A A A

Bingöl'ün kırsal kesimleri elektrik sorunundan şikâyetçi

Eklenme : 2017-05-19 10:45

BİNGÖL - Bingöl’e bağlı köylerde ikamet eden vatandaşlar, bir türlü çözülemeyen sıkıntılarını İLKHA'ya anlattılar.

Bingöl'ün kırsal kesimleri elektrik sorunundan şikâyetçi

Bingöl'ün kırsal bölgelerinde yaşayan vatandaşlar, çeşitli sıkıntılarla boğuştuklarını, bunların başında da elektrik sorunu geldiğini belirterek yetkililerden mağduriyetlerinin giderilmesi için yardım beklediklerini dile getirdiler.

Kış aylarında günler ve haftalarca elektriksiz kaldıklarını anlatan köylüler, yaşanan elektrik sorununun yaz aylarında da devam etmesi nedeniyle tepkilerini dile getirdiler.

Genellikle hayvancılıkla uğraşan köylüler, elektrik olmadığı zaman sorun yaşadıklarını, bununla beraber daha farklı sıkıntıların da ortaya çıktığını belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

Köylerde besicilik yapan vatandaşlar, hayvan barınaklarına elektrik götüremedikleri için hayvancılıkta verim alamadığını belirterek, elektrik kesintilerindeki keyfi uygulamaların sonlandırılmasını istediler.

"10-15 yıldır ahırlara elektrik götürmek için uğraşıyorum"

Sancak beldesine bağlı Kuşkondu köyü eski muhtarı Halit Bakgitar, köylerinde ahırlara elektrik verememekten dolayı sorun yaşadıklarını söyleyerek, "Köy olarak en büyük sıkıntımız hayvanların bulunduğu ahırlara elektrik götüremiyoruz. Yıllar yaptığımız birçok müracaata rağmen, bugün-yarın diyerek bizleri hep oyaladı elektrik şirketi. 10-15 yıldır ahırlara elektrik götürmek için uğraşıyorum. İstenen tüm evrakları götürmemize rağmen bir türlü elektrik alamadık. Benim ahır yalnız değil, köyde bulunan 12 ahır elektriksiz. Hanımlarımız yaşlı olduğu için elle süt sağamıyorlar. Devlet destek veriyor, hayvan besleyin diyor. Eğer bu sütü almasam nasıl fayda göreceğim. Bize elektrik versinler, biz de makine alırız onunla sağarız. Hayvanlarımızın doğum zamanında elimizde elektrik feneri hayvanların başında sabaha kadar saatlerce duruyoruz. Elektrik olmazsa biz yapacağız. Karanlık olduğu için bazı hayvanlarımız telef oluyor." dedi.

"50 büyükbaş hayvanıma suyu kovalarla çekip veriyorum"

Kuşkondu sakinlerinden Sultan Basırganay ise şunları söyledi: "Bizim geçim kaynağımız hayvancılıktır. Ben besicilik yapıyorum. Benim ahırımda elektrik yok. Sondaj vurdum ama elektrik olmadığından o suyu çekip ahırıma götüremiyorum. Suyu elle çekip, götürüp içerde bulunan hayvanlarıma veriyorum. Her şeyimiz var, tek sıkıntımız elektriği ağırlarımıza götüremiyoruz. Bu sıkıntıyı yaşatanlar bir an önce sıkıntımızı gidersinler, daha fazla mağdur olmayalım. 50 büyükbaş hayvanım var, suyum yok, kova ile su taşıyorum. Elektrik olmadığı için suyumuz da yok."

Sancak beldesine bağlı Güngören köyü Muhtarı Mustafa Baraçkılıç da yaşadıkları sıkıntıları dile getirdikten sonra trafoya bağlı panonun kapaklarının açık bırakılmasından şikâyetçi oldu.

Baraçkılıç, "Gördüğünüz gibi AKSA Elektrik trafonun kapağını kapatmamış, açık ve tehlike saçıyor. Allah korusun bir çocuk gelip elini vursa hemen ölür. Bu böyle bırakılmamalı. Trafoyu böyle açık bırakıp gidiyorlar." dedi.

Köylerinde arazi parsellerinin birbirine karıştığını belirleten Baraçkılıç, "Bu konuda bir sıkıntı var, arazi parsellerinde bir kayma söz konusu. Bunun bir an önce düzeltilmesini istiyoruz." diye belirtti.

"Yetkililerden sorunlarımızı çözmelerini istiyoruz"

Köylerinde başta aydınlatma olmak üzere çeşitli sorunların olduğunu belirten Sancak Beldesine bağlı Arıcılar köyü Muhtarı Mustafa Aka, "Köyde yanmayan sokak lambaları için AKSA Elektriği arıyorum, gelip bozulan lambaları yapan yok. Ayrıca köyümüzün parke taşları da daha yapılmadı. özelikle yağışlarda köy içi çamur oluyor. Yetkililerden bu konularda yardımcı olmalarını istiyorum. Köyde hayvancılık yapıyoruz. Hayvanların sulanması için su göletimiz yok, su göleti talep ediyoruz. Yine köyümüzün içme suyu şebekesi 30-40 yıllık olduğu için randıman vermiyor. Çok eski olduğu için arıza verince su şebekesini bulup yapmak çok zor oluyor." ifadelerini kullandı.

Köylerine 2014 yılında arazileri sulamaları için sulama kanalı yapıldığını ve randıman vermediğinden köylünün faydalanamadığını ifade eden Aka, "Sulama kanalı düzgün yapılmadığı için mahkemeye verdik, köyün bütün arazileri şu an susuz durumda, su gelmiyor. Dilekçe vermeme rağmen gelip yapan, bakan yok. Gelip yapacağız diyorlar, ama gelen yok." dedi.

Köylerine bağlı Kork mezrasının yolunun özelikle yağışlarda bataklığa döndüğünü ifade eden Aka, "Mezrada bulunan öğrenciler oradan köye okula geliyor. Yolu devamlı çamur oluyor. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

2017-08-22 23:43:13

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

2017-08-22 23:20:55

​Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, bu yıl 33 farklı ülkede Kızılay olarak kurban kesimleri yapacaklarını ifade etti.

TÜM HABERLER

Van'da 40 göçmen yakalandı

​Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye'ye yasadışı yollarla girdiği belirtilen 40 göçmen yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.

Van'da "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ev sahipliğinde 13 ülkeden 400 bilim insanının katıldığı "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı.

Mardin'de ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı

Mardin'den kutsal topraklara gidecek ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı.
TÜM HABERLER