A A A

"Organ nakli konusunda bilinçlenmemiz gerekiyor"

Eklenme : 2017-05-17 12:10

MUŞ - Muş Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Faysal Şeker, toplumun organ nakli konusunda bilinçlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

"Geleneksel Sağlık Günleri" kapsamında Muş Alparslan Üniversitesinde organ bağışına dikkat çekmek ve öğrencileri bilgilendirmek amacıyla stant kuruldu.

Burada açıklamalarda bulunan Muş Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Faysal Şeker, canlıdan canlıya organ naklinin Dünya Sağlık Örgütünün onayladığı bir durum olmadığını söyledi.

Standı kurmalarındaki amacın organ bağışına dair toplumu bilgilendirmek olduğunu belirten Şeker, işlevini yitiren bir organın ilaç tedavisi olmadığı için organ bağışının zorunlu olduğunu ifade etti.

Organ nakli konusunda bilinçlenmenin önemli olduğunu bildiren Şeker, "Genel olarak 'Organ bağışı nedir, kimlere, ne zaman, nasıl yapılır?' sorularının cevabını veriyoruz. Bilindiği gibi organ bağışı çağımızın hastalığı olarak ifade edilmektedir. Bir organ çürüdüğünde bunun yerine herhangi bir ilaç tedavisi uygulanamıyor. Eğer bir böbreğimiz bozulmuşsa ancak onun yerine yeni bir böbrek koyarak bu tedaviyi yapabilirsiniz. Onun dışında ilaçlı bir tedavisi olmadığı için tedavi cerrahidir. Bu tedavi de onun yerine yeni organ nakliyle olur. Bunun için toplumu bilinçlendirmek ve topluma bunu anlatmak gerekir çünkü bağış gönüllülük esaslıdır ve hastalığın tedavisi için zorunlu bir şeydir. Halkımız bu konuda yeteri kadar bilince sahip değildir. Bununla ilgili bizler de bilinçlendirme eğitimlerimizi yapıyoruz." dedi.

Vatandaşın organ nakline gereken duyarlılığı göstermediğini ifade eden Şeker, bunun eğitimle aşılabileceğine değinerek, "Özellikle ilimiz, Türkiye ortalamasının altında yer almaktadır. Bunu da eğitimle aşabileceğimize inanıyoruz. Biz de yeniyiz ama ilerleyen dönemlerde daha etkin bir şekilde tüm okullarda ve resmi kurumlarda sivil toplum kuruluşlarının da destekleriyle bu konuda ilimizi belli bir noktaya getirmeyi amaçlıyoruz. Ülkemizde genel anlamda en çok nakli yapılan organ böbrek, karaciğer, göz kornea ve bunun dışında kalp nakli. Bunları iki noktada inceleyebiliriz. Birincisi yaşarken canlıdan alınan nakiller, bir de kadavradan aldığımız nakiller var. Karaciğer ve böbrek yaşarken yapılan organ nakilleridir. Diğer organların kadavradan alınması gerekir. Ülkemizde ve ilimizde kadavra ile ilgili çok ciddi sıkıntılar vardır. Biz canlıdan canlıya organ nakli yapıyoruz. Bu da Dünya Sağlık Örgütünün onayladığı bir şey değildir. Normalde bizim kadavradan organ nakli yapmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

Son olarak Şeker, organ naklinde dikkat edilmesi gereken hususun sağlıklı ve gönüllü olmak olduğunu vurguladı. (Ayetullah Tarhan-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Yaptığı alemler Türkiye'de birçok camiyi süslüyor

Yaptığı alemler Türkiye'de birçok camiyi süslüyor

2017-05-27 15:47:34

Gaziantep'te yaptığı alemlerle birçok camiyi süsleyen bakır ustası, işinin maddi ve manevi yönden kendisine fayda sağladığını söyledi.

"İftardan sonra hareket etmek sindirime yardımcı olur"

2017-05-27 12:14:27

Bingöl Halk Sağlığı Müdürü, iftardan sonra hareket etmenin ve kısa mesafeli yürüyüşler yapmanın sindirime yardımcı olacağını belirtti.

Mardin’de

Mardin’de "El Hijyeni" eğitimi verildi

2017-05-26 13:53:40

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık çalışanlarına "El Hijyeni" eğitimi verildi.

TÜM HABERLER

Diyanet'in belirlediği fitre miktarı asgari ücretin azlığını ortaya koyuyor

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki fitre miktarını 16 TL olarak belirlemesi açlık sınırının altındaki asgari ücretin azlığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaçan araçta 96 kilo esrar ele geçirildi

Batman’da "dur" ihtarına uymayıp kaçan bir araç yakalanırken, araçta yapılan aramada 96 kilo 400 gram esrar ele geçirildi.

PKK'den yakalanan 8 şüpheli tutuklandı

Mardin'de düzenlenen PKK operasyonlarında gözaltına alınan 16 şüpheliden 8'i tutuklandı.

Bitlis'te bir PKK'li öldürüldü

Bitlis merkezindeki Ilıcak köyü sınırlarında gerçekleştirilen operasyonda bir PKK'li öldürüldü.

Ramazan'da dengeli beslenmeye dikkat

Ramazan ayının başlanmasıyla birlikte uyarı ve tavsiyelerde bulunan uzmanlar, Ramazan'da dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center