A A A

Adıyaman’da tütün ekimine başlandı

Eklenme : 2017-05-18 23:28

ADIYAMAN - Adıyaman’da, tütün ekimine başlanırken yetiştiriciler tütün alımlarında fiyatın düşük olmasından dert yandı.

Adıyaman’da tütün ekimine başlandı

Adıyaman'da tütün yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçiler tütün üretiminin zorluklarına değinerek aldıkları fiyatın düşük olduğunu belirttiler.

Adıyaman'ın en önemli gelir kaynaklarından biri olan tütünün ekimine başlayan çiftçiler, emeklerinin boşa gitmemesini istediklerini belirttiler.

Ekim ve hasat sürecinde ailece beraber çalıştıklarını belirten Rıza Yalçın isimli tütün yetiştiricisi şu anda tütün ektiklerini ve bekleyeceklerini söyledi.

Tütünü gübreleyip suladıklarını belirten Yalçın, "Aralarında çıkan yabani otları temizliyoruz. Tütün büyüyene kadar çoluk çocuk hep beraber çalışıyoruz. Bu şekilde yetiştiriyoruz ve ekmeğimizi bundan kazanıyoruz. Bundan başka bir gelirimiz yok. Beklentimiz bunun biraz para etmesi. Emeğimiz arada gitmesin." dedi.

"Fiyatlar düşük ama yapacak başka bir işimiz olmadığı için mecburen yapıyoruz"

Şirketlerle yapılan sözleşmeye göre tütün ektiklerini ve hasattan sonra sözleşmedeki fiyata göre tütünleri TEKEL'e teslim ettiklerini belirten Mahmut Şahin ise "Tütünü, eskiden elle ektiğimizde 15 gün sürerdi. Şimdi makinelerle 3 veya 4 gün sürüyor. Bu tütün için şubat ve mart döneminde şirketlerle sözleşme imzalıyoruz. O sözleşmeye göre hareket ediyoruz ve tütünleri götürüp TEKEL'e teslim ediyoruz. Alacağımız fiyat da o sözleşmede yazılmış. Fiyatlar düşük ama yapacak başka bir işimiz olmadığı için mecburen yapıyoruz." şeklinde konuştu. (Ferit Gölgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Şifa kaynağı dut pekmezi

2017-07-23 16:11:49

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.

Sülük Göletine 15 bin adet yavru sazan bırakıldı

Sülük Göletine 15 bin adet yavru sazan bırakıldı

2017-07-20 18:39:33

Hakkari Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Sülük Göletine yaklaşık 15 bin adet yavru sazan bırakıldı.

Piknik yaparken kenelere dikkat!

Piknik yaparken kenelere dikkat!

2017-07-19 09:42:28

Türkiye’de son birkaç yılın sıcak yazı yaşanırken, uzmanlar mesire ve kırsal kesimlerde piknik yapan vatandaşları kene ısırmalarına karşı uyardı.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.

Kalp krizi geçiren ŞÜ Rektörü Nas hayatını kaybetti

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER