A A A

Liseli öğrencilere uygunsuz kıyafetlerle defile yaptırıldı

Eklenme : 2017-05-18 18:13

DİYARBAKIR - Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından, onlarca sahabenin medfun olduğu merkez Sur ilçesinde, uygunsuz kıyafetler giydirilen liseli kızlarla defile düzenlendi.

Liseli öğrencilere uygunsuz kıyafetlerle defile yaptırıldı

Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kız öğrencileri, merkez Sur ilçesinde bulunan tarihi Cemil Paşa Konağı'nda kıyafet ve saç tasarım defilesi düzenledi.

Onlarca sahabenin medfun olduğu ve 2015 yılında büyük yıkım ve acı yaşayan Sur'da liseli genç kızların, toplumun reddettiği çıplaklık kültürünü yansıtan kıyafetlerle gösteri yapması ve bu organizasyonun bir eğitim kurumu tarafından düzenlenmesi tepki çekti.

Son yıllarda eğitim-öğretim döneminin sonlarında; "bahar şenlikleri", "mezuniyet geceleri", "yılsonu etkinlikleri" isimleriyle düzenlenen programların çoğalması dikkat çekiyor. Bu programlar çoğu zaman toplum kültürünün reddettiği görüntülere de sahne oluyor.

Geçmiş yıllarda yoğunluklu olarak üniversitelerde düzenlenen etkinlikler, son dönemlerde İlkokul, ortaokul ve liselerde de organize edilmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen bir defilede de küçük kız çocukları, uygun olmayan kıyafetler giyinmiş genç kızlarla birlikte gösteri yapmış ve bu kentteki sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilmişti.

Eğitim kurumlarında toplumun inancına, örfüne, geleneklerine, kültürüne aykırı programların organize edilmesi sivil toplum kuruluşları tarafından da eleştirilmişti.

Her gün farklı bir ilde, farklı bir okul tarafından gerçekleştirilen programlardan biri de Diyarbakır'da yaşandı.

Diyarbakır'ın mekez Sur ilçesinde, Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından kız öğrencilerin katılımıyla skandal kıyafetler ve saç tasarımıyla bir defile düzenlendi. Defilede liseli kız öğrencilere, Müslüman Kürtlerin inancına ve kültürüne uygun olmayan görüntüler ortaya çıktı.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy, Diyarbakır Sur İlçe Belediye Başkan Vekili Bilal özkan, kimi kamu kurum yetkililerinin ve öğretmenlerin katıldığı programda, liseli kız öğrencilerin uygunsuz kıyafetler giyinerek mankenlik yaptıkları ve ardından saç tasarımı defilesi sundukları görüldü.

Okul müdürü: Etkinliği geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz

Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ufuk Yakut'un etkinlikle ilgili "Bugün bütün öğrencilerimiz olarak katıldığımız resim ekibimiz, saç tasarım ekibimiz, defilemiz, folklor ekibimiz, bütün okuldaki öğrencilerin bir etkinlikte yer alacağı toplu bir gösteri yaptık. Her sene yapıyoruz fakat geçen sene olumsuzluklar nedeniyle etkinliğimizi yapamamıştık. Geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz." ifadeleri de dikkat çekti.

Peygamberler ve sahabeler şehri olan, İslam dünyasının 5'inci harem-i şerifi kabul edilen Ulu Cami'nin bulunduğu Diyarbakır'da, Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi organizesiyle geçen yıl da yılsonu etkinlikleri kapsamında benzer bir program tertiplenmişti. (M. Sıddık Bilge - İLKHA)Lise öğrencilerine defile yaptırdılar
Lise öğrencilerine defile yaptırdılar

Sahabeler Şehri Diyarbakır’da bir alışveriş merkezinde düzenlenen yılsonu etkinliğinde liseli kız öğrenciler, uygunsuz elbiseler giydirilip defileye çıkarıldı....

GAÜN'de küçük kız çocuklarına mankenlik yaptırıldı
GAÜN'de küçük kız çocuklarına mankenlik yaptırıldı

Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen bir defilede küçük kız çocukları, müstehcen giyimli genç kızlarla birlikte gösteri yaptı....

"Okullardaki yılsonu etkinliklerine bir ölçü getirilmelidir"

Son dönemlerde anaokulu seviyesine inen ve tüm okulların her kademesinde adeta eğitim ve öğretimin bir parçası haline getirilmeye çalışılan eğlence odaklı etkinlikler, sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor....

Küçük kız çocuklarına mankenlik yaptırılmasına tepki
Küçük kız çocuklarına mankenlik yaptırılmasına tepki

Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen defilede küçük yaştaki kız çocuklarının, müstehcen giyimli genç kızlarla birlikte gösteri yapmasına kentteki STK’lardan tepki geldi....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Işık ihlali kazaya neden oldu

Işık ihlali kazaya neden oldu

2017-07-20 15:24:31

​Batman'da kırmızı ışık ihlali yaptığı belirtilen kamyonetin, otomobile çarpması sonucu meydana gelen kazada bir kişi yaralandı.

Batman Lobisi kuruluyor

Batman Lobisi kuruluyor

2017-07-20 15:02:52

Batman'da 20 oda ve meslek örgütü bir araya gelerek, Batman Lobisi kurulması için çalışma başlattı.

Mardinliler de Siyonist işgalcileri telin edecek

Mardinliler de Siyonist işgalcileri telin edecek

2017-07-20 14:55:43

​Siyonist İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik saldırıları, Mardin merkez Artuklu ilçesinde protesto edilecek.

TÜM HABERLER

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bin 500 kişi başvurdu

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bu yıl içerisinde yaklaşık bin 521 başvuru yapıldığı bildirildi.

Yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi

Siirt’te kimi mahallelerde devam eden yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi.

İkram çeşmesinden limonata akıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, "İkram Çeşmesi" ile her gün 4 bin 500 kişiye ücretsiz limonata dağıtıyor.

Dışişleri Bakanlığından Ukrayna açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, "Ukrayna'nın doğusunda yeni bir devlet kurulduğu" yönündeki ifadelere ilişkin açıklama yaptı.

Erzurum'da 2 şüpheli ölüm vakası

Erzurum'un Yakutiye ilçesinde kendisinden 3 gündür haber alınamayan yaşlı bir adam evinde, bir başka kişi ise yerde ölü halde bulundu.
TÜM HABERLER