A A A

"Obezite dünyanın en büyük sorunlarından biridir"

Eklenme : 2017-05-17 11:47

GAZİANTEP - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, obezitenin dünyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Gaziantep'te "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kampanyasının açılışı kortej yürüyüşüyle başladı.

Festival Park'tan başlayarak Masal Park'ta son bulan kortej yürüyüşüne Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Savaş Gürsoy, İl Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Tanrıverdi, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Yürüyüş öncesi katılımcılara belediye tarafından "Obeziteye dur de" yazılı tişört dağıtıldı.

Protokol üyeleri kortej yürüyüşünün ardından Masal Park'ta hastanelerin kurduğu stantları ziyaret ettiler. Katılımcılar, buradan bando eşliğinde bir kilometre yürüdüler.

Antep fıstığı maskotlarının da yer aldığı yürüyüşe vatandaşlar ve engelliler de ellerinde dövizlerle destek verdiler.

Kortej yürüyüşünün ardından bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Uyumaz, obeziteyle mücadele için az ve öz yenmesi gerektiğini belirterek, kampanyada emeği geçen herkese teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ise obezitenin dünyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu ve bütün dünya ülkelerinin bununla mücadele ettiğini ifade etti.

Dünyanın bir tarafında günde bir dolarla yaşamaya çalışanların, diğer tarafta ise aşırı beslenme nedeniyle obezite hastası olan insanların varlığına dikkat çeken Şahin, şunları söyledi: "Obeziteye yalnızca estetik açısından bakmamalıyız. Obeziteye sağlık açısından da baktığımız zaman çalışma hayatındaki masa başı işten dolayı sağlık değerlerinin de istenilen düzeyin altında olduğunu görüyoruz. Bu yüzden biz Büyükşehir Belediyesi olarak yaşam kalitesini yükseltmek ve vatandaşımızın memnuniyetini artırmak için 5 bakanlığımız ve 2 üniversitemizin desteği ile kampanyamızı başlatıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak bu kampanyaya destek için bir taraftan yeşil alanlarımızı çoğaltıyoruz, bir taraftan şehir merkezinden Gaziantep Üniversitesine kadar olan yol üzerinde bisiklet yolu yapıyoruz. Sağlıklı besleneceğiz ama aktiviteyi de hayatımızın bir parçası yapacağız."

Konuşmalarından ardından Obezite ile Mücadele Eylem Planı'nda yer alan kuruluşlar arasında protokol imzalandı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Sülük Göletine 15 bin adet yavru sazan bırakıldı

Sülük Göletine 15 bin adet yavru sazan bırakıldı

2017-07-20 18:39:33

Hakkari Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Sülük Göletine yaklaşık 15 bin adet yavru sazan bırakıldı.

Piknik yaparken kenelere dikkat!

Piknik yaparken kenelere dikkat!

2017-07-19 09:42:28

Türkiye’de son birkaç yılın sıcak yazı yaşanırken, uzmanlar mesire ve kırsal kesimlerde piknik yapan vatandaşları kene ısırmalarına karşı uyardı.

"Depresyon belirtisi yaşayan biri tedavi edilmeli"

2017-07-18 19:46:41

Uzmanlar, depresyon belirtisi yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir psikolog tarafından tedavi edilmeleri gerektiğini belirtiyor.

TÜM HABERLER

Bursa'daki dolu yağışından bin 350 çiftçi zarar gördü

Bursa Valisi İzzettin Küçük, kentte etkili olan dolu nedeniyle bin 350 çiftçinin 95 bin dönüm arazisinin zarar gördüğünü açıkladı.

HDP Milletvekili Irgat gözaltına alındı

Hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, gözaltına alındı.

"İsrail işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırmaktadır"

Mescid-i Aksa'nın ibadete kapatılıp, Müslümanların İsrail tarafından katledilmesine tepki gösteren Malatya Ortak Değerler Platformu, terör rejiminin, işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırdığını belirtti.

Elazığ’da zincirleme trafik kazası

Elazığ’da 5 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında maddi hasar oluştu.

"Ümmetin Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanı geldi ve geçiyor"

Siyonist terör rejiminin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını kınayan Mustazaflar Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı, Müslümanların Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanının gelip geçtiğini söyledi.
TÜM HABERLER