A A A

Dört dilde Van Kalesi'nin tarihçesini anlatıyorlar

Eklenme : 2017-05-17 10:46

VAN - Vanlı ilkokul öğrencileri turizm rehberlerinden öğrendikleri dillerle Van Kalesi'nin tarihçesini anlatıyorlar.

Dört dilde Van Kalesi'nin tarihçesini anlatıyorlar

Yaz aylarında Van Kalesi'ni ziyaret eden turistler, kale civarında yaşayan vatandaşların geçim kaynağı oluyor. İlkokul öğrencileri kitaplardan okudukları ve yerli rehberlerden dinledikleri Van Kalesi'nin tarihçesini Türkçe, Kürtçe, Japonca ve İngilizce olarak anlatıyorlar.

Yerli rehberden Van Kalesi'nin tarihçesiyle ilgili öğrendikleri bazı bilgileri kaleye gelen yerli ve yabancı turistlere 4 dilde aktaran minikler, anlattıkları bilgiler karşılığında da harçlık alıyorlar. Aynı zamanda amca çocukları olan minikler, Van Kalesi'nin küçük bir gelir kaynağı olduğunu söyleyerek, hafta sonu ve yaz tatillerinde kaleye gelip, burada yabancı turistlere kalenin tarihçesi ile ilgili verdikleri bazı bilgiler karşılığında harçlık aldıklarını söylediler.

"Yabancı dilleri turizm rehberlerinden öğrendik"

Turistlerin kendilerine ilgi duyduklarını söyleyen 5'inci sınıf öğrencisi Taner Sona, 4 dilde anlattıkları Van Kalesi tarihçesini turizm rehberlerinden dinleyerek öğrendiklerini söyledi.

Sona, "Okul dönüşü Van Kalesi'ne gelip turistlere tarih anlatıyoruz. Turistlerin bize ilgisi iyi, bu yüzden bize para da veriyorlar. İran'dan, Japonya'dan ve İngiltere'den gelen turistlere yardımcı oluyoruz. Yabancı dilleri kaleye gelen turizm rehberlerinden öğrendik. Turizm rehberleri buraya gelip bize bir kez söylediler, bizler de söylediklerini ezberledik. Sonra öğrendiğimiz dillerle yabancı turistlere Van Kalesi'nin tarihini anlatıp para kazanıyoruz. Anne ve babamız kaleye çıkarken dikkat etmemizi söylüyor. Babam buraya gelmemize izin verirken, annemiz ise izin vermiyor." dedi.

3'üncü sınıf öğrencisi Baran Sona ve 4'üncü sınıf öğrencisi Sedat Sona da yabancı dilleri yerli turizm rehberlerinden öğrendiklerini belirterek, hafta sonu ve yaz tatilinde kalenin tarihini anlattıklarını ve turistlerden bahşiş aldıklarını dile getirdi.

öte yandan 2008 yılından itibaren Van'a gelen turist sayısında da önemli bir artış yaşandı. Kente son sekiz yılda 5,5 milyon turist geldi. Geçtiğimiz yıl ise Van şehri bir milyondan fazla yerli ve yabancı turisti ağırladı. (Yılmaz Sönmez-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da

Diyarbakır'da "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı

2017-07-13 17:10:35

Diyarbakır'da, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananların fotoğraflarının sergilendiği "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı.

"15 Temmuz'u hamasete dönüştürmeden hamdimizi artırmalıyız"

2017-07-12 16:50:22

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 15 Temmuz'un hamasete dönüştürülmeden Allah'a olan hamdin ve şükrün arttırılması gerektiğini belirtti.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

TÜM HABERLER

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bin 500 kişi başvurdu

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bu yıl içerisinde yaklaşık bin 521 başvuru yapıldığı bildirildi.

Yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi

Siirt’te kimi mahallelerde devam eden yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi.

İkram çeşmesinden limonata akıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, "İkram Çeşmesi" ile her gün 4 bin 500 kişiye ücretsiz limonata dağıtıyor.

Dışişleri Bakanlığından Ukrayna açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, "Ukrayna'nın doğusunda yeni bir devlet kurulduğu" yönündeki ifadelere ilişkin açıklama yaptı.

Erzurum'da 2 şüpheli ölüm vakası

Erzurum'un Yakutiye ilçesinde kendisinden 3 gündür haber alınamayan yaşlı bir adam evinde, bir başka kişi ise yerde ölü halde bulundu.
TÜM HABERLER