A A A

"Türkiye’nin güçlü bir enerji ticareti olmasını istiyoruz"

Eklenme : 2017-05-17 21:17

GAZİANTEP - Gaziantep’te düzenlenen “Küresel Enerji Sektöründeki Gelişmeler ve Bölgesel Etkileri” konulu panelinde konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye'nin güçlü bir enerji ticareti olan bir ülke olmasını istediklerini söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) tarafından enerji piyasasından birçok uzmanının da katıldığı "Küresel Enerji Sektöründeki Gelişmeler ve Bölgesel Etkileri" konulu panel düzenlendi. Panelde bir konuşma yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye'nin güçlü bir enerji ticareti olan ülke olmasını hedeflediklerini, Türkiye'nin artık köprü değil, bir ticaret merkezi olmasını istediklerini söyledi.

GTO'da düzenlenen panele, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, Vali Ali Yerlikaya, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sektör temsilcileri ve oda başkanları ile davetliler katıldı.

Panelde konuşan Yılmaz, Gaziantep'in son yıllarda Türkiye'nin hızlı büyüyen şehirleri arasında yer aldığını söyleyerek, "Gaziantep Türkiye'nin dinamo şehirlerinden bir tanesi. Türkiye'nin büyümesine çok büyük katkı veren bir şehirdir. Bunları ve elektrik alt yapısındaki yatırımlarımızı da dikkate alarak biraz daha arttırmalıyız." dedi.

Türkiye'nin güçlü bir enerji ticareti olan ülke olmasını hedeflediklerini, Türkiye'nin artık köprü değil, ticaret merkezi olmak istediğini ifade eden Yılmaz, "Cumhurbaşkanımızın tabiri ile 'bir damla petrolün, bir damla kandan değerli olduğu bir dünyada yaşıyoruz.' Bu anlayış şu an dünyada var olan savaşları da tetikliyor. Biz devlet olarak Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Türkiye'nin güçlü bir enerji ticareti olan bir ülke olmasını istiyoruz. Eskiden Türkiye'den köprü olarak bahsedilirdi. Biz artık yalnız köprü olmak istemiyoruz, aynı zamanda ticaret merkezi olmak istiyoruz. Türkiye bu yolda hızlı adımlar atacak ve Gaziantep bu yolda önemli bir şehir olacaktır." ifadelerini kullandı.

"Yeni stratejiler geliştirmekten başka çaremiz yok" diyen Yılmaz, "16 Nisan referandumundan sonra geleceğe bakmaktan, yeni stratejiler geliştirmekten başka çaremiz yok. Şunu da belirtmek isterim ki enerji sektöründe diğer sektörlerden daha fazla, daha hızlı gelişmeliyiz. Bu hedefimiz doğrultusunda şu sıralarda çeşitli görüşlerini topladığımız düzenleme ile küçük güçte ve kendi ihtiyacını karşılayacak enerji üretecek vatandaşlarımızın önünü açmak için üzerimize düşen görevi yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. özellikle Gaziantep gibi güneşlenme süresi uzun olan bu bölgelerde su için kullanılan güneş panellerin yerini birkaç yıl içerisinde elektrik üreten paneller alacaktır." şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan ise, Türkiye'deki enerji tüketiminin hızla arttığına dikkat çekti.

Panelde Vali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ve GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Vali Yerlikaya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin tarafından Yılmaz'a hediye verildi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

2017-07-22 18:49:07

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te, gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Almanlar hakkında sorulan soruyu cevaplayan Gül, “Bu konuda bizim açımızdan ilgili olan boyut yargılamanın adil, bağımsız bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

2017-07-22 18:24:29

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili toplantı düzenlendi.

Van’da eroin ele geçildi

Van’da eroin ele geçildi

2017-07-22 18:15:45

Van’ın Tuşba ilçesinde park halinde bulunan bir araçta yapılan aramada yaklaşık 39 kilogram eroin ele geçildi.

TÜM HABERLER

"Siyonist’in emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terör yoktur"

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Siyonistlerin, şeytani emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terörün olmadığına dikkat çekerek Müslümanların, ihtilafı bir kenara bırakıp Siyonizm'e karşı birleşmesi gerektiğini belirtti.

“Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulmalıdır”

Siyonist teröristlerin Mescid-i Aksa ve Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği zulme tepki gösteren Erbakan Vakfı Bitlis Şubesi, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Mescid-i Aksa" çağrısı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum." dedi.

Mardin STK’ları terör çetesini lanetledi

Siyonist terör şebekesinin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskı ve saldırıları kınayan MÜSİAD Mardin Şubesi ve Mardin Berberler ve Kuaförler Odası, Siyonist işgalcilerin Müslümanları şehit etmesi ve ibadet yapılmasını engellemesine sert tepki gösterdi.

"Kitap okuyana çay ve kahve bedava"

​Van’da kafe işleten 2 edebiyat öğretmeni, bir araya gelerek oluşturdukları sosyal sorumluluk projesiyle kitap okuyan müşterilerine ücretsiz çay ve kahve ikramında bulunuyor.
TÜM HABERLER