A A A

Lise öğrencisi Mars'ta çalışabilecek robot tasarladı

Eklenme : 2017-05-17 09:35

BURSA - Lise öğrencisi Melih Öztürk, geliştirdiği Mars robotuyla, NASA'nın geliştirip Mars'a gönderdiği robotun benzerini tasarladı.

Lise öğrencisi Mars'ta çalışabilecek robot tasarladı

Proje, TÜBİTAK tarafından düzenlenen "Lise öğrencileri Araştırma Projeleri" kapsamında Teknolojik Tasarım alanında birinci seçildi.

Bursa'da özel bir lisede 9'uncu sınıf öğrencisi olan Melih öztürk (16), NASA'nın Mars'a yolladığı robottan ilham aldığını söyledi.

Robotunu telefonuyla yönlendiren öztürk, "Amacımız Mars'ta keşifler yapmak. Geliştirdiğimiz robot NASA'nın geliştirdiği robotun bir benzeri. Bu robotu yaparken aklımıza ilk Mars'ın engebeli yüzeyi geldi. Engebeli yüzeyi aşabilecek bir sistem tasarladık. Bu sayede robotumuz merdiven çıkabiliyor. Merdiven çıkıyorsa bütün engebeler aşılabilir diye düşünüyoruz. İkinci engelimiz ise uzun menzili. Bunu da bataryası ile hallettik. Güneş enerjisiyle beraber bataryasını doldurarak 15 saat kesintisiz güç ömrü var. Gövdesinde kullandığımız sıcağa ve soğuğa dayanıklı malzemeler sayesinde Mars'ın en soğuk ve en sıcak olduğu dönemlerde bile robot problemsiz bir şekilde çalışabilir." dedi.

Yine kendisinin tasarladığı ara yüz ile robotun aldığı görüntüleri telefondan görüntülediğini belirten öztürk, bizim robot Mars'a gönderilen ilk robottan daha iyi durumda. Üzerindeki sensor ve kamera sayesinde veriler bize bir buçuk dakikada, görüntüler ise 4-5 dakikada ulaşıyor." diye belirtti.

Robottun her tekerleğinde bir motor olduğunu belirten öztürk, robotun toplam maliyetinin ise 2 bin 500 lira olduğunu söyledi. (Mustafa Bikeç-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

2017-07-21 14:04:17

Şanlıurfa GAP Vadisinde yapılacak Bilim Merkezi'nin açılışı için protokol imzalandı.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

TÜM HABERLER

Elazığ’da 4 kişi FETÖ üyeliğinden tutuklandı

Elazığ merkezli Bitlis ve İzmir'de gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan 10 şüpheliden 4’ü tutuklandı.

Batman’da "inşaat ve tarım" fuarı düzenlenecek

​Batman’da "1. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı" ile "1. İnşaat, Mobilya ve Dekorasyon Fuarı" yapılacağı bildirildi.

Ege'de 5 büyüklüğünde bir deprem daha

Ege'de 5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Muş'ta bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı

​Muş'ta bomba ve el yapımı patlayıcı düzeneği alan bir PKK'li sahte kimlikle yakalandı, PKK'liye yardım yataklık yapan 6 şüpheli gözaltına alındı.

"Ümmet birlik olmadığı sürece Müslüman kanı akmaya devam edecektir"

​Siyonist terör rejimi İsrail’in Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatıp, Müslümanları katledilmesine tepki gösteren HÜDA PAR Derik İlçe Başkanı, İslam ümmetinin birlik olamadığı müddetçe Müslümanların kanının akmaya devam edeceğini söyledi.
TÜM HABERLER