A A A

Almanya İncirlik’e alternatif üs arayışında

Eklenme : 2017-05-18 09:33

HABER MERKEZİ - Türkiye ile Almanya arasında İncirlik yüzünden yaşanan kriz üzerine Berlin yeni üs arayışını hızlandırdı. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’ın hafta sonu konuyla ilgili Ürdün’de temaslarda bulunacağı bildirildi.

Almanya İncirlik’e alternatif üs arayışında

Türkiye'nin Alman milletvekillerinin İncirlik'i ziyaretine izin vermemesi üzerine Berlin, Alman askerlerinin konuşlandırılabileceği yeni üs olasılıklarını araştırıyor. Bu çerçevede, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'ın hafta sonu Ürdün'ü ziyaret edeceği bildirildi.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili bakan von der Leyen, Çarşamba günü Berlin'de yaptığı açıklamada "Ürdün'de bir yandan yerinde incelemelerde bulunurken diğer yandan da Kral Abdullah ile görüşeceğim. Bu konuyu ele alacağımız, yapılması gereken ilk görüşme olacak." dedi. Von der Leyen, federal Alman Meclisi'nin Savunma Komisyonu'nda konuyla ilgili oturumun ardından yaptığı açıklamada, salı günü incelemelerde bulunacak bir heyetin Ürdün'e gittiğini söyledi.

Savunma Bakanı von der Leyen Alman askerlerinin konuşlanabileceği diğer bir yer olarak Kıbrıs'ın da seçenekler arasında bulunduğunu dile getirdi. İncirlik Hava Üssü'ne alternatif olabilecek kimi üsslerin ise Amman-Ürdün, Akrotiri-Kıbrıs, Dhekalia-Kıbrıs, Camp Doha-Kuveyt olduğu ileri sürüldü.

Von der Leyen, ancak Alman askerlerinin İncirlik'te göreve devam etmesi konusunda "Türk hükümeti ile hâlâ görüşmelerin sürdüğüne dikkat çekmek istediğini" vurgulayarak, önümüzdeki hafta görüşmelerin sonucuna ilişkin federal meclise bilgi verileceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye'nin, Adana'daki İncirlik hava üssünde uluslararası koalisyonda görev yapan federal ordu askerlerinin Alman milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesine izin vermedi.

Alman Federal Meclisi tarafından Ermeni soykırım tasarısının kabul edilmesinin ardından da Türkiye Alman vekillerin İncirlik'teki askerleri ziyaretine uzun süre izin vermemişti. Kriz, Alman Federal Meclisi Savunma Komisyonu'ndan bir heyete geçen sonbaharda ziyaret izni verilmesiyle aşılmıştı. İncirlik'teki Alman birliğinde yaklaşık 260 asker bulunuyor.

Darbecilerle ilişkide oldukları tespit edilen subayları Türkiye iade etmeyen Almanya, çok sayıda FETö yargı mensubunu da ülkesinde barındırıyor. Bunların başında Zekeriya öz ve Celal Kara geliyor. Her iki isim için Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, "Kesinlikle iade söz konusu olmayacaktır." demişti. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

2017-08-21 15:57:07

NASA, fotoğraf ve videolardan oluşan 140 bin veriyi dünya kamuoyuyla paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün El Hüseyniye Sarayı’nda

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün El Hüseyniye Sarayı’nda

2017-08-21 15:44:20

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah tarafından El Hüseyniye Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

İran Dışişleri Sözcüsü: Bakıri'nin Ankara ziyareti oldukça yapıcı bir ziyaretti

İran Dışişleri Sözcüsü: Bakıri'nin Ankara ziyareti oldukça yapıcı bir ziyaretti

2017-08-21 15:00:24

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri'nin Türkiye ziyaretini eşsiz, oldukça yapıcı bir ziyaret ve bir atılım olarak niteledi.

TÜM HABERLER

Yalçın: Teklif kalkınmanın da kapısını aralasın

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memurlara yönelik son zam teklifine ilişkin, " Teklif, adaletin kapısını aralıyor, ama kalkınmanın kapısını aralamıyor." dedi.

Minik yürekler namazı öğrenme sevinci ile yürüdü

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında 2 haftalık namaz eğitimini başarıyla tamamlayan çocuklar için Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde program düzenlendi.

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

Fırat Nehri'ne giren çocuk boğuldu

Gaziantep'te serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Fırat Nehri'ne giren çocuk hayatını kaybetti.

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

NASA, fotoğraf ve videolardan oluşan 140 bin veriyi dünya kamuoyuyla paylaştı.
TÜM HABERLER