza götüremiyoruz. Bu sıkıntıyı yaşatanlar bir an önce sıkıntımızı gidersinler, daha fazla mağdur olmayalım. 50 büyükbaş hayvanım var, suyum yok, kova ile su taşıyorum. Elektrik olmadığı için suyumuz da yok."

Sancak beldesine bağlı Güngören köyü Muhtarı Mustafa Baraçkılıç da yaşadıkları sıkıntıları dile getirdikten sonra trafoya bağlı panonun kapaklarının açık bırakılmasından şikâyetçi oldu.

Baraçkılıç, "Gördüğünüz gibi AKSA Elektrik trafonun kapağını kapatmamış, açık ve tehlike saçıyor. Allah korusun bir çocuk gelip elini vursa hemen ölür. Bu böyle bırakılmamalı. Trafoyu böyle açık bırakıp gidiyorlar." dedi.  

Köylerinde arazi parsellerinin birbirine karıştığını belirleten Baraçkılıç, "Bu konuda bir sıkıntı var, arazi parsellerinde bir kayma söz konusu.  Bunun bir an önce düzeltilmesini istiyoruz." diye belirtti.

"Yetkililerden sorunlarımızı çözmelerini istiyoruz"

Köylerinde başta aydınlatma olmak üzere çeşitli sorunların olduğunu belirten Sancak Beldesine bağlı Arıcılar köyü Muhtarı Mustafa Aka, "Köyde yanmayan sokak lambaları için AKSA Elektriği arıyorum, gelip bozulan lambaları yapan yok. Ayrıca köyümüzün parke taşları da daha yapılmadı. Özelikle yağışlarda köy içi çamur oluyor.  Yetkililerden bu konularda yardımcı olmalarını istiyorum. Köyde hayvancılık yapıyoruz. Hayvanların sulanması için su göletimiz yok, su göleti talep ediyoruz. Yine köyümüzün içme suyu şebekesi 30-40 yıllık olduğu için randıman vermiyor. Çok eski olduğu için arıza verince su şebekesini bulup yapmak çok zor oluyor." ifadelerini kullandı.

Köylerine 2014 yılında arazileri sulamaları için sulama kanalı yapıldığını ve randıman vermediğinden köylünün faydalanamadığını ifade eden Aka, "Sulama kanalı düzgün yapılmadığı için mahkemeye verdik, köyün bütün arazileri şu an susuz durumda, su gelmiyor. Dilekçe vermeme rağmen gelip yapan, bakan yok. Gelip yapacağız diyorlar, ama gelen yok." dedi.

Köylerine bağlı Kork mezrasının yolunun özelikle yağışlarda bataklığa döndüğünü ifade eden Aka, "Mezrada bulunan öğrenciler oradan köye okula geliyor. Yolu devamlı çamur oluyor. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak sigara mazot ve oyuncak ele geçirildi

Kaçak sigara mazot ve oyuncak ele geçirildi

2017-05-26 21:39:49

Batman’da durdurulan araçlarda yapılan aramalarda çok sayıda kaçak sigara, oyuncak ve mazot ele geçirildi.

Gaziantep’te yeni yapılan cami dualarla açıldı

Gaziantep’te yeni yapılan cami dualarla açıldı

2017-05-26 21:27:30

Gaziantep’’in Şehitkamil ilçesine bir hayırsever tarafından yaptırılan Eydibaba Camisi dualarla ibadete açıldı.

Sivil aracın geçişi sırasında patlama: Bir ölü bir yaralı

Sivil aracın geçişi sırasında patlama: Bir ölü bir yaralı

2017-05-26 20:46:45

Batman’ın Kozluk ilçesinde bir sivil aracın geçişi sırasında yaşanan patlamada bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Gaziantep’te güneş enerjili içmesuyu projesi

Gaziantep’te küçükbaş hayvanların verimlilik oranın arttırılması amacıyla "Merada Güneş Enerjili Hayvan İçmesuyu Tesisi" projesi başlatıldı.

Köy öğrencilerinden resim sergisi

Bingöl’ün Karlıova ilçesi Kargapazarı Köyü İlköğretim Okulu'nun öğrencileri tarafından resim sergisi açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kızıltepe’deki kütüphaneyi telekonferansla açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin Kızıltepe Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin Kütüphanesinin açılışını telekonferansla bağlanarak gerçekleştirdi.

Irak Kürdistan'ında mesaiye Ramazan düzenlemesi

Irak Kürdistanı'nda Ramazan ayı dolayısıyla resmi kurumlarda, mesai bir saat düşürüldü.

Yoğun bakımdaki liseli genç hayatını kaybetti

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde serinlemek için girdiği sudan ağır yaralı olarak çıkarılan liseli genç, hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center