A A A

Ergani'de "yetkili sendika" el değiştirdi

Eklenme : 2017-05-17 08:54

DİYARBAKIR - Eğitim-Bir-Sen Ergani şubesi, en fazla üye sayısına ulaşarak ilçede "yetkili sendika" oldu.

Ergani'de

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde en fazla üye sayısına sahip ulaşan Eğitim-Bir-Sen, yetkili sendika oldu. Yetkili sendika, her yıl 15 Mayıs'ta üye sayısına göre belirleniyor. Buna göre Eğitim-Bir-Sen, Ergani'de 635 üye sayısına ulaşarak yetkili sendika unvanını eline aldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Başkanı Cihan Selçuk, 14 yıllık mücadelenin sonunda yetkili sendika olduklarını belirterek tüm üyelerine teşekkür etti.

Başta kendi üyeleri olmak üzere tüm çalışanların özlük hakları için çalışacaklarını belirten Selçuk, "Ergani'de 14 yıllık sabır ve azimle verilen mücadelenin neticesinde yetkili sendika olduk. Eğitim-Bir-Sen, bu başarıyla Ergani'de milat olmuştur. Çünkü sendikacılığı slogandan projelere, kavgacı ve despot sendikacılık anlayışından çözüm üreten ve yeni ufuklara yelken açan bir anlayışa dönüştürmüştür. Bundan sonra da eğitim çalışanlarının ekonomik, sosyal ve özlük haklarının geliştirilmesi için emek ve özgürlük mücadelesini en iyi şekilde vermeye devam edeceğiz. Ergani ilçemizdeki tüm eğitimcilerimiz ile birlikte yarınlarımıza başarı, güven ve huzur ile bakabilen eğitim ortamları inşa etmeye ve bu konuda daha fazla sorumluluklar üstlenmeye devam edeceğiz. Sorunun parçası değil; çözümün paydaşı olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Selçuk, son olarak Genel Merkezin 1 milyon 111 bin 111 üye hedefi için Ergani'nin gerekli katkıyı sunduğunu belirterek, "Zorluklar karşısında inanç ve azmiyle destanlaşan ve gecesini gündüzüne katan teşkilatımıza sonsuz teşekkür ediyor, Ergani'de almış olduğumuz yetkinin üyelerimize, teşkilatımıza, tüm eğitim çalışanlarına ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi. (İLKHA)

Yetkili Sendika nedir?

Sendikaların örgütlendiği hizmet kolunda en fazla üye kaydetmiş sendika yetkili sendika olur. Her yıl 15 Mayıs tarihi itibariyle sendikaların üye sayıları çalışma bakanlığınca sayılır ve en fazla üyesi bulunan sendika yetkili sendika olarak Resmi Gazetede ilan edilir.

Yetkili sendika, sendikalı çalışanlar adına hükümetle toplu görüşme yapmaya yetkili olur. Ayrıca; çalışanların çalışma şartları, amir-memur ilişkilerinin düzenlenmesi, çalışanlar hakkındaki mevzuatın uygulama şekli, tayin, yer değiştirme, meslekte yükselme, sosyal hakların kullanımı vb. konularda işveren tarafıyla kurum idari kurullarındaki toplantılara temsilciler verir ve bu konularda anlaşma ve protokol yapar.

İl ve ilçelerdeki tayin, atama, lojman, teftiş, disiplin, danışma vb. kurul ve komisyonlara, yetkili sendika temsilci vererek çalışanların hakkının korunması konusunda müdahil olma hakkına sahiptir. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

78 metrelik künefe ilgi gördü

78 metrelik künefe ilgi gördü

2017-07-23 23:17:08

Hatay'da gerçekleştirilen kutlama etkinlikleri için hazırlanan 78 metre uzunluğundaki künefe ilgi gördü.

Mardin'de içme suyu şebekesi patladı

Mardin'de içme suyu şebekesi patladı

2017-07-23 22:45:46

Mardin'in Nusaybin ilçesinden merkez Artuklu ve Kızıltepe ilçelerine verilen içme suyu şebekesi patladı.

Akdeniz'de 3,9 büyüklüğünde deprem

Akdeniz'de 3,9 büyüklüğünde deprem

2017-07-23 22:27:37

Akdeniz'e bağlı Gökova Körfezi'nde 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

TÜM HABERLER

Silopi'de 4 PKK'li teslim oldu

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'ın Silopi ilçesinde 4 PKK'linin teslim olduğunu bildirdi.

YÖK Başkanı Saraç'tan taziye mesajı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden ŞÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas için taziye mesajı yayımladı.

Siirt'te 320 FETÖ şüphelisi hâkim karşısına çıkacak

15 Temmuz'da Siirt Valiliğini abluka altına almaya çalışan 320 eski askerin yargılanacağı davanın ilk duruşması yarın yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Veliaht Prensi Muhammed'i kabul etti

Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’ı kapsayan Körfez ziyaretinin ilk durağı olan Cidde’de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı kabul etti.

İngiliz büyükelçi: Gülen darbenin arkasında ama terör örgütü değil

CNN Türk'ten Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ'ye ilişkin tutumları hakkında yeni açıklamalar yaptı.
TÜM HABERLER