A A A

Davutoğlu tarihi Hasankeyf ilçesini gezdi

Eklenme : 2017-05-18 20:06

BATMAN - Tarihi Hasankeyf ilçesini ziyaret eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hasankeyf mirasının korunmasını bir onur meselesi olarak gördüklerini belirterek, Hasankeyf’in gelecek nesillere aktarılması için gayret göstermeye çalıştıklarını söyledi.

Davutoğlu tarihi Hasankeyf ilçesini gezdi

Bir dizi ziyaret ve etkinliğe katılmak üzere Mardin'e gelen eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, eşi Sare ve oğlu Mehmet Davutoğlu ile birlikte Batman’ın tarihi Hasankeyf ilçesini ziyaret etti.

Hasankeyf’i ziyarete gelen Davutoğlu’nu, Vali Ahmet Deniz, Kaymakam Faruk Bülent Baygüven ve ilçe sakinleri karşıladı.

Burada esnafları ziyaret eden Davutoğlu, esnaflardan bazı hediyelik eşya satın aldı.

Daha sonra Er Rızık Camii'ne giderek burada şükür namazı kılan Davutoğlu, ardından beraberindekilerle Hasankeyf Kalesine çıktı. Burada Çoban Ali olarak tanınan Ali Ayhan'ın mağara evine konuk olan Davutoğlu, burada soğuk ayran içti, Çoban Ali’nin okuduğu türküleri dinledi.

Hasankeyf’in tarihi mekânlarını gezen Davutoğlu, yetkililerden Hasankeyf ile ilgili brifing aldı.

Yaptığı ziyaretin ardından basına açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Hasankeyf’i her zaman takdirle ve büyük bir hayranlıkla izlediğini söyledi.

Davutoğlu, "Akademik hayatım içinde buraya geldiğimde buradaki kültürel zenginliği görmek, akademik kültürümüzün işaretlerini bizzat buradan müşahede etmek büyük bir mutluluk vermiştir. Devlet hayatında da her zaman Hasankeyf’in korunması ve gelecek nesillere bu zenginliğin aktarılması için gayret göstermeye çalıştık." dedi.

Hasankeyf’in bir insanlık tarihi mirası olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Hasankeyf asırlarla gelen çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır ve bu medeniyetlerin birbirlerine aktardıkları kültürün yaşandığı bir mekandır. Bizim tarihimiz itibariyle de Artuklu, Eyyübi, Osmanlı, Akkoyunlu gibi bütün bu dönemlerde Hasankeyf önemli bir rol oynadı ve o dönemleri anlamak isteyenler için gerçek bir yaşayan hazine niteliğindeydi. Ayrıca dünyada çok az yerde Hasankeyf gibi çevreyle uyumlu bir şehir hayatı vardır. Doğadaki her şeyi hiç bozmadan tamamıyla insani amaçlarla kullanılmış bir kültürün devamıdır Hasankeyf. Taşların özenle korunduğu, taşlar içinde yerleşmiş evlerde sadece bir mesken değil, bir kültürün yaşatıldığı, yüzlerce dokuma tezgahının kurulduğu bir mucizevi diyardır. Dolayısıyla Hasankeyf, bugün tarihi anlamak isteyen çevreyle uyumlu hayat tarzını keşfetmek isteyenler için bir hazinedir." diye konuştu.

Hasankeyf’in çok önemli tarihi eser barındırdığına işaret eden Davutoğlu, "İnsanlık tarihinin bütün unsurlarını barındırır, bizim tarihimizin de bütün güzel renkleri buradadır. Çok önemli eserler vardır. Er-rızık, Ulu Cami, Zeynel Bey Türbesi bütün bunlar bir araya geldiğinde bizim topraklardaki bütün insan unsurlarıyla birlikte oluştuğumuz köklü mirası görüyoruz. Ilısu Barajının yapılması esnasında da hükümet olarak en büyük hassasiyetimiz Hasankeyf’in kültürel mirasının korunmasıydı. Özellikle Zeynel Bey Türbesinin yeni mekana taşınması esnasında gayret, özen, dikkat dolayısıyla herkesi tebrik ederim. Zeynel Bey Türbesi, mimari miras harikasıdır, son derece dikkatli bir şekilde yeni yerine taşındı." ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Diğer eserlerinde yeni yerine taşınması ve burada su altında kalacak olan eserlerin gelecek nesillere en iyi şekilde korunarak aktarılması içinde tedbirlerin alınmış olmasından büyük bir mutluluk duydum. Hasankeyf mirasının korunmasını bir onur meselesi olarak gördük, görüyoruz. İnşallah Hasankeyf’in bu kültürel mirası gelecek nesillere en iyi aktarılan yerlerden biri olacak." açıklamasında bulundu.

Davutoğlu, Hasankeyf ziyaretinin ardından Mardin’e geçti. (M. Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Vali Aksoy'dan veda yemeği

Vali Aksoy'dan veda yemeği

2017-06-28 23:43:20

​Kocaeli Valiliğine atanan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy veda yemeği verdi.

Diyarbakır’da TOMA’ya bombalı saldırı

Diyarbakır’da TOMA’ya bombalı saldırı

2017-06-28 22:48:28

​Diyarbakır’da TOMA’ya yapılan ses bombalı saldırıda bir kişi yaralandı.

Şırnak'ta 6 PKK'li teslim oldu

Şırnak'ta 6 PKK'li teslim oldu

2017-06-28 22:43:42

​Şırnak'ın Silopi ilesinde 6 PKK'linin teslim olduğu bildirildi.

TÜM HABERLER

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.

Sosyal yardım alanları istihdam edenlere sigorta prim desteği

Sosyal yardım alanların istihdam teşvikine yönelik yapılan bir düzenleme ile işverenlere sigorta prim desteği sağlanacak.

Dicle Elektrikten uyarı

Dicle Elektrik Mardin İl Müdürlüğü, dikkat edilmemesi durumunda Kızıltepe’de elektrik şebekesinin devre dışı kalabileceğini belirtti.

Anız yakanlara para cezası kesilecek

Anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulunan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, anız yakanlar hakkında para cezasının kesileceğini bildirdi.

Van'da Ramazan Bayramı trafik kazası bilançosu: 35 yaralı

Van İl Sağlık Müdürlüğü, 3 günlük Ramazan Bayramı'nda meydana gelen trafik kazalarında 35 kişinin yaralandığını bildirdi.
TÜM HABERLER