A A A

Lise öğrencisi Mars'ta çalışabilecek robot tasarladı

Eklenme : 2017-05-17 09:35

BURSA - Lise öğrencisi Melih Öztürk, geliştirdiği Mars robotuyla, NASA'nın geliştirip Mars'a gönderdiği robotun benzerini tasarladı.

Lise öğrencisi Mars'ta çalışabilecek robot tasarladı

Proje, TÜBİTAK tarafından düzenlenen "Lise öğrencileri Araştırma Projeleri" kapsamında Teknolojik Tasarım alanında birinci seçildi.

Bursa'da özel bir lisede 9'uncu sınıf öğrencisi olan Melih öztürk (16), NASA'nın Mars'a yolladığı robottan ilham aldığını söyledi.

Robotunu telefonuyla yönlendiren öztürk, "Amacımız Mars'ta keşifler yapmak. Geliştirdiğimiz robot NASA'nın geliştirdiği robotun bir benzeri. Bu robotu yaparken aklımıza ilk Mars'ın engebeli yüzeyi geldi. Engebeli yüzeyi aşabilecek bir sistem tasarladık. Bu sayede robotumuz merdiven çıkabiliyor. Merdiven çıkıyorsa bütün engebeler aşılabilir diye düşünüyoruz. İkinci engelimiz ise uzun menzili. Bunu da bataryası ile hallettik. Güneş enerjisiyle beraber bataryasını doldurarak 15 saat kesintisiz güç ömrü var. Gövdesinde kullandığımız sıcağa ve soğuğa dayanıklı malzemeler sayesinde Mars'ın en soğuk ve en sıcak olduğu dönemlerde bile robot problemsiz bir şekilde çalışabilir." dedi.

Yine kendisinin tasarladığı ara yüz ile robotun aldığı görüntüleri telefondan görüntülediğini belirten öztürk, bizim robot Mars'a gönderilen ilk robottan daha iyi durumda. Üzerindeki sensor ve kamera sayesinde veriler bize bir buçuk dakikada, görüntüler ise 4-5 dakikada ulaşıyor." diye belirtti.

Robottun her tekerleğinde bir motor olduğunu belirten öztürk, robotun toplam maliyetinin ise 2 bin 500 lira olduğunu söyledi. (Mustafa Bikeç-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İnternet kullanımı arttı

İnternet kullanımı arttı

2017-08-18 11:30:48

TÜİK, 2017 Hanehalkı bilişim teknolojileri kullanımı istatistiklerine göre, İnternet kullanımı 2016’da yüzde 61,2 iken 2017’de yüzde 66,8 oldu.

Uludağ Gözlem Festivali

Uludağ Gözlem Festivali "AstroFest 2017" başladı

2017-07-29 19:27:07

Bursa Büyükşehir Belediyesinin geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek ve bilimi gençlere sevdirmek hedefiyle projelendirdiği “Uludağ Gözlem Festivali” (AstroFest 2017) başladı.

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

2017-07-21 14:04:17

Şanlıurfa GAP Vadisinde yapılacak Bilim Merkezi'nin açılışı için protokol imzalandı.

TÜM HABERLER

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.
TÜM HABERLER