A A A

Tüketici güven endeksi arttı

Eklenme : 2017-05-18 10:50

HABER MERKEZİ - Tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında arttı.

Tüketici güven endeksi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında artarken, nisan ayında 71,3 olan endeks değeri mayısta 72,8 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında artarak mayıs ayında 92 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi nisan ayında 96,2 iken, mayıs ayında yüzde 4,5 oranında artarak 100,6 değerine yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3 oranında artarak mayıs ayında 75,3 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 6,9 oranında azaldı. Nisan ayında 25,1 olan endeks, mayıs ayında 23,3 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Tüketici güven endeksi ağustosta azaldı

Tüketici güven endeksi ağustosta azaldı

2017-08-23 10:36:56

TÜİK, tüketici güven endeks verilerini açıkladı. Buna göre endeks ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında azalarak 71,1 oldu.

Yıl boyunca yetiştirdiği develeri bayramda satışa çıkarıyor

Yıl boyunca yetiştirdiği develeri bayramda satışa çıkarıyor

2017-08-23 10:27:47

​Gaziantep’te 14 yıl önce bir müşterisinin talebi üzerine kurbanlık deve getiren kasap, her geçen bayram develere ilginin artması üzerine yıl boyunca yetiştirdiği develeri Kurban Bayramı’nda satışa çıkarıyor.

Kurban satıcıları hareketlilikten memnun

Kurban satıcıları hareketlilikten memnun

2017-08-23 09:45:52

​Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla beraber kurbanlıklarını piyasaya çıkaran Batmanlı hayvan satıcıları, piyasanın hareketli olmasından duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

TÜM HABERLER

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

​Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, bu yıl 33 farklı ülkede Kızılay olarak kurban kesimleri yapacaklarını ifade etti.

Yarın zilhicce ayının birinci günü

​Kameri ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslam’ın beş esasından biri olan hac farizasının ifa edildiği umumi af ayıdır.

Türkiye’nin ilk uzay merkezinin temeli atıldı

​Avrupa’da en iyi, dünyada ise ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olması planlanan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin temeli Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla Bursa’da atıldı.

Sosyal medyada PKK propagandasına 8 tutuklama

​Elazığ’da sosyal medyada PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına 12 kişiden 8’i tutuklandı.
TÜM HABERLER