A A A

"Obezite dünyanın en büyük sorunlarından biridir"

Eklenme : 2017-05-17 11:47

GAZİANTEP - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, obezitenin dünyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Gaziantep'te "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kampanyasının açılışı kortej yürüyüşüyle başladı.

Festival Park'tan başlayarak Masal Park'ta son bulan kortej yürüyüşüne Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Savaş Gürsoy, İl Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Tanrıverdi, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Yürüyüş öncesi katılımcılara belediye tarafından "Obeziteye dur de" yazılı tişört dağıtıldı.

Protokol üyeleri kortej yürüyüşünün ardından Masal Park'ta hastanelerin kurduğu stantları ziyaret ettiler. Katılımcılar, buradan bando eşliğinde bir kilometre yürüdüler.

Antep fıstığı maskotlarının da yer aldığı yürüyüşe vatandaşlar ve engelliler de ellerinde dövizlerle destek verdiler.

Kortej yürüyüşünün ardından bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Uyumaz, obeziteyle mücadele için az ve öz yenmesi gerektiğini belirterek, kampanyada emeği geçen herkese teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ise obezitenin dünyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu ve bütün dünya ülkelerinin bununla mücadele ettiğini ifade etti.

Dünyanın bir tarafında günde bir dolarla yaşamaya çalışanların, diğer tarafta ise aşırı beslenme nedeniyle obezite hastası olan insanların varlığına dikkat çeken Şahin, şunları söyledi: "Obeziteye yalnızca estetik açısından bakmamalıyız. Obeziteye sağlık açısından da baktığımız zaman çalışma hayatındaki masa başı işten dolayı sağlık değerlerinin de istenilen düzeyin altında olduğunu görüyoruz. Bu yüzden biz Büyükşehir Belediyesi olarak yaşam kalitesini yükseltmek ve vatandaşımızın memnuniyetini artırmak için 5 bakanlığımız ve 2 üniversitemizin desteği ile kampanyamızı başlatıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak bu kampanyaya destek için bir taraftan yeşil alanlarımızı çoğaltıyoruz, bir taraftan şehir merkezinden Gaziantep Üniversitesine kadar olan yol üzerinde bisiklet yolu yapıyoruz. Sağlıklı besleneceğiz ama aktiviteyi de hayatımızın bir parçası yapacağız."

Konuşmalarından ardından Obezite ile Mücadele Eylem Planı'nda yer alan kuruluşlar arasında protokol imzalandı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Yaptığı alemler Türkiye'de birçok camiyi süslüyor

Yaptığı alemler Türkiye'de birçok camiyi süslüyor

2017-05-27 15:47:34

Gaziantep'te yaptığı alemlerle birçok camiyi süsleyen bakır ustası, işinin maddi ve manevi yönden kendisine fayda sağladığını söyledi.

"İftardan sonra hareket etmek sindirime yardımcı olur"

2017-05-27 12:14:27

Bingöl Halk Sağlığı Müdürü, iftardan sonra hareket etmenin ve kısa mesafeli yürüyüşler yapmanın sindirime yardımcı olacağını belirtti.

Mardin’de

Mardin’de "El Hijyeni" eğitimi verildi

2017-05-26 13:53:40

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık çalışanlarına "El Hijyeni" eğitimi verildi.

TÜM HABERLER

Diyanet'in belirlediği fitre miktarı asgari ücretin azlığını ortaya koyuyor

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki fitre miktarını 16 TL olarak belirlemesi açlık sınırının altındaki asgari ücretin azlığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaçan araçta 96 kilo esrar ele geçirildi

Batman’da "dur" ihtarına uymayıp kaçan bir araç yakalanırken, araçta yapılan aramada 96 kilo 400 gram esrar ele geçirildi.

PKK'den yakalanan 8 şüpheli tutuklandı

Mardin'de düzenlenen PKK operasyonlarında gözaltına alınan 16 şüpheliden 8'i tutuklandı.

Bitlis'te bir PKK'li öldürüldü

Bitlis merkezindeki Ilıcak köyü sınırlarında gerçekleştirilen operasyonda bir PKK'li öldürüldü.

Ramazan'da dengeli beslenmeye dikkat

Ramazan ayının başlanmasıyla birlikte uyarı ve tavsiyelerde bulunan uzmanlar, Ramazan'da dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center