A A A

Adıyaman’da tütün ekimine başlandı

Eklenme : 2017-05-18 23:28

ADIYAMAN - Adıyaman’da, tütün ekimine başlanırken yetiştiriciler tütün alımlarında fiyatın düşük olmasından dert yandı.

Adıyaman’da tütün ekimine başlandı

Adıyaman’da tütün yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçiler tütün üretiminin zorluklarına değinerek aldıkları fiyatın düşük olduğunu belirttiler.

Adıyaman’ın en önemli gelir kaynaklarından biri olan tütünün ekimine başlayan çiftçiler, emeklerinin boşa gitmemesini istediklerini belirttiler.

Ekim ve hasat sürecinde ailece beraber çalıştıklarını belirten Rıza Yalçın isimli tütün yetiştiricisi şu anda tütün ektiklerini ve bekleyeceklerini söyledi.

Tütünü gübreleyip suladıklarını belirten Yalçın, "Aralarında çıkan yabani otları temizliyoruz.  Tütün büyüyene kadar çoluk çocuk hep beraber çalışıyoruz. Bu şekilde yetiştiriyoruz ve ekmeğimizi bundan kazanıyoruz.  Bundan başka bir gelirimiz yok.  Beklentimiz bunun biraz para etmesi. Emeğimiz arada gitmesin." dedi.

"Fiyatlar düşük ama yapacak başka bir işimiz olmadığı için mecburen yapıyoruz"

Şirketlerle yapılan sözleşmeye göre tütün ektiklerini ve hasattan sonra sözleşmedeki fiyata göre tütünleri TEKEL’e teslim ettiklerini belirten Mahmut Şahin ise “Tütünü, eskiden elle ektiğimizde 15 gün sürerdi. Şimdi makinelerle 3 veya 4 gün sürüyor. Bu tütün için şubat ve mart döneminde şirketlerle sözleşme imzalıyoruz. O sözleşmeye göre hareket ediyoruz ve tütünleri götürüp TEKEL’e teslim ediyoruz. Alacağımız fiyat da o sözleşmede yazılmış. Fiyatlar düşük ama yapacak başka bir işimiz olmadığı için mecburen yapıyoruz."  şeklinde konuştu. (Ferit Gölgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Evleri yıkılma tehlikesi yaşayan ailenin dramı yürek burktu

Evleri yıkılma tehlikesi yaşayan ailenin dramı yürek burktu

2017-05-25 12:04:57

Batman'da çökme tehlikesi bulunan derme çatma tek göz odalı bir evde yaşayan 7 nüfuslu Gecik ailesi, evin yıkılması korkusuyla yaşadıklarını belirterek, kendilerine uzanacak bir yardım elini bekliyor.

Karaköprü'de camiler Ramazan’a hazır

Karaköprü'de camiler Ramazan’a hazır

2017-05-24 21:39:27

Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçe Belediyesi, 11 ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kala ilçe genelindeki tüm camilerde temizlik çalışmalarını tamamladı.

"Kanser hastalarının oruç tutmaları riskli"

2017-05-23 15:16:47

Ramazan ayının yaklaşmasıyla kanser hastalarına uyarıda bulunan uzmanlar, kanser hastalarının uzmanlara danışmadan oruç tutulmalarının riskli olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

"OHAL eliyle darbe karşıtları cezalandırılmak isteniyor!"

İŞKUR’un "İş Başı Eğitim Programı" kapsamında personel yetiştirip çalıştırma başvurusu reddedilen İLKHA’nın Genel Müdürü Mahmut İrtem, başvurularının reddedilmesine tepki göstererek OHAL eliyle darbe karşıtlarının cezalandırılmak istendiğini belirtti

Görmez’e yönelik saldırılara kitlesel kınama

Diyanet-Sen Mardin Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Batman Umut Kervanı’ndan hayırseverlere çağrı

Batman Umut Kervanı, Ramazan ayında fakir ve muhtaçlara yardımda bulunmak isteyen hayırseverlere çağrıda bulundu.

Tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezası verilecek

Valilik bünyesinde oluşturulan El Yapımı Patlayıcı Maddeler İle Mücadele Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda, tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezasının uygulanacağı bildirildi.

Batman Sason’da yıl sonu sergisi yapıldı

Batman’ın Sason ilçesinde bayan kursiyerlerin yıl sonu sergisi açıldı.
TÜM HABERLER
Kod Center