A A A

Dört dilde Van Kalesi'nin tarihçesini anlatıyorlar

Eklenme : 2017-05-17 10:46

VAN - Vanlı ilkokul öğrencileri turizm rehberlerinden öğrendikleri dillerle Van Kalesi'nin tarihçesini anlatıyorlar.

Dört dilde Van Kalesi'nin tarihçesini anlatıyorlar

Yaz aylarında Van Kalesi'ni ziyaret eden turistler, kale civarında yaşayan vatandaşların geçim kaynağı oluyor. İlkokul öğrencileri kitaplardan okudukları ve yerli rehberlerden dinledikleri Van Kalesi'nin tarihçesini Türkçe, Kürtçe, Japonca ve İngilizce olarak anlatıyorlar.

Yerli rehberden Van Kalesi'nin tarihçesiyle ilgili öğrendikleri bazı bilgileri kaleye gelen yerli ve yabancı turistlere 4 dilde aktaran minikler, anlattıkları bilgiler karşılığında da harçlık alıyorlar. Aynı zamanda amca çocukları olan minikler, Van Kalesi'nin küçük bir gelir kaynağı olduğunu söyleyerek, hafta sonu ve yaz tatillerinde kaleye gelip, burada yabancı turistlere kalenin tarihçesi ile ilgili verdikleri bazı bilgiler karşılığında harçlık aldıklarını söylediler. 

"Yabancı dilleri turizm rehberlerinden öğrendik"

Turistlerin kendilerine ilgi duyduklarını söyleyen 5'inci sınıf öğrencisi Taner Sona, 4 dilde anlattıkları Van Kalesi tarihçesini turizm rehberlerinden dinleyerek öğrendiklerini söyledi.

Sona, "Okul dönüşü Van Kalesi'ne gelip turistlere tarih anlatıyoruz. Turistlerin bize ilgisi iyi, bu yüzden bize para da veriyorlar. İran'dan, Japonya'dan ve İngiltere'den gelen turistlere yardımcı oluyoruz. Yabancı dilleri kaleye gelen turizm rehberlerinden öğrendik. Turizm rehberleri buraya gelip bize bir kez söylediler, bizler de söylediklerini ezberledik. Sonra öğrendiğimiz dillerle yabancı turistlere Van Kalesi'nin tarihini anlatıp para kazanıyoruz. Anne ve babamız kaleye çıkarken dikkat etmemizi söylüyor. Babam buraya gelmemize izin verirken, annemiz ise izin vermiyor." dedi.

3'üncü sınıf öğrencisi Baran Sona ve 4'üncü sınıf öğrencisi Sedat Sona da yabancı dilleri yerli turizm rehberlerinden öğrendiklerini belirterek, hafta sonu ve yaz tatilinde kalenin tarihini anlattıklarını ve turistlerden bahşiş aldıklarını dile getirdi.

Öte yandan 2008 yılından itibaren Van'a gelen turist sayısında da önemli bir artış yaşandı. Kente son sekiz yılda 5,5 milyon turist geldi. Geçtiğimiz yıl ise Van şehri bir milyondan fazla yerli ve yabancı turisti ağırladı. (Yılmaz Sönmez-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

2017-05-24 20:32:28

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından resim sergisi açıldı.

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

2017-05-22 19:31:37

Mardin'de düzenlenen tören ile Roma Dönemine ait mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

"Saçımı sakalımı bu meslekte ağarttım"

2017-05-21 12:42:05

Gaziantep’te henüz 6 yaşındayken çırak olarak başladığı ve yarım asrı aşkın süredir yemeniciliği sürdüren Habeş Ercellat, saçını sakalını mesleğinde ağarttığını söyledi.

TÜM HABERLER

Gaziantep’te güneş enerjili içmesuyu projesi

Gaziantep’te küçükbaş hayvanların verimlilik oranın arttırılması amacıyla "Merada Güneş Enerjili Hayvan İçmesuyu Tesisi" projesi başlatıldı.

Köy öğrencilerinden resim sergisi

Bingöl’ün Karlıova ilçesi Kargapazarı Köyü İlköğretim Okulu'nun öğrencileri tarafından resim sergisi açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kızıltepe’deki kütüphaneyi telekonferansla açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin Kızıltepe Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin Kütüphanesinin açılışını telekonferansla bağlanarak gerçekleştirdi.

Irak Kürdistan'ında mesaiye Ramazan düzenlemesi

Irak Kürdistanı'nda Ramazan ayı dolayısıyla resmi kurumlarda, mesai bir saat düşürüldü.

Yoğun bakımdaki liseli genç hayatını kaybetti

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde serinlemek için girdiği sudan ağır yaralı olarak çıkarılan liseli genç, hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center