A A A

Almanya İncirlik’e alternatif üs arayışında

Eklenme : 2017-05-18 09:33

HABER MRK - Türkiye ile Almanya arasında İncirlik yüzünden yaşanan kriz üzerine Berlin yeni üs arayışını hızlandırdı. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’ın hafta sonu konuyla ilgili Ürdün’de temaslarda bulunacağı bildirildi.

Almanya İncirlik’e alternatif üs arayışında

Türkiye'nin Alman milletvekillerinin İncirlik'i ziyaretine izin vermemesi üzerine Berlin, Alman askerlerinin konuşlandırılabileceği yeni üs olasılıklarını araştırıyor. Bu çerçevede, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'ın hafta sonu Ürdün'ü ziyaret edeceği bildirildi.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili bakan von der Leyen, Çarşamba günü Berlin'de yaptığı açıklamada "Ürdün'de bir yandan yerinde incelemelerde bulunurken diğer yandan da Kral Abdullah ile görüşeceğim. Bu konuyu ele alacağımız, yapılması gereken ilk görüşme olacak.” dedi. Von der Leyen, federal Alman Meclisi'nin Savunma Komisyonu'nda konuyla ilgili oturumun ardından yaptığı açıklamada, salı günü incelemelerde bulunacak bir heyetin Ürdün'e gittiğini söyledi.

Savunma Bakanı von der Leyen Alman askerlerinin konuşlanabileceği diğer bir yer olarak Kıbrıs'ın da seçenekler arasında bulunduğunu dile getirdi. İncirlik Hava Üssü'ne alternatif olabilecek kimi üsslerin ise Amman-Ürdün, Akrotiri-Kıbrıs, Dhekalia-Kıbrıs, Camp Doha-Kuveyt olduğu ileri sürüldü.

Von der Leyen, ancak Alman askerlerinin İncirlik'te göreve devam etmesi konusunda "Türk hükümeti ile hâlâ görüşmelerin sürdüğüne dikkat çekmek istediğini” vurgulayarak, önümüzdeki hafta görüşmelerin sonucuna ilişkin federal meclise bilgi verileceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye'nin, Adana'daki İncirlik hava üssünde uluslararası koalisyonda görev yapan federal ordu askerlerinin Alman milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesine izin vermedi. 

Alman Federal Meclisi tarafından Ermeni soykırım tasarısının kabul edilmesinin ardından da Türkiye Alman vekillerin İncirlik'teki askerleri ziyaretine uzun süre izin vermemişti. Kriz, Alman Federal Meclisi Savunma Komisyonu'ndan bir heyete geçen sonbaharda ziyaret izni verilmesiyle aşılmıştı. İncirlik'teki Alman birliğinde yaklaşık 260 asker bulunuyor.

Darbecilerle ilişkide oldukları tespit edilen subayları Türkiye iade etmeyen Almanya, çok sayıda FETÖ yargı mensubunu da ülkesinde barındırıyor. Bunların başında Zekeriya Öz ve Celal Kara geliyor. Her iki isim için Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, “Kesinlikle iade söz konusu olmayacaktır.” demişti. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Katar kendisine dayatılan 13 maddelik talebi reddetti

Katar kendisine dayatılan 13 maddelik talebi reddetti

2017-06-24 20:24:50

Katar, 4 Arap ülkesinin ablukanın kaldırılması karşılığında dayattığı 13 maddelik talebi reddettiğini açıkladı.

Çin'de bir köy heyelan altında kaldı

Çin'de bir köy heyelan altında kaldı

2017-06-24 14:45:49

​Çin'in güneybatısında bir dağlık bölgede meydana gelen toprak kaymasında 100'den fazla kişi ve onlarca ev toprak altında kaldı.

HAMAS'tan Dünya Kudüs Günü mesajı

HAMAS'tan Dünya Kudüs Günü mesajı

2017-06-23 15:53:30

"Dünya Kudüs Günü" münasebetiyle bir mesaj yayımlayan HAMAS sözcüsü Fevzi Berhum, İslam Ümmetinin oynanan bütün oyunlara ve kurulan tüm komplolara rağmen Kudüs'ü unutmadığını ve unutmayacağını belirtti.

TÜM HABERLER

Başıboş sokak köpekleri toplatılıyor

Mardin Kızıltepe Belediyesi ekipleri başıboş köpekleri toplamaya başladı.

Anız yangınında 4 TIR ile bir traktör kül oldu

​Mardin’in Derik Üçyolu'nda çıkan anız yangını petroldeki TIR parkına sıçradı. Yangında 4 TIR ile bir traktör yandı. Yangının Petrole sıçramaması için itfaiye ekiplerinin söndürme çalışması devam ediyor.

Mardin’deki silahlı saldırıya ilişkin 2 kişi tutuklandı

​Mardin’in Midyat ilçesinde 2 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıya ilişkin 2 kişi tutuklandı.

Gaziantep otogarında beklenen bayram yoğunluğu yaşanmadı

Her yıl ek seferlerin düzenlendiği Gaziantep’te Şehirlerarası Otobüs Terminalinde bu yıl beklenen bayram yoğunluğu yaşanmadı.

Berberlerin yoğun bayram mesaisi

​Diyarbakır’da Ramazan Bayramı arefesinde müşteri yoğunluğu yaşayan berberler, sabaha kadar mesai yapacak.
TÜM HABERLER