A A A

Lise öğrencisi Mars'ta çalışabilecek robot tasarladı

Eklenme : 2017-05-17 09:35

BURSA - Lise öğrencisi Melih Öztürk, geliştirdiği Mars robotuyla, NASA'nın geliştirip Mars'a gönderdiği robotun benzerini tasarladı.

Lise öğrencisi Mars'ta çalışabilecek robot tasarladı

Proje, TÜBİTAK tarafından düzenlenen "Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri" kapsamında Teknolojik Tasarım alanında birinci seçildi.

Bursa'da özel bir lisede 9'uncu sınıf öğrencisi olan Melih Öztürk (16), NASA'nın Mars'a yolladığı robottan ilham aldığını söyledi.

Robotunu telefonuyla yönlendiren Öztürk, "Amacımız Mars'ta keşifler yapmak. Geliştirdiğimiz robot NASA'nın geliştirdiği robotun bir benzeri.  Bu robotu yaparken aklımıza ilk Mars'ın engebeli yüzeyi geldi. Engebeli yüzeyi aşabilecek bir sistem tasarladık. Bu sayede robotumuz merdiven çıkabiliyor. Merdiven çıkıyorsa bütün engebeler aşılabilir diye düşünüyoruz. İkinci engelimiz ise uzun menzili. Bunu da bataryası ile hallettik. Güneş enerjisiyle beraber bataryasını doldurarak 15 saat kesintisiz güç ömrü var. Gövdesinde kullandığımız sıcağa ve soğuğa dayanıklı malzemeler sayesinde Mars'ın en soğuk ve en sıcak olduğu dönemlerde bile robot problemsiz bir şekilde çalışabilir." dedi.

Yine kendisinin tasarladığı ara yüz ile robotun aldığı görüntüleri telefondan görüntülediğini belirten Öztürk, bizim robot Mars'a gönderilen ilk robottan daha iyi durumda. Üzerindeki sensor ve kamera sayesinde veriler bize bir buçuk dakikada, görüntüler ise 4-5 dakikada ulaşıyor." diye belirtti.

Robottun her tekerleğinde bir motor olduğunu belirten Öztürk, robotun toplam maliyetinin ise 2 bin 500 lira olduğunu söyledi. (Mustafa Bikeç-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

WhatsApp'ta erişim sorunu

WhatsApp'ta erişim sorunu

2017-05-17 20:26:14

Mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ta erişim sorunu yaşandı.

Lise öğrencisi Mars'ta çalışabilecek robot tasarladı

Lise öğrencisi Mars'ta çalışabilecek robot tasarladı

2017-05-17 09:35:19

Lise öğrencisi Melih Öztürk, geliştirdiği Mars robotuyla, NASA'nın geliştirip Mars'a gönderdiği robotun benzerini tasarladı.

TÜM HABERLER

Gaziantep’te güneş enerjili içmesuyu projesi

Gaziantep’te küçükbaş hayvanların verimlilik oranın arttırılması amacıyla "Merada Güneş Enerjili Hayvan İçmesuyu Tesisi" projesi başlatıldı.

Köy öğrencilerinden resim sergisi

Bingöl’ün Karlıova ilçesi Kargapazarı Köyü İlköğretim Okulu'nun öğrencileri tarafından resim sergisi açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kızıltepe’deki kütüphaneyi telekonferansla açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin Kızıltepe Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin Kütüphanesinin açılışını telekonferansla bağlanarak gerçekleştirdi.

Irak Kürdistan'ında mesaiye Ramazan düzenlemesi

Irak Kürdistanı'nda Ramazan ayı dolayısıyla resmi kurumlarda, mesai bir saat düşürüldü.

Yoğun bakımdaki liseli genç hayatını kaybetti

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde serinlemek için girdiği sudan ağır yaralı olarak çıkarılan liseli genç, hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center