A A A

Liseli öğrencilere uygunsuz kıyafetlerle defile yaptırıldı

Eklenme : 2017-05-18 18:13

DİYARBAKIR - Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından, onlarca sahabenin medfun olduğu merkez Sur ilçesinde, uygunsuz kıyafetler giydirilen liseli kızlarla defile düzenlendi.

Liseli öğrencilere uygunsuz kıyafetlerle defile yaptırıldı

Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kız öğrencileri, merkez Sur ilçesinde bulunan tarihi Cemil Paşa Konağı'nda kıyafet ve saç tasarım defilesi düzenledi.

Onlarca sahabenin medfun olduğu ve 2015 yılında büyük yıkım ve acı yaşayan Sur'da liseli genç kızların, toplumun reddettiği çıplaklık kültürünü yansıtan kıyafetlerle gösteri yapması ve bu organizasyonun bir eğitim kurumu tarafından düzenlenmesi tepki çekti.

Son yıllarda eğitim-öğretim döneminin sonlarında; "bahar şenlikleri", "mezuniyet geceleri", "yılsonu etkinlikleri" isimleriyle düzenlenen programların çoğalması dikkat çekiyor. Bu programlar çoğu zaman toplum kültürünün reddettiği görüntülere de sahne oluyor.

Geçmiş yıllarda yoğunluklu olarak üniversitelerde düzenlenen etkinlikler, son dönemlerde İlkokul, ortaokul ve liselerde de organize edilmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen bir defilede de küçük kız çocukları, uygun olmayan kıyafetler giyinmiş genç kızlarla birlikte gösteri yapmış ve bu kentteki sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilmişti.

Eğitim kurumlarında toplumun inancına, örfüne, geleneklerine, kültürüne aykırı programların organize edilmesi sivil toplum kuruluşları tarafından da eleştirilmişti.

Her gün farklı bir ilde, farklı bir okul tarafından gerçekleştirilen programlardan biri de Diyarbakır'da yaşandı.  

Diyarbakır'ın mekez Sur ilçesinde, Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından kız öğrencilerin katılımıyla skandal kıyafetler ve saç tasarımıyla bir defile düzenlendi. Defilede liseli kız öğrencilere, Müslüman Kürtlerin inancına ve kültürüne uygun olmayan görüntüler ortaya çıktı.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy, Diyarbakır Sur İlçe Belediye Başkan Vekili Bilal Özkan, kimi kamu kurum yetkililerinin ve öğretmenlerin katıldığı programda, liseli kız öğrencilerin uygunsuz kıyafetler giyinerek mankenlik yaptıkları ve ardından saç tasarımı defilesi sundukları görüldü.

Okul müdürü: Etkinliği geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz

Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ufuk Yakut’un etkinlikle ilgili "Bugün bütün öğrencilerimiz olarak katıldığımız resim ekibimiz, saç tasarım ekibimiz, defilemiz, folklor ekibimiz, bütün okuldaki öğrencilerin bir etkinlikte yer alacağı toplu bir gösteri yaptık. Her sene yapıyoruz fakat geçen sene olumsuzluklar nedeniyle etkinliğimizi yapamamıştık. Geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz." ifadeleri de dikkat çekti.

Peygamberler ve sahabeler şehri olan, İslam dünyasının 5'inci harem-i şerifi kabul edilen Ulu Cami'nin bulunduğu Diyarbakır’da, Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi organizesiyle geçen yıl da yılsonu etkinlikleri kapsamında benzer bir program tertiplenmişti. (M. Sıddık Bilge -  İLKHA)Lise öğrencilerine defile yaptırdılar
Lise öğrencilerine defile yaptırdılar

Sahabeler Şehri Diyarbakır’da bir alışveriş merkezinde düzenlenen yılsonu etkinliğinde liseli kız öğrenciler, uygunsuz elbiseler giydirilip defileye çıkarıldı....

GAÜN'de küçük kız çocuklarına mankenlik yaptırıldı
GAÜN'de küçük kız çocuklarına mankenlik yaptırıldı

Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen bir defilede küçük kız çocukları, müstehcen giyimli genç kızlarla birlikte gösteri yaptı....

"Okullardaki yılsonu etkinliklerine bir ölçü getirilmelidir"

Son dönemlerde anaokulu seviyesine inen ve tüm okulların her kademesinde adeta eğitim ve öğretimin bir parçası haline getirilmeye çalışılan eğlence odaklı etkinlikler, sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor....

Küçük kız çocuklarına mankenlik yaptırılmasına tepki
Küçük kız çocuklarına mankenlik yaptırılmasına tepki

Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen defilede küçük yaştaki kız çocuklarının, müstehcen giyimli genç kızlarla birlikte gösteri yapmasına kentteki STK’lardan tepki geldi....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak sigara mazot ve oyuncak ele geçirildi

Kaçak sigara mazot ve oyuncak ele geçirildi

2017-05-26 21:39:49

Batman’da durdurulan araçlarda yapılan aramalarda çok sayıda kaçak sigara, oyuncak ve mazot ele geçirildi.

Gaziantep’te yeni yapılan cami dualarla açıldı

Gaziantep’te yeni yapılan cami dualarla açıldı

2017-05-26 21:27:30

Gaziantep’’in Şehitkamil ilçesine bir hayırsever tarafından yaptırılan Eydibaba Camisi dualarla ibadete açıldı.

Sivil aracın geçişi sırasında patlama: Bir ölü bir yaralı

Sivil aracın geçişi sırasında patlama: Bir ölü bir yaralı

2017-05-26 20:46:45

Batman’ın Kozluk ilçesinde bir sivil aracın geçişi sırasında yaşanan patlamada bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Gaziantep’te güneş enerjili içmesuyu projesi

Gaziantep’te küçükbaş hayvanların verimlilik oranın arttırılması amacıyla "Merada Güneş Enerjili Hayvan İçmesuyu Tesisi" projesi başlatıldı.

Köy öğrencilerinden resim sergisi

Bingöl’ün Karlıova ilçesi Kargapazarı Köyü İlköğretim Okulu'nun öğrencileri tarafından resim sergisi açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kızıltepe’deki kütüphaneyi telekonferansla açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin Kızıltepe Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin Kütüphanesinin açılışını telekonferansla bağlanarak gerçekleştirdi.

Irak Kürdistan'ında mesaiye Ramazan düzenlemesi

Irak Kürdistanı'nda Ramazan ayı dolayısıyla resmi kurumlarda, mesai bir saat düşürüldü.

Yoğun bakımdaki liseli genç hayatını kaybetti

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde serinlemek için girdiği sudan ağır yaralı olarak çıkarılan liseli genç, hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center