A A A

Adıyaman’da tütün ekimine başlandı

Eklenme : 2017-05-18 23:28

ADIYAMAN - Adıyaman’da, tütün ekimine başlanırken yetiştiriciler tütün alımlarında fiyatın düşük olmasından dert yandı.

Adıyaman’da tütün ekimine başlandı

Adıyaman’da tütün yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçiler tütün üretiminin zorluklarına değinerek aldıkları fiyatın düşük olduğunu belirttiler.

Adıyaman’ın en önemli gelir kaynaklarından biri olan tütünün ekimine başlayan çiftçiler, emeklerinin boşa gitmemesini istediklerini belirttiler.

Ekim ve hasat sürecinde ailece beraber çalıştıklarını belirten Rıza Yalçın isimli tütün yetiştiricisi şu anda tütün ektiklerini ve bekleyeceklerini söyledi.

Tütünü gübreleyip suladıklarını belirten Yalçın, "Aralarında çıkan yabani otları temizliyoruz.  Tütün büyüyene kadar çoluk çocuk hep beraber çalışıyoruz. Bu şekilde yetiştiriyoruz ve ekmeğimizi bundan kazanıyoruz.  Bundan başka bir gelirimiz yok.  Beklentimiz bunun biraz para etmesi. Emeğimiz arada gitmesin." dedi.

"Fiyatlar düşük ama yapacak başka bir işimiz olmadığı için mecburen yapıyoruz"

Şirketlerle yapılan sözleşmeye göre tütün ektiklerini ve hasattan sonra sözleşmedeki fiyata göre tütünleri TEKEL’e teslim ettiklerini belirten Mahmut Şahin ise “Tütünü, eskiden elle ektiğimizde 15 gün sürerdi. Şimdi makinelerle 3 veya 4 gün sürüyor. Bu tütün için şubat ve mart döneminde şirketlerle sözleşme imzalıyoruz. O sözleşmeye göre hareket ediyoruz ve tütünleri götürüp TEKEL’e teslim ediyoruz. Alacağımız fiyat da o sözleşmede yazılmış. Fiyatlar düşük ama yapacak başka bir işimiz olmadığı için mecburen yapıyoruz."  şeklinde konuştu. (Ferit Gölgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Çölyak hastalarına bayram pastası

Çölyak hastalarına bayram pastası

2017-06-22 19:02:52

Gaziantep’te Ramazan Bayramı dolayısıyla çölyak hastalarının tüketebileceği glutensiz malzemelerden kuru pasta yapıldı.

Karadeniz'de mantar ve salep geçim kaynağı oluyor

Karadeniz'de mantar ve salep geçim kaynağı oluyor

2017-06-22 18:01:16

Karadeniz yöresinin dağlarında doğal olarak yetişen mantar ve salep, bölgede yaşayan köylülerin geçim kaynağı oluyor.

"Bayramda beslenmeye dikkat edilmeli"

2017-06-22 16:01:26

Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, Ramazan Bayramı öncesi vatandaşların sağlıklı bir bayram geçirmeleri için uyarılarda bulundu.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR Bitlis esnafının sorunlarını dinledi

​Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bitlis’e gelen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, esnafı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

"Kudüs günü emperyalizmle mücadele günüdür"

​Dünya Kudüs Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Hak ve Özgürlükler Platformu, Kudüs Gününün emperyalizmle mücadele günü olduğunu belirtti.

Pazarcılar umudu köylülere bağladı

Ramazan Bayramı’na 2 gün kala Muş Belediye meydanında bayram pazarı kuruldu.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Kızıltepe'de saat kulesi yapıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde eski Hastane Caddesi kavşağına saat kulesi inşa ettirildi.
TÜM HABERLER