A A A

Suriyeli küçük kız hem ağladı hem de ağlattı

Eklenme : 2017-05-16 21:35

GAZİANTEP - Gaziantep’te düzenlenen bir programda şiir okuyan Suriyeli küçük kız, hem ağladı hem de ağlattı.

Suriyeli küçük kız hem ağladı hem de ağlattı

Gaziantep Valiliği ile Türkiye Diyanet Vakfı ve Kadın Aile Gençlik Merkezi (KAGEM) Gaziantep şubelerinin ortaklaşa yürüttüğü “Sodes Psikososyal Destek Merkezi Projesi Tanıtımı” programında şiir okuyan Suriyeli 12 yaşındaki Ruha Hasan "Suriye’de oyuncaklarımız, okulumuz vardı, sonrada birden savaş başladı, sevdiğimiz her şey gitti" dizeleriyle herkesi ağlattı.

Ülkelerindeki iç savaştan dolayı Gaziantep’e sığınan Suriyelilere yönelik KAGEM Kültür Sanat Evinde düzenlenen programa Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, müftü yardımcıları, KAGEM Gaziantep Şube Başkanı Zehra Ünal, STK temsilcileri ve Suriyeliler katıldı.

“Manevi açlığın, ilgisizliğin ve imarsızlığın bedelini ödüyoruz”

Programda bir konuşma yapan Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin manevi açlık, ilgisizlik ve imarsızlığın bedelini ödediğine dikkat çekti.

Çelik “Bugün bedenen çok sağlıklı olan insanlar var ki yaşadığı hayattan hiç zevk alamamakta. Yaşadığı topluma kelimenin tam anlamıyla bir yük olmaktadır. Bunun için bizim Müslümanlar olarak insana bakışımız, insanı çift kanatlı görüp hem maddi hem de manevi açıdan sağlıklı bir şekilde yaşatmak. Bu çalışmalar yalnız olacak çalışmalar değildir. ‘Ağaç dalı ile gürler’ iltifat varsa olur. Marifetler de iltifata tabi. Eğer iltifat olmazsa marifetler zayi olur. Nice emekler, gayretler, cevherler boşa çıkar. İnsanoğlu olarak birbirimizle dayanışmak durumundayız.” dedi.

Müslümanların maddi ve manevi açıdan birlik ve beraberliğe ihtiyacının olduğunu vurgulayan Çelik, “Bizim maddi ve manevi açıdan birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Her gün ruh olarak yenilenmeye ve gıdalanmaya ihtiyacımız var. Bugün İslam ülkeleri başta kendi ülkemiz olmak üzere manevi açlığın, ilgisizliğin ve imarsızlığın bedelini ödüyoruz. Nice gençlerimiz var. Daha doğmadan ölüyorlar. Sabah sağlıklı kalkan akşama sağlıklı olarak ulaşamıyor. Onun için çok çalışmaya ihtiyacımız var. Bir araya gelmeye; becerilerimizi, gayelerimizi, kaygılarımızı, dualarımızı buluşturmaya ihtiyacımız var. Maddi ve manevi gücümüzü buluşturmaya ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

KAGEM Gaziantep Şube Başkanı Zehra Ünal ise “Sodes Psikososyal Destek Merkezi Projesi Tanıtımı” programı çerçevesinde yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Suriyeli Emine Al- Muha da Suriyeliler adına yaptığı konuşmasında, ülkelerindeki savaşın bir an önce tamamen bitmesini istediklerini ve Türkiye’de Müslüman kardeşleri ile birlikte olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Suriyeli 12 yaşındaki Ruha Hasan bir şiir okudu. Suriyeli küçük kız, “Bizim de oyuncaklarımız, okulumuz vardı. Sonrada birden savaş başladı, sevdiğimiz her şey gitti. Vatanımıza geri dönüp onu yeniden yapacağız. Bu sadece benim söylediğim bir şey değil. Bütün çocuklar bunu söylüyor. Belki de bir gün bu savaş bittiğinde siz bizi burada nasıl ağırladıysanız bizde sizi Halep’te ağırlarız.” şeklindeki okuduğu şiir esnasında gözyaşlarına hâkim olamayan Suriyeli küçük kız kendisi ile birlikte katılımcıları da ağlattı.

Program Suriyeli küçük kızların seslendirdiği ilahilerin ardından Suriyeli İlham Kahmaviyi’nin yaptığı dua ile sona erdi.

Programın ardından Müftü Çelik ve beraberindekiler Suriyeli kadınların yaptıkları el işlemeleri sergi salonunu gezdi. Çelik, daha sonra Suriyeli çocuklarla hatıra fotoğrafı çekti. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler"

2017-05-30 01:08:11

Batman’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, ABD’nin silah satışlarıyla ilgili, "Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler" dedi.

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

2017-05-30 00:30:12

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde balkondan düşen bir yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

2017-05-30 00:14:18

Gaziantep'te FETÖ’nün emniyet yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden 8'i tutuklandı.

TÜM HABERLER

İlkokul öğrencilerinden "İstanbul’un Fethi 1453" tiyatro gösterisi

Elazığ İsmet Paşa İlkokulu öğrencileri İstanbul’un Fethi'ni konu alan bir tiyatro sergiledi.

Bingöl Üniversitesi yeni bölümlerine 510 öğrenci kontenjanı verildi

Bingöl Üniversitesinde açılan yeni bölümlerine, YÖK tarafından 510 öğrenci kontenjanı verildi.

Manisa'da zehirlenen askerlerden 11'i daha taburcu edildi

Manisa'da 1.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında bir çeşit zehirlenme geçiren askerlerden 11'i daha taburcu edildi.

Van mevsim çiçekleriyle renklendi

Van Büyükşehir Belediyesi, yeşil bir kent için refüjlere ve park alanlarına mevsim çiçekleri ekti.

Van’da ASM’ye giren hırsızlar yakalandı

Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) hırsızlık amacı ile giren 3 kişi yakalandı.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center