A A A

Lise öğrencisi Mars'ta çalışabilecek robot tasarladı

Eklenme : 2017-05-17 09:35

BURSA - Lise öğrencisi Melih Öztürk, geliştirdiği Mars robotuyla, NASA'nın geliştirip Mars'a gönderdiği robotun benzerini tasarladı.

Lise öğrencisi Mars'ta çalışabilecek robot tasarladı

Proje, TÜBİTAK tarafından düzenlenen "Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri" kapsamında Teknolojik Tasarım alanında birinci seçildi.

Bursa'da özel bir lisede 9'uncu sınıf öğrencisi olan Melih Öztürk (16), NASA'nın Mars'a yolladığı robottan ilham aldığını söyledi.

Robotunu telefonuyla yönlendiren Öztürk, "Amacımız Mars'ta keşifler yapmak. Geliştirdiğimiz robot NASA'nın geliştirdiği robotun bir benzeri.  Bu robotu yaparken aklımıza ilk Mars'ın engebeli yüzeyi geldi. Engebeli yüzeyi aşabilecek bir sistem tasarladık. Bu sayede robotumuz merdiven çıkabiliyor. Merdiven çıkıyorsa bütün engebeler aşılabilir diye düşünüyoruz. İkinci engelimiz ise uzun menzili. Bunu da bataryası ile hallettik. Güneş enerjisiyle beraber bataryasını doldurarak 15 saat kesintisiz güç ömrü var. Gövdesinde kullandığımız sıcağa ve soğuğa dayanıklı malzemeler sayesinde Mars'ın en soğuk ve en sıcak olduğu dönemlerde bile robot problemsiz bir şekilde çalışabilir." dedi.

Yine kendisinin tasarladığı ara yüz ile robotun aldığı görüntüleri telefondan görüntülediğini belirten Öztürk, bizim robot Mars'a gönderilen ilk robottan daha iyi durumda. Üzerindeki sensor ve kamera sayesinde veriler bize bir buçuk dakikada, görüntüler ise 4-5 dakikada ulaşıyor." diye belirtti.

Robottun her tekerleğinde bir motor olduğunu belirten Öztürk, robotun toplam maliyetinin ise 2 bin 500 lira olduğunu söyledi. (Mustafa Bikeç-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

WhatsApp'ta erişim sorunu

WhatsApp'ta erişim sorunu

2017-05-17 20:26:14

Mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ta erişim sorunu yaşandı.

TÜM HABERLER

"Eğitimde pratik kısma yeterince önem vermedik"

Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, eğitimde pratik kısma da yeteri kadar önem verilmesi gerektiğini belirtti.

"Ramazan Bayramı akan kanın durmasına vesile olsun"

Ramazan Bayramı'yla ilgili düşüncelerini paylaşan Şanlıurfalılar, bu bayramın bütün İslam âlemine hayırlar getirmesi temennisinde bulundular.

Bitlis’te Dünya Kudüs Günü etkinliği

Bitlis’te Dünya Kudüs Günü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada, Siyonist şebekenin ümmetin başına bela edildiği değinildi.

Van'da engelsiz yaşam akademisi

Van'da bölgenin ilk Engelsiz Yaşam Akademisi faaliyete geçiyor.

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu'ndan bayram mesajı

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir açıklama yayımladı.
TÜM HABERLER