A A A

Nisanur yazarları ortaokul öğrencileriyle buluştu

Eklenme : 2017-05-17 13:28

BATMAN - Nisanur Dergisi yazarları, Batman’da ortaokul öğrencileriyle buluştu.

Nisanur yazarları ortaokul öğrencileriyle buluştu

Nisanur Dergisi yazarları Batman merkezde bulunan 4 ayrı imam hatip ortaokulunda kız öğrencilerle bir araya geldi.

Batman’da gerçekleşen konferanslara, Nisanur Dergisi yazarlarından Arzu Demir, Sultan Demir ve Nurten Özer katıldı. Konferanslarda sosyal medya kullanımı, güzel ahlak, ahlaki ve kültürel yozlaşma konularına değinildi.  

Okur-yazar buluşmasını gerçekleştirmek ve öğrencilerin yazarlıkla ilgili bilgi edinmesini sağlamak amacıyla yapılan konferanslar, Seyitler, Abdulcelil Candan, Veysel Karani ve Mehmet Şimşek İmam Hatip ortaokullarında verildi.

Toplumun merkezinin bireylerden oluştuğunu belirten Arzu Demir, Müslümanlar olarak birbirimizden sorumlu olduğunu ve birbirlerine nasihat etmek zorunda olduklarını söyledi.

Kişinin ne kadar iyi olursa toplumda o kadar saygı ve değer göreceğini belirten Demir, “Bizi saygıya, değere götüren unsurlar, güzel ahlak, dürüstlük, doğruluk ve paylaşımcı olmaktır. İnsan, içindeki kabiliyetleri yeri ve zamanı gelince çıkarıp insanlarla paylaşması lazımdır. Allah-u Teâlâ bizlere para, makam, mevki ve yetenekler gibi bazı nimetler veriyor. Hepimizin yetenekleri farklı yöndedir. Bu yetenekleri topluma faydalı yararlı hale getirebilirsek o yetenekler şekillenir toplumda güzelliklere vesile olur.” dedi.

Konuşmasının devamında Alak süresinin ilk ayetlerini hatırlatan Demir, “Allah-u Teâlâ bizleri sürekli Allah’ın adıyla okumaya teşvik ediyor. Allah’ın adıyla okuduğumuz zaman okuduğumuz ve öğrendiğimiz ilim faydalı olur. Eğer Allah’ın adıyla okumaya başlamazsak o ilmin bize zararı dokunur. Ama bizler Yaradan’ın adıyla okuduğumuz zaman inşallah hem dünya hem de ahiret saadeti bu ayetle bize gelecektir. Bir yerde bir kötülük varsa bize düşen o kötülüğü düzeltmektir. Bizler iyi olabiliriz ama etrafımızda kötülük olduğu müddetçe bizim de kötü olmamız için etkenler fazlalaşır. Bir bataklığa girmemek için bize düşen bataklığı kurutmaktır.  Allah-u Teâlâ bize halifelik vazifesi vermiştir. İnsanlar Allah’ın yeryüzündeki halifeleridirler. Allah hayır yollarını bize açarak sevap kazanmamızı istiyor. Bir kötülük gördüğümüz zaman elimizle düzeltmeyi bizler iyi de olsak kötü olmasak da kötülüğe giden arkadaşlarımızın elinden tutup bataklıktan çıkarmamızı Allah-u Teâlâ bize emrediyor.” şeklinde konuştu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Ramazan’da beslenme tavsiyeleri

Ramazan’da beslenme tavsiyeleri

2017-05-26 13:52:36

Batman Halk Sağlığı Müdürlüğü Ramazan’da sağlıklı ve yeterli beslenmenin önemine dikkat çekerek önemli tavsiyelerde bulundu.

Gaziantep’te firik sezonu başladı

Gaziantep’te firik sezonu başladı

2017-05-26 13:39:43

Gastronomi şehri Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürünün vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan firikte yılın ilk üretimi gerçekleştirildi.

Silopi Halk Eğitim Merkezinin ürünleri sergilendi

Silopi Halk Eğitim Merkezinin ürünleri sergilendi

2017-05-26 13:38:21

Şırnak'ın Silopi ilçesinde Halk Eğitim Merkezinin yılsonu sergisi düzenlenen törenle açıldı.

TÜM HABERLER

Kuyumcu soygunu ile ilgili 8 kişi gözaltına alındı

Gaziantep’te eşi ile birlikte av tüfeğiyle bir kuyumcuyu soymaya çalışırken çıkan çatışmada yaralanan kadın soyguncu ile olaya karışmış olabilecekleri değerlendirilen 5’i yabancı uyruklu 8 kişi gözaltına alındı.

"Camilere çocuklarımızla birlikte teravih namazına gidelim"

On bir ayın sultanı Ramazan ayının bugün kılınacağı ilk teravih namazına ilişkin açıklamalarda bulunan Bitlis İl Müftüsü M. Faysal Geylani, camilere çocuklarla birlikte gidilmesi gerektiğini belirtti.

Diyarbakır'da maddi hasarlı trafik kazası

Diyarbakır'da hızını alamayan otomobilin başka bir otomobile çarpmasıyla meydana gelen kazada maddi hasar oluştu.

2017 yılı yaş çay fiyatları açıklandı

2017 yılı yaş çay fiyatı, destekleme bedeli ile beraber 2 lira 13 kuruş olarak belirlendi.

PKK operasyonunda yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirildi

Mardin’de PKK’ye düzenlenen operasyon kapsamında 16 kilo 650 gram esrar ve 2 bin 591 kök Hint keneviri ele geçirildi.
TÜM HABERLER
Kod Center